ZDROWIE I POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

 


24-06-2020

Zajęcia aktywizujące ruchowo część 13

Miło nam poinformować, że właśnie rozpoczynacie wakacje! Czas na wypoczynek, oczywiście chcielibyśmy aby był on aktywny! W naszym ostatnim artykule skierowanym do Was chcielibyśmy przedstawić Wam jak możecie sobie lub innej osobie pomóc, udzielić pierwszej pomocy podczas urazu, który może Wam się przydarzyć podczas aktywności ruchowej.

Zasady samopomocy przy urazach spowodowanych aktywnością fizyczną.

Latem z chęcią spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu. Często decydujemy się na aktywność fizyczną. Chętniej wsiadamy na rower, ruszamy na górskie wędrówki czy organizujemy piesze eskapady. O urazy i kontuzje w takich sytuacjach nietrudno, zwłaszcza jeśli nasza kondycja jest mocno nadszarpnięta przez minimalną aktywność fizyczną w czasach pandemii. Niezależnie od tego, jak bardzo wzmagamy czujność i jak bardzo jesteśmy ostrożni, wypadki się zdarzają. Dotyczy to nawet wprawionych sportowców.

Każdy rodzaj aktywności fizycznej obarczony jest ryzykiem urazów bądź kontuzji w obrębie układu ruchu. W równym stopniu narażone są mięśnie, ścięgna, więzadła, stawy oraz kości. Kontuzje mogą się przytrafiać pod różną postacią. Ich rodzaj i stopień nasilenia decyduje o dalszym powstępowaniu, od którego będzie zależeć powrót do pełnej sprawności fizycznej. Poważne urazy, takie jak złamania kości, zerwania więzadeł, naderwania ścięgien, wymagają diagnozy i fachowej pomocy lekarza, czasem nawet hospitalizacji. W przypadku drobnych urazów – nadwyrężeń, lekkich skręceń czy stłuczeń możemy poradzić sobie sami.

Zasada: R.I.C.E

Bezpośrednio po urazie, w miejscu uszkodzenia, dochodzi najczęściej do wynaczynienia się krwi i powstania mniejszego lub większego krwiaka. Pojawia się bolesny obrzęk, a następnie wraz z rozpoczęciem procesów naprawczych, odczyn zapalny. Pierwsza pomoc przy kontuzji, propagowana przez fizjoterapeutów, opiera się na wdrożeniu czynności zalecanych zgodnie z zasadą R.I.C.E. Skrót ten pochodzi od angielskich słów: Rest – odpoczynek, Ice – schłodzenie, Compression – ucisk, Elevation – uniesienie. To pierwsze kroki, które trzeba wykonać zaraz po wystąpieniu urazu i w tej właśnie kolejności należy postępować. Czynności te pozwalają zmniejszyć ból, ograniczyć opuchliznę i przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek.

Odpoczynek jest niezbędny po każdym urazie. Na tym etapie najistotniejsze jest unieruchomienie stawu i zabezpieczenie uszkodzonego odcinka ciała. Ułatwi to gojenie się stanu zapalnego i da szansę na szybkie wyzdrowienie. Po wystąpieniu dolegliwości bólowych aktywność ruchowa jest niewskazana przynajmniej przez 24 do 48 godzin. Przy kontuzjach kończyn górnych można zastosować temblak, co zabezpieczy uszkodzenie przed dodatkowymi urazami. Do stosowania miejscowego przeznaczone są plastry, spraye i żele.

Kompres chłodzący

Uszkodzone miejsce należy schłodzić. Najprościej zrobić to domowym sposobem za pomocą okładów z lodu. Można też użyć plastrów, sprayów i żeli chłodzących z mentolem. W aptekach dostępne są specjalne kompresy żelowe, które doskonale spełnią to zadanie. Wymagają jednak uprzedniego trzymania w lodówce. Wybierając się w podróż połączoną z aktywnym wypoczynkiem, warto zabrać ze sobą sztuczny lód w aerozolu. Miejscowe stosowanie zimna ma na celu zmniejszenie obrzęku. Na etapie chłodzenia można włączyć środki farmakologiczne o działaniu przeciwobrzękowym oraz wpływające na wchłanianie się krwiaka. Opuchliznę skutecznie ograniczy octanowinian glinu i escyna, a zasinienie zmniejszą preparaty arniki i przeciwzakrzepowej heparyny. Godne polecenia są preparaty złożone do stosowania miejscowego, które obok substancji przeciwbólowej i przeciwzapalnej zawierają właśnie mentol, heparynę lub escynę.

Uraz pod uciskiem

Do ucisku miejsca urazu można wykorzystać bandaż elastyczny lub opaskę uciskową. Opaski te dobiera się indywidualnie, ustalając rozmiar. Przeznaczone są na konkretne partie ciała: nadgarstek, łokieć, kolano, udo, staw skokowy. Uciśnięcie wraz z zastosowaniem chłodzenia powoduje mechaniczne zablokowanie dalszego narastania obrzęku w miejscu obrażenia. Dzięki tym zabiegom zmniejsza się również podskórny wylew krwi widoczny w postaci sińca.

Unieś chore miejsce

Chore miejsce należy unieść, co zmniejszy obrzęk. Uniesienie kończyny lub uszkodzonej części ciała w górę, powyżej poziomu serca, przyspiesza usuwanie płynu z przestrzeni pozanaczyniowej w miejscu urazu.

Stawy w dobrej kondycji

Omawiając kontuzje i urazy układu ruchu, nie można pominąć tak wyjątkowych jego elementów jak stawy. Troska o ich dobrą kondycję to jeden z podstawowych elementów dbałości o sprawność fizyczną. Należy pamiętać, że stawy często odmawiają posłuszeństwa wraz z wiekiem. Problemy z ruchem i sztywnością stawów mogą pojawić się na skutek przebytego wcześniej urazu, jak również być oznaką przedwczesnego zużycia i uszkodzenia chrząstek stawowych (artrozy).

Życzymy Wam udanych, aktywnych i bezpiecznych wakacji! Pozdrawiamy Was serdecznie!
Do zobaczenia w nowym roku szkolnym 🙂

Materiał opracowali

Dariusz Gaworski
Mateusz Kireńczuk

 


23-06-2020

BEZPIECZNE WAKACJE 2020

Witajcie!

Wakacje 2020 będą inne niż zwykle: wszyscy musimy nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić sobie nawyki, które pomogą nam ochronić się przed koronawirusem. Choć pozwolono na otwarcie hoteli i pensjonatów, a kolejne kraje zapraszają zagranicznych turystów, to warto pamiętać, że pandemia nie minęła. Nadal są państwa i regiony, których lepiej unikać. Także w kraju nie wolno zapomnieć o higienie i innych środkach ostrożności.

Jak zachować się w hotelu, na basenie, na plaży? Oto lista zakazów i nakazów podczas wakacji 2020.

Tekst na podstawie: https://mamotoja.pl/bezpieczne-wakacje-2020-zasady-ktorych-musisz-przestrzegac-w-polsce-i-za-granica,mama-artykul,29296,r1p1.html
Zdjęcia: pixabay.com

Podróżowanie nadal nie jest w pełni bezpieczne, ale polskie MSZ odradza głównie podróże międzynarodowe. Wśród najbardziej niebezpiecznych krajów, w których ryzyko zarażenia się koronawirusem jest najwyższe, są m.in. Włochy, Niemcy i Francja. Ale nawet jadąc na wakacje w Polsce, nie można zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa, jak częsta dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu społecznego i unikanie zatłoczonych miejsc.

WHO RADZI

  • zachowuj odstęp co najmniej 1,5 metra od innych osób, a na wszelki wypadek zawsze miej pod ręką maseczkę (uwaga, na lotniskach, na terenie terminali, oraz w samolotach i pociągach noszenie maseczek jest obowiązkowe),
  • unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą albo mają gorączkę,
  • często myj ręce wodą z mydłem albo przemywaj płynem na bazie alkoholu,
  • nie dotykaj oczu, ust ani nosa,
  • nie dotykaj maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyj ręce (maseczkę jednorazową trzeba od razu wyrzucić!)
  • unikaj płacenia gotówką, używaj karty, kupuj bilety online.

Komisja Europejska przygotowała zbiór zasad dla hoteli, pensjonatów i kurortów wypoczynkowych we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. To wytyczne, które mają zapewnić wszystkim turystom maksymalne bezpieczeństwo podczas sezonu wakacyjnego. Warto przy tym pamiętać, że nadrzędną zasadą obowiązującą na całym świecie jest unikanie podróży do krajów, w których ryzyko zarażenia koronawirusem jest wciąż wysokie.

W HOTELU I PENSJONACIE

  • zapoznaj się z plakatami informacyjnymi na temat objawów koronawirusa,
  • zdezynfekuj ręce płynem do dezynfekcji, który musi znajdować się w recepcji każdego hotelu,
  • zachowuj odstęp 1,5 metra od innych turystów (pomogą w tym linie narysowane na podłogach),
  • jeśli musisz skorzystać z windy, poczekaj, aż będzie pusta (nie wchodź do niej razem z obcymi osobami), w miarę możliwości korzystaj ze schodów,
  • unikaj dużych skupisk ludzi oraz miejsc, w których mogą gromadzić się dzieci (sale zabaw, place zabaw, wesołe miasteczka).

 

NA BASENIE I W RESTAURACJI

  • w przestrzeniach wspólnych (na basenie, w restauracji, w spa) zachowuj odstęp 1,5 metra od innych ludzi, a jeżeli to niemożliwe, załóż maseczkę ochronną (stoliki muszą być oddalone od siebie o 2 m),
  • sprawdź, czy hotel oferuje możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju.

 

NA PLAŻY

Zatłoczone plaże odchodzą w niepamięć. Nad morzem także trzeba zachowywać dystans, a poszczególne kraje i turystyczne kurorty rozważają wprowadzenie różnych zasad korzystania z kąpielisk. Najprawdopodobniej w zachowaniu co najmniej 1,5 metrowego odstępu od innych plażowiczów pomogą:

  • ograniczenie co do liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na plaży,
  • specjalnie wydzielone sektory,
  • patrole i system monitoringu.

 

Czas na ostatnie w roku szkolnym 2019/2020 filmy…

…dla młodszych

 

…dla starszych

 

Zadanie dla wszystkich: BEZPIECZNIE wypoczywajcie w czasie WAKACJI!

z pozdrowieniami

Adam Kurlapski

 


22-06-2020

 

Zajęcia profilaktyczne „ Bądź odpowiedzialny w sieci”

Dzień dobry! Witam Was na ostatnich zajęciach profilaktycznych w tym roku szkolnym. Wkrótce wakacje, mam nadzieję, że spędzicie je zdrowo i bezpiecznie- również w sieci internetowej. O Cyberprzemocy mówiliśmy już wiele, ale myślę, że warto przypomnieć raz jeszcze najważniejsze informacje na jej temat, aby skutecznie się przed nią chronić.

Co to jest cyberprzemoc?

Według definicji, cyberprzemoc to seria agresywnych zachowań, celowo i regularnie skierowanych przeciwko bezbronnej osobie. Jak wymienia prof. Jacek Pyżalski, takie zachowania są regularne, wymierzone w słabszych, intencjonalne.

Cyberprzemoc ma najczęściej formę słowną – pojawia się np. w komentarzach, na memach czy nagraniach wideo. Może też być bardziej zawoalowana: polegać na wykluczeniu z grupy, manipulowaniu czy nienawiązywaniu relacji.

Badacze, którzy specjalizują się w tej tematyce stwierdzają, że cyberprzemoc jest inną formą przemocy rówieśniczej (bullying), czyli czegoś, co było znane od pokoleń. Jednak kilka cech powoduje, że w sieci potencjalni agresorzy są bardziej aktywni:

  • są przekonani o anonimowości, działają z ukrycia;
  • mogą spreparować nienawistną treść „na spokojnie”, bez potrzeby reagowania na bieżąco, jak jest np. w przypadku rozmowy osobistej czy wideo;
  • mogą działać w dowolnym czasie, a ofiara nie ma możliwości ucieczki, jak jest w przypadku osobistych kontaktów – jej profil cały czas jest dostępny w sieci.

To powoduje, że skala problemu jest większa niż przed erą cyfrową.

Jakie są formy cyberprzemocy?

Najpopularniejsze z nich to:

  • publikowanie poniżających filmów lub zdjęć;
  • publikowanie ośmieszających, wulgarnych, komentarzy i postów;
  • włamania na konta serwisów społecznościowych;
  • flood, czyli wiadomościami w komunikatorze, telefonami, SMSami;
  • podszywanie się pod inne osoby;
  • wykluczanie z internetowych społeczności.

 

Seksting

Specyficzna forma cyberprzemocy wiąże się z sekstingiem. Jest to przesyłanie sobie nagich lub półnagich zdjęć. Popularne szczególnie wśród nastolatków, na etapie pierwszego zakochania. Ponad połowa nastolatków deklaruje, że materiały tego typu są wymieniane wśród ich znajomych (GFK dla Fundacji Dzieci Niczyje 2014). Wg najnowszych badań 3,8% nastolatków miało bezpośredni kontakt z tym zjawiskiem.

W pewnych sytuacjach takie zdjęcia mogą zostać zapisane, wykorzystane do szantażu czy opublikowane bez wiedzy i zgody osoby, która wysłała zdjęcia. To bardzo poważna forma internetowej przemocy, która może prowadzić do katastrofalnych skutków: począwszy od zniszczonej reputacji, przez choroby psychiczne aż po próby samobójcze.

 

Hejt

Pozornie delikatniejszą formą cyberprzemocy jest hejt. Może polegać na umieszczeniu nienawistnego komentarza, obrazka, filmu czy udostępnieniu takiej treści. Hejtu i negatywnych komentarzy jest w sieci tak wiele, że czasem może się wydawać, że tworzy go większość osób korzystających z sieci. Tymczasem z badań wynika, że to zaledwie 5%.

 

Jak przeciwdziałać cyberprzemocy?

Nie ma technicznych form ochrony przed cyberprzemocą, która może spotkać Ciebie w dowolnym miejscu w sieci. Dlatego przede wszystkim należy jej przeciwdziałać.

W sieci istnieje problem agresji dlatego bądź wrażliwy na innych ludzi – którzy wymagają szacunku w sieci tak samo, jak w kontaktach osobistych.

Zapoznaj się z zasadami netykiety. Może znasz takie sytuacje z grupy znajomych, może spotkałeś  je w sieci, a może sam jesteś sprawcą takiego ataku?

O czym warto pamiętać?

1. Nawet pozornie niewinny żart może być rodzajem cyberprzemocy. Uważajmy na to, co piszemy.

2. Na niektóre formy cyberprzemocy grozi odpowiedzialność karna.

3. Na przemoc nie wolno odpowiadać tym samym. Jeśli czujesz, że sprawa Cię przerasta, skontaktuj się ze specjalistami lub odpowiednimi służbami.

4. Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów (zgłoś nadużycie).

5. Gdy padasz ofiarą cyberprzemocy, zachowaj dowód: zrób zrzut ekranu, zachowaj SMSy lub wiadomości.

6. Jako świadek cyberprzemocy – reaguj i sprzeciwiaj się.

 

 

                Pozdrawiam serdecznie!

Pani Magdalena Czechowicz

Źródło:

https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/cyberprzemoc

 


19-06-2020

Jak dbać o urodę, będąc nastolatką?

 

Dzień dobry!

Dzisiejsze spotkanie przeznaczone jest głównie dla dziewczyn – choć nie tylko.

Jesteście piękne i młode i aby niezmiennie zachwycać świat swoją urodą musicie jednak pamiętać o pewnych wskazówkach, dotyczących pielęgnacji cery, a na pewno zaprocentuje Wam to obecnie i na przyszłość.

Twarz jest wizytówką waszej urody, dbajcie więc o nią ze szczególną starannością.

Młoda cera – czym się charakteryzuje?

Najczęstszym problemem skórnym nastoletniej cery jest trądzik, a także rozszerzone pory i zaskórniki, spowodowane przez nadmierną produkcję łoju. Jest to efekt licznych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Chcąc wyeliminować ten problem, często sięgacie po kosmetyki o mocnym działaniu oczyszczającym, co prowadzi do wysuszenia skóry. Tak tworzy się błędne koło, ponieważ skóra zaczyna się bronić wytwarzając jeszcze większą ilość sebum, co powoduje zatykanie porów i powstawanie nowych zaskórników.

Młoda skóra, nawet ta trądzikowa i przetłuszczająca się, przeważnie jest dość wrażliwa, a wszystkie intensywne zabiegi mogą działać na jej niekorzyść. Dlatego tak ważne jest, aby kosmetyki nie zawierały żadnych drażniących i zbyt intensywnie działających substancji.

Obejrzyjcie film:

Potrzeby nastoletniej cery

Młoda skóra, tak jak każdy typ cery, potrzebuje oczyszczania. Skórę należy oczyszczać delikatnymi piankami lub żelami dwa razy dziennie – rano, aby usunąć wyprodukowane w nocy sebum oraz wieczorem, aby pozbyć się zanieczyszczeń zebranych w ciągu całego dnia. Do ewentualnego demakijażu najlepiej użyć płynu micelarnego lub delikatnego mleczka, które nie podrażni wrażliwej cery. Bardzo ważne jest, aby po oczyszczaniu użyć toniku. Wyrównuje on pH skóry, niweluje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i sprawia, że krem lepiej się wchłania, a jego składniki aktywne mogą lepiej zadziałać.

Podstawą w pielęgnacji każdej cery, również tej nastoletniej jest odpowiednie nawilżanie. Bez niego nawet trądzikowa i przetłuszczająca się skóra nie będzie dobrze funkcjonować. Wybierając krem należy zwrócić uwagę na jego konsystencję i zawarte w nim składniki. Najlepiej sprawdzą się produkty na bazie wodnej, bez ciężkich olejów w składzie oraz takie, które zawierają ekstrakty ziołowe i roślinne, najbezpieczniej jest sięgać po specjalne produkty dedykowane młodzieży, a także kosmetyki naturalne.

Jeśli zmagasz się z niedoskonałościami skóry, takimi jak trądzik i zaskórniki, warto uwzględnić w pielęgnacji specjalistyczne preparaty o działaniu punktowym, które pozwolą szybciej pozbyć się z twarzy niechcianych niespodzianek i przyspieszą gojenie. Istotną kwestią dotyczącą niedoskonałości jest makijaż. Nie warto obciążać tak młodej skóry dużą ilością kosmetyków kolorowych. Zmiany skórne oczywiście mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, jednak zdecydowanie lepiej jest zakryć pojedyncze krostki korektorem, a do zniwelowania błyszczenia skóry użyć bibułek matujących, niż pokrywać całą twarz ciężkim podkładem i pudrem. Należy także pamiętać, że w przypadku mocnego trądziku lub wszelkich niepokojących zmian warto skonsultować się z dermatologiem. Jeśli jednak problem nie jest wyjątkowo nasilony, a zmiany skórne mają charakter typowy dla okresu dojrzewania, można spróbować walczyć z nim samodzielnie.

Kosmetyki – jakie produkty wybierać?

Jak wspomniałam wcześniej, kosmetyki przeznaczone dla młodej cery powinny opierać się na składnikach roślinnych i muszą być delikatne. Do oczyszczania twarzy najlepiej sprawdzą się pianki i żele wzbogacone np. o ekstrakt z czystka lub liści manuka, z liści oliwki, aloesu, nagietka czy rumianku. Niektóre żele mają w składzie również substancje o działaniu antybakteryjnym, dzięki czemu dodatkowo zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.

Cera trądzikowa często bardzo dobrze reaguje na toniki zawierające małe stężenia kwasów owocowych. Dzięki nim niedoskonałości szybciej znikają, ujednolica się koloryt skóry i zyskuje ona blask. W wielu przypadkach lepiej sprawdza się również wklepywanie toniku w skórę, zamiast przemywania jej za pomocą płatka kosmetycznego. W ten sposób niweluje się nadmierne tarcie, które może powodować podrażnienia.

Jeśli chodzi o kremy, to ważne jest, aby unikać ciężkich i tłustych konsystencji, które mogą prowadzić do zatykania porów. Najlepiej sprawdzą się lekkie kremy stworzone na bazie wodnej, wzbogacone o składniki aktywne, takie jak rumianek, aloes, siarka i cynk. Wspomagają one walkę z trądzikiem i zaskórnikami oraz regulują wydzielanie sebum.

 

W pielęgnacji uzupełniającej można uwzględnić preparaty do stosowania miejscowego, peeling i maseczkę. W tych produktach warto szukać np. kwasu salicylowego, który sprzyja cerze trądzikowej. Maseczkę i peeling (drobnoziarnisty lub enzymatyczny) najbezpieczniej jest wykonywać nie częściej niż 2 razy w tygodniu, jednak należy zaznaczyć, iż w przypadku aktywnych zmian trądzikowych nie wolno stosować peelingu, gdyż może on spowodować nasilenie problemu. W ostatnich latach bardzo popularne stały się produkty zawierające węgiel aktywny, który skutecznie oczyszcza i wygładza cerę. Stosowanie kosmetyków, które go zawierają jest jednym z lepszych sposobów na pozbycie się zaskórników i wągrów.

Pielęgnacja młodej cery – czego unikać?

Przede wszystkim należy unikać stosowania kosmetyków mocno perfumowanych, ponieważ mogą one podrażnić skórę i wywołać alergię. Jak już wspomniałam, mocny makijaż również nie jest wskazany dla tak młodej skóry. Wśród kosmetyków kolorowych można uwzględnić korektor na niedoskonałości, delikatną pomadkę ochronną i ewentualnie tusz do rzęs.

Bardzo ważne jest, aby w produktach do pielęgnacji cery unikać alkoholu. Należy szczególnie zwrócić uwagę na skład płynu do demakijażu, toniku i żelu do mycia twarzy, ponieważ to w nich najczęściej może się on znajdować. Alkohol ma działanie wysuszające i choć na początku może dawać pożądany efekt zmatowienia cery, to po dłuższym stosowaniu przyniesie negatywne skutki w postaci podrażnienia i nadmiernego wysuszenia. Powoduje to efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż skóra chcąc się bronić zacznie produkować jeszcze większą ilość łoju, a to doprowadzi do nasilenia trądziku. Z tego samego powodu warto unikać nadmiernego oczyszczania twarzy, mycie dwa razy dziennie delikatnym żelem lub pianką zdecydowanie wystarczy.

 Odpowiednio dobrane kosmetyki zadbają o waszą cerę w bezpieczny sposób i sprawią, że okres dojrzewania będzie choć odrobinę łatwiejszy.

Podsumowując:

1. Oczyszczanie:

Mydło z propolisem – codziennie, rano i wieczorem na twarz.

Mydło peelingujące – na twarz (jeśli nie ma otwartych zmian trądzikowych – czyli rozdrapanych pryszczy) oraz na plecy i dekolt.

Glinka zielona – mocno oczyszczająca, maksymalnie 2x w tygodniu.

Glinka biała – łagodząca, można stosować bez ograniczeń, najlepiej co najmniej raz w tygodniu.

Ręczniki bambusowe– ręcznik do twarzy musi być inny niż ten do ciała i do rąk. Najlepiej bambusa, bo to dodatkowe działanie antybakteryjne. Należy prać go regularnie, co kilka dni. Nie wolno pożyczać go między domownikami.

Do usuwania makijażu używaj płynów micelarnych lub mleczka.

2. Tonizowanie i odświeżanie w ciągu dnia:

Hydrolat lawendowy – za każdym razem, kiedy chcesz dotknąć skóry i coś rozdrapać, psiknij sobie w twarz hydrolatem. Odwróci uwagę, zadziała antybakteryjnie i tonizująco. Stosuj go także zawsze po myciu twarzy, dla wyrównania pH.

3. Nawilżanie:

Najlepiej sprawdzą się lekkie kremy stworzone na bazie wodnej, wzbogacone o składniki aktywne

Olej jojoba – w przypadku nadmiernego wydzielania sebum, dla wyrównania jego poziomu. Stosować w kuracjach na noc, z przerwami.

Propolis – naturalny antybiotyk. Zawarty w naszym maśle pszczelim propolis to naturalna substancja działająca antybakteryjnie. Można punktowo stosować go na zmiany, co przyśpieszy ich gojenie się.

I najważniejsze – nie dotykać skóry. Nadmiar sebum najlepiej usuwać bibułkami matującymi lub zwykłą chusteczką higieniczną, przyciskając ją do skóry. Wszelkie pudry w postaci fluidów   kremów mogą mieć dodatkowe, negatywne działanie. Zapychać pory, potęgować wypryski. Lepiej zastąpić je pudrem sypkim lub w kamieniu (nakładanym wacikiem kosmetycznym, wymienianym codziennie).

A co jeśli skóra jest sucha/wysuszona, a wypryski się pojawiają?

Mocne oczyszczanie skóry i stosowanie agresywnych kosmetyków wysuszających (najczęściej na bazie spirytusu) może prowadzić do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Skóra wtedy zwiększa produkcję sebum, aby bronić się i wrócić do swojego normalnego stanu. Najlepszym rozwiązaniem jest kuracja olejem np. jojoba przez 3 dni na noc i potem przerwa 3 dni i znowu, aż do zauważalnej poprawy.

A dieta?

Kakao (wszelkie czekolady, lody, desery, które je zawierają), napoje gazowane (cola zero też), sól, a także smażone potrawy mogą nasilać zmiany trądzikowe. Jakkolwiek to trudne – zrezygnuj ze słodyczy.

A teraz coś dla przyjemności, obejrzyjcie proszę film.

Pozdrawiam serdecznie!

Jolanta Szczerbowicz Dziurman

 


Zajęcia aktywizujące ruchowo część 12

Już niedługo wakacje! Będziecie spędzać  czas wolny w różnorodny sposób. Zachęcamy Was do aktywnego wypoczynku nad wodą. Aby wypoczynek się udał to musi on być bezpieczny. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was rady i zasady, które pozwolą Wam uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

Rady dla wypoczywających nad wodą

1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.

2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.

3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)

4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.

5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.

7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.

9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.

12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.

14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).

17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.

18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.

20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.

21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.

22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

24. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

 


18-06-2020

BEZPIECZNE WAKACJE W GÓRACH

Witajcie!

Tak, tak…wakacje coraz bliżej. Ostatnio analizowaliśmy jak bezpiecznie wygrzewać się w słońcu. Dzisiaj, czas na kolejny przewodnik bezpieczeństwa – w górach. Przeczytajcie, może ktoś z Was wybierze się w tym roku na górski szlak?

tekst na podstawie: http://www.fundacjaart.pl/spedzic-bezpiecznie-wakacje-gorach/ oraz https://www.dzieciakiwplecaki.pl/artykul/1084/gorskie-wedrowki—zasady-bezpieczenstwa
zdjęcia: pixabay.com

 

Wakacje to okres wzmożonej aktywności fizycznej, czas odpoczynku i świetnej zabawy na świeżym powietrzu. Abyśmy przez cały rok przyjemnie wspominali wakacyjny czas, należy zadbać o najważniejsze, czyli bezpieczeństwo. Oto podstawowe zasady odpowiedzialnego zachowania w górach.

WYCIECZKA W GÓRY

Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostaw wiadomość o trasie i planowanej godzinie powrotu. Jeśli nie pojawisz się przez dłuższy czas, Twoi gospodarze z pewnością wezwą pomoc. Zanim jednak wyruszysz na wycieczkę, warto się do niej odpowiednio przygotować.

POGODA

Sprawdź prognozę pogody. Jeżeli warunki atmosferyczne nie są korzystne, najlepiej zrezygnuj z wymarszu i przełóż go na inny dzień.

TRASA

Obmyślając trasę, należy tak zaplanować wędrówkę, by przed zmrokiem zejść ze szlaku. Jego wybór powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i kondycji fizycznej.

MAPA

Poza wskazywaniem drogi, dokładna i aktualna mapa dostarcza informacji o lokalizacji szałasów, schronów, koleb i leśniczówek, które stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody.

STRÓJ

Ubierz się na cebulkę. W górach pogoda potrafi błyskawicznie się zmienić, toteż nawet w środku lata trzeba być przygotowanym na znaczne ochłodzenie i opady. Zawsze należy zabrać ze sobą ciepły sweter lub bluzę, płaszcz przeciwdeszczowy oraz nakrycie głowy i zapasowe skarpety. Buty to najważniejszy element górskiego wyposażenia. Powinny być wygodne, nieprzemakalne, lekkie, ponad kostkę i z twardą podeszwą.

 

TELEFON

Choć celem górskiego trekkingu jest wypoczywanie na łonie natury, koniecznie spakuj telefon z naładowaną baterią i zapisanymi numerami GOPR 601 100 300 oraz 985.

APTECZKA

Powinna zawierać: lek przeciwbólowy – przy zmianach wysokości mogą zdarzyć się bóle głowy. Niezbędne będą: potas i magnez, jeżeli zmęczone mięśnie odmówią nam posłuszeństwa, bandaż elastyczny, którym można usztywnić kostkę w razie skręcenia, plastry hydrokoloidalne, które przyspieszą gojenie pęcherzy i otarć.

PROWIANT

Weź minimum 1 litr wody na osobę oraz przygotuj pożywny posiłek. Spakuj też owoce i słodkości, które szybko dodadzą energii. Dobrze jest mieć termos z ciepłą herbatą.

PODSUMOWANIE

  • Najważniejszą zasadą w górach jest zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi – gdy będziemy trzymać się tej zasady, powinniśmy uniknąć większości zagrożeń.
  • Na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości, trudności na szlaku. To nie jest wstyd wycofać się z trasy.
  • Po przyjeździe w wyższe góry (dotyczy to także Tatr i wysokości pow. 2000 m n.p.m.) pamiętajcie o aklimatyzacji czyli stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do coraz większych wysokości i rozrzedzonego powietrza. W polskich górach dotyczy to głównie mniejszych dzieci. W zależności od wieku oraz wysokości powinna ona trwać od 1-2 do kilku dni.
  • Planując jakąkolwiek dłuższą (np. kilkugodzinną) wycieczkę, tak dobierzcie czas przejścia na podstawie mapy bądź przewodnika, aby zejść na dół przed zmierzchem. Dodatkowo powinniście założyć co najmniej dwugodzinny zapas czasowy na nieprzewidziane sytuacje na szlaku.
  • Warto mieć w zanadrzu zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie niepogody lub złego samopoczucia.
  • Unikajcie wędrówek podczas deszczu lub bezpośrednio po nim – mokre skały i kamienie stają się śliskie, co może być przyczyną poślizgnięcia a w konsekwencji przykrej kontuzji.
  • Jeśli macie ze sobą telefony komórkowe wpiszcie numery telefonów najbliższych placówek GOPR oraz ogólnopolski telefon alarmowy w górach 601 100 300, telefon do TOPR to 985.
  • Zainstalujcie w telefonie aplikację “Ratunek” dostępną na smartfony.
  • Przed wyjściem sprawdźcie prognozę pogody – są coraz dokładniejsze, naprawdę się sprawdzają – http://weatherforecast.co.uk/

 

CZAS NA FILM…

…dla młodszych

…dla starszych

 

Zadanie dla wszystkich: zapisz w zeszycie, jak nazywa się najwyższy szczyt Tatr (można sprawdzić w atlasie geograficznym, nie trzeba dzwonić do Pani Joli Ryś).

z pozdrowieniami

Adam Kurlapski


15-06-2020

Zajęcia profilaktyczne „Narkotykom powiedz – NIE!”

Dzień dobry!

Na kolejnych zajęciach profilaktycznych zajmiemy się informacjami o substancjach psychoaktywnych – narkotykach. Narkotyk, środek odurzający, używka – to określenia o podobnym znaczeniu stosowane wymiennie w języku potocznym. W medycynie, psychologii aktualnie obowiązującym nazewnictwem jest substancja psychoaktywna. W medycynie „narkotykami” określa się te substancje psychoaktywne, które działają m.in. przeciwbólowo poprzez określone receptory mózgowe (opioidowe). Z kolei pojęcie narkomanii wywodzi się od słowa “narcos” co oznacza odurzenie, senność, uśpienie.

Substancje psychoaktywne:

    • wpływają na centralny układ nerwowy,
    • przyjmowane są w celu doznania przyjemności, zmiany świadomości, uzyskania określonego nastoju, przeżycia ekstremalnych doznań,
    • wpływają na organizm człowieka powodując w różnym stopniu zmiany psychiczne (np. euforię, zmieniony odbiór rzeczywistości, iluzje, omamy, zaburzenia pamięci) oraz fizyczne (np. wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, pobudzenie),
    • przewlekle przyjmowane mogą prowadzić do uzależnienia, które często nazywane też jest narkomanią czy toksykomanią,
    • mają pochodzenie naturalne lub syntetyczne,
    • często, szczególnie w publikacjach popularnych są dzielone na tzw. narkotyki miękkie (jako bezpieczne, mało szkodliwe) oraz twarde (niebezpieczne, groźne). Za „narkotyk miękki” uznawana jest np. marihuana. Określenia te są mylące, nieprawdziwe, dają złudne poczucie bezpieczeństwa np. przy stosowaniu marihuany.

 

W Polsce obowiązuje podział substancji psychoaktywnych na trzy główne grupy:

    • alkohol, opiaty, leki uspokajające i nasenne (działające głównie rozluźniająco, uspokajająco, nasennie)
    • kanabinole i inne substancje halucynogenne, lotne rozpuszczalniki (działające głównie euforycznie, powodujące omamy, urojenia)
    • kokaina i inne substancje stymulujące, nikotyna (działające pobudzająco, podwyższające nastrój)

Klasyfikacja substancji psychoaktywnych

W Polsce od 1992 r. obowiązuje Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ( ICD – 10). Wśród substancji psychoaktywnych wyodrębniono szereg grup, przyjmując jako kryteria podziału:

    • powszechność stosowania
    • powodowanie problemów zdrowotnych oraz społecznych
    • sposób przyjmowania

Klasyfikacja ICD – 10 wyróżnia zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane przyjmowaniem następujących substancji psychoaktywnych:

    • alkoholu
    • opiatów
    • kanabinoli
    • leków uspokajających i nasennych
    • kokainy
    • innych niż kokaina substancji stymulujących, w tym kofeiny
    • substancji halucynogennych
    • tytoniu
    • lotnych rozpuszczalników
    • używaniem kilku substancji psychoaktywnych lub innych substancji niż wyżej wymienione

Drogi przyjmowania substancji psychoaktywnych

Substancje psychoaktywne mogą być przyjmowane na różne sposoby. Wybór drogi często jest dokonywany w zależności od celu jaki chce się osiągnąć np. szybkie przeniknięcie substancji do mózgu i postaci narkotyku,

Objawy używania substancji psychoaktywnych

Używanie towarzyskie, eksperymentalne narkotyków coraz częściej jest stałym elementem funkcjonowania młodzieży, młodych dorosłych. Pozycja narkotyków „rekreacyjnych” takich jak marihuana, ekstasy czy leki uspokajające jest podtrzymywana i akceptowana przez znaczną grupę ludzi

Przykłady objawów mogących wskazywać na używanie narkotyków:

  • Wygląd i ogólny stan zdrowia
    • zmiana wyglądu (zaniedbanie w wyglądzie, higienie osobistej, sposobie poruszania się, mówienia itp.),
    • charakterystyczny zapach wydychanego powietrza, włosów, ubrania
    • wahania dobowe nastroju (od radości do przygnębienia),
    • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność),
    • wychudzenie,
    • męczliwość,
    • drżenie rąk,
    • częste przeziębienia, przewlekły kaszel,
    • bóle żołądka,
    • bóle głowy,
    • bóle w klatce piersiowej,
    • częste urazy, ślady po pobiciach,
    • napady drgawkowe.
  • Rozwój fizyczny
    • zahamowanie wzrostu,
    • widoczny spadek energii,
    • osłabienie popędu seksualnego,
    • zaburzenia w odżywianiu się.
  • Stan psychiczny
    • utrata zainteresowań,
    • gorsze zapamiętywanie,
    • trudności w koncentracji,
    • okresy niepamięci,
    • przyśpieszony tok myślenia, gonitwa myśli,
    • mowa bełkotliwa, nie wyraźna,
    • napady śmiechu,
    • przygnębienie lub podwyższenie nastroju,
    • drażliwość, agresywne wypowiedzi,
    • nastawienia ksobne,
    • urojenia prześladowcze,
    • iluzje, omamy,
    • mówienie do siebie,
    • napady lęku,
    • dziwaczne, nie zrozumiałe dla innych zachowania.
  • Oczy
    • przekrwienie spojówek,
    • obrzęk powiek,
    • podwójne widzenie,
    • rozszerzone źrenice wolno reagujące na światło,
    • zwężone źrenice nie reagujące na światło,
    • brak kontroli nad ruchami gałek ocznych,
    • przemijający wytrzeszcz gałek ocznych.
  • Nos, jama ustna
    • katar, kichanie,
    • zapalenie skóry pod nosem,
    • owrzodzenia lub perforacja przegrody nosa,
    • obrzęk śluzówki nosa,
    • krwawienie z nosa,
    • nie połykanie śliny,
    • uczucie suchości w ustach,
    • słodki zapach z ust,
    • próchnica.
  • Skóra
    • ślady po wkłuciach dożylnych, domięśniowych, wybroczyny, zasinienia,
    • ropnie,
    • ślady po wyciskaniu,
    • obrzęk dłoni, podudzi,
    • podrapania „przeczosy”,
    • poparzenia palców, ciała np. ślady po oparzeniach papierosami,
    • przebarwienia (brązowe plamy na palcach),
    • wzmożona potliwość,
    • świąd i pieczenie skóry.
  • Czynności ruchowe
    • powolny chód,
    • zastyganie w niekonwencjnalnych pozycjach,
    • zaburzenia równowagi,
    • pobudzenie ruchowe,
    • niezborność ruchowa.

Obejrzyj filmiki edukacyjne i odpowiedz na pytanie: Jak narkotyki wpływają na mózg? Odpowiedź wpisz do zeszytu pracy zdalnej.

 

 

 

 

Telefony Zaufania

Narkomania

800 199 990

czynny codziennie w godz. 16.00-21.00

Uzależnienia behawioralne

801 889 880 czynny codziennie w godz. 17.00-22.00

 

Pozdrawiam serdecznie!

Pani Magdalena Czechowicz

Źródło:

https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=490267

 


08-06-2020

Zajęcia aktywizujące ruchowo część 11

Dzień dobry. Już powoli zbliżają się wakacje, będziecie mieli dużo czasu na aktywny odpoczynek. Dlatego też, dzisiaj przedstawimy Wam kolejną formę aktywności ruchowej jaką jest jazda na rolkach i wrotkach.

Jazda na rolkach i wrotkach to jedne z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową. Jazda na wrotkach jest uproszczoną wersją jazdy na rolkach, więc opisując poniżej zalety i technikę jazdy będziemy mówić o jeździe na rolkach.

Zaczniemy od zasad bezpieczeństwa, gdyż łatwo wyobrazić sobie, że w sporcie typu rolki czy wrotki łatwo o kontuzję, która może przydarzyć się nie tylko podczas jazdy, ale także w wyniku zderzenia z innym rolkarzem. Oczywiście przed kontuzjami mogą nas ustrzec specjalne ochraniacze i kask.

Ochrona dłoni i nadgarstków jest niezwykle ważna podczas jazdy na rolkach – to właśnie nadgarstki amortyzują ewentualne upadki, bo upadając, odruchowo wyciągamy ręce przed siebie. Dlatego ten rodzaj ochraniaczy powinien przede wszystkim usztywniać nadgarstki, mieć anatomiczny kształt oraz doskonałą oddychalność. Powinny być także zabezpieczone przed zsuwaniem się z ręki za pomocą specjalnych rzepów.

Ochraniacze na łokcie i kolana

Podczas upadków również kolana i łokcie narażone są na uszkodzenia, dlatego tak ważne jest właściwe dobranie ochraniaczy. Muszą one przede wszystkim amortyzować i chronić przed otarciami, dlatego nie są one tak sztywne jak ich odpowiedniki na nadgarstki. Przy zakupie tego rodzaju ochraniaczy warto zwrócić uwagę na anatomiczny kształt, rozmiar oraz zabezpieczenie przed przesuwaniem się.

Kiedy pierwszy raz założysz swoje ochraniacze sprawdź, czy dobrze przylegają, nie zsuwają się oraz czy rzep dobrze trzyma. Nie mogą również obcierać, uciskać i przeszkadzać w czasie jazdy.

Pamiętajmy, że po kilku upadkach ochraniacze nie spełniają już tak dobrze swojej funkcji. Plastik, który się w nich znajduje, może się np. połamać. Wtedy bezwzględnie trzeba kupić nowy komplet.

Odblaski

Odblaski na ubraniach czy plecaku to podstawowe wyposażenie każdej osoby jeżdżącej na rolkach. Szczególnie podczas jazdy wieczorem, przejazdów przez jezdnię czy na drogach, gdzie jeżdżą również rowerzyści odblaski są niezbędne. Dobrym rozwiązaniem jest kamizelka odblaskowa, osobę w nią ubraną widać z daleka, co znacząco zmniejsza ryzyko wypadku.

Główne zasady bezpieczeństwa

Jeżdżąc na rolkach, warto przestrzegać kilku poniższych zasad, pomogą one uchronić się przed upadkami i kontuzjami:

  • przed jazdą rozgrzej się,
  • zawsze zakładaj kask i ochraniacze,
  • kontroluj prędkość – naucz się hamować,
  • szanuj innych użytkowników terenu, na którym jeździsz – w razie konieczności ustąp pierwszeństwa,
  • nie staraj się robić tricków, jeśli nie jesteś zaawansowanym rolkarzem,
  • jeździj na terenach do tego przeznaczonych, z dala od ruchliwych ulic,
  • unikaj sytuacji, w których możesz stać się potencjalnym niebezpieczeństwem dla innych – np. jadąc z psem, zbyt szybko lub słuchając muzyki.

 

A teraz jak już wiecie, co robić aby trenować bezpiecznie jazdę na wrotkach i rolkach, przedstawimy Wam zalety jazdy na rolkach i wrotkach:

Skutecznie spala tkankę tłuszczową

Rolki są skuteczne w odchudzaniu niemal tak samo jak bieganie. W czasie godziny jazdy można spalić do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalają na szybką utratę kilogramów. Ważne, by w trakcie treningu utrzymywać tętno na mniej więcej stałym poziomie – dostatecznie dużym, aby czuć zmęczenie, lecz nie za wysokim, żeby proces spalania tłuszczu zachodził efektywnie (tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego, czyli mniej więcej 130 uderzeń na minutę).

Nie obciąża stawów

Jazda na rolkach ma tę przewagę nad bieganiem, że w dużo mniejszym stopniu obciąża stawy. Ruch jest płynny, nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia jak w trakcie biegu.

Poprawia kondycję

Jazda na rolkach należy do sportów aerobowych, inaczej kardio – to znaczy, że wzmacnia serce i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krążenia. Silne serce lepiej pompuje krew i efektywniej dostarcza tlen do wszystkich tkanek organizmu. Dzięki temu mniej się męczymy i mamy więcej energii.

Rozwija mięśnie nóg i pośladków

W trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. Najintensywniej zaangażowane są mięśnie nóg oraz pośladków. Z tego powodu rolki to odpowiedni sport dla kobiet, które chcą wysmuklić uda, łydki i nadać jędrność pośladkom. Oprócz dolnych partii ciała, jeżdżąc na rolkach w dużym stopniu wzmacniamy mięśnie grzbietu i brzucha. Wpływają one na prawidłową postawę i utrzymują kręgosłup w dobrej kondycji.

Poprawia koordynację ruchową

Konieczność utrzymania balansu na chwiejnych rolkach powoduje, że poszczególne mięśnie naszego ciała muszą ze sobą współpracować. Rolki wyrabiają więc poczucie równowagi i rozwijają koordynację ruchową, która przydaje się nie tylko w sportach, lecz także w życiu codziennym.

Dotlenia organizm

Jeżdżąc na rolkach zażywamy ruchu na świeżym powietrzu. Taki trening jest zdrowszy i lepiej dotlenia niż ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach. Przy okazji można zwiedzić ciekawe miejsca w okolicy, których zazwyczaj nie odwiedzamy chodząc na piechotę lub jeżdżąc samochodem.

Bezpieczny sport dla każdego

Do jazdy na rolkach nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Jest to sport uważany za bezpieczny, choć przed wyruszeniem w miasto warto dobrze opanować technikę jazdy. Jeśli jeździmy dobrze, ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Co więcej, w tej dyscyplinie nie obowiązują ograniczenia wiekowe.

Mogą służyć jako środek transportu 

Na rolkach można dotrzeć wszędzie tam, dokąd prowadzą asfaltowe drogi i chodniki. Gdy pogoda jest sprzyjająca, warto zamienić samochód na rolki i dojeżdżać na nich na przykład do pracy – taki dojazd będzie zdrowszy i bardziej ekologiczny, bo nie przyczyni się do emisji szkodliwych spalin.

Rozwija kontakty towarzyskie

Wiosną i latem na ulicach można spotkać wielu rolkarzy, dlatego nie trudno nawiązać kontakt z osobą o podobnych zainteresowaniach. Miłośnicy rolek często organizują własne imprezy – maratony, wycieczki do ciekawych miejsc, przejazdy przez miasto w zabawnych strojach, a nawet dyskoteki na rolkach. Jazda na rolkach jest więc okazją do spróbowania czegoś nowego i poznania ciekawych ludzi.

Odpręża i redukuje stres

Po dniu pełnym obowiązków przejażdżka na rolkach to doskonały sposób na rozluźnienie i oderwanie się od codziennych spraw. W zależności od humoru i samopoczucia, możemy zrobić sobie intensywny trening szybkościowy lub zdecydować się na rekreacyjny, nieśpieszny przejazd. Bez względu na to, jakie tempo wybierzemy – jazda na rolkach pozwoli przyjemnie spędzić czas z korzyścią dla zdrowia i wyglądu naszej sylwetki.

A teraz ważna rzecz, jak dobrać odpowiednie rolki?

Zakup wygodnych, dopasowanych rolek to pierwsza rzecz, którą należy zrobić zanim rozpoczniemy naukę. Powinny być dobrane do poziomu umiejętności i stylu jazdy, jaki nas interesuje. Dla początkujących polecane są rolki rekreacyjne – najbardziej uniwersalne i dostępne w większości sklepów sportowych. Lepiej wystrzegać się tanich rolek z supermarketów, które są zwykle słabej jakości i nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa podczas jazdy.

I zaczynamy naukę… Utrzymanie równowagi na rolkach

Po zakupie wygodnej pary rolek czas na naukę podstaw. Zanim zaczniemy jeździć, warto dobrze opanować tzw. jodełkę, czyli pozycję pomagającą w zachowaniu równowagi. Stojąc prosto ugnij kolana tak, żeby znalazły się nad palcami (ale nie przekraczały ich). Jednocześnie wypnij pośladki do tyłu i pochyl tułów nieco do przodu. Barki, kolana i stopy powinny znaleźć się w jednej linii. Taką pozycję utrzymuj przez cały czas jadąc na rolkach.

Nauka jazdy na rolkach do przodu

Jadąc do przodu należy pamiętać, aby odpychać się na boki, a nie do tyłu. Aby ruch był płynny, staraj się jechać jak najdłużej na jednej nodze. Unikaj przekrzywiania kółek do wewnątrz i na zewnątrz. Odpychając się zaczynaj od wysuwania rolki spod siebie, a następnie na boki ustawiając koła pod kątem ok. 30 stopni do podłoża. Cały czas utrzymuj ugięte kolana i tułów pochylony do przodu.

Przejeżdżanie przez drobne przeszkody

Jeżdżąc po ulicach często można natknąć się na drobne przeszkody, takie jak nierówności w kostce brukowej, tory tramwajowe, krawężniki. Można nauczyć się bezpiecznie po nich przejeżdżać bez utraty szybkości. Jak to zrobić? Podczas jazdy ustaw nogi równolegle. Jedną wysuń do przodu, a ciężar ciała przenieś na tylną. Ugnij mocniej kolana. Możesz rozstawić ramiona na boki, aby lepiej utrzymać równowagę. Im głębszy przysiad podczas przejeżdżania przez przeszkodę, tym większa amortyzacja.

Nauka bezpiecznego upadania na rolkach

Każdy początkujący rolkarz prędzej czy później zaliczy upadek. Wywrotka nie musi być jednak bolesna – wystarczy wiedzieć, jak się zachować, gdy już do niej dojdzie. Przyjęcie odpowiedniej postawy w czasie upadku może uchronić przed poważną kontuzją. W przypadku gdy upadasz do przodu, ręce (koniecznie w ochraniaczach!) wyciągnij przed siebie – zamortyzujesz uderzenie najpierw opierając się na nadgarstkach, następnie na łokciach i kolanach (które też powinny być zabezpieczone przez ochraniacze). Głowę ochronisz pochylając ją i wkładając między ręce. Gdy upadasz do tyłu, postaraj się zejść jak najniżej na nogach i zamortyzować upadek podpierając się na rękach. Nie podkładaj ich jednak pod pośladki, lecz ułóż po bokach ciała. Dłonie trzymaj skierowane do przodu. Koniecznie pamiętaj też o kasku, ponieważ upadki do tyłu zwykle kończą się uderzeniem potylicą o podłoże.

Nauka hamowania na rolkach

Nauka hamowania rolkach jest równie ważna jak umiejętność jazdy do przodu. Wyróżnia się 4 techniki hamowania: za pomocą hamulca, pługiem, sposobem „T” (inaczej T-stopem) i przez obracanie. Warto wypróbować każdą metodę, aby wybrać wariant najlepszy dla siebie.

Życzymy powodzenia i bezpiecznej jazdy na wrotkach i rolkach 🙂 .

Materiał opracowali: Dariusz Gaworski i Mateusz Kireńczuk

 


ZDROWE SŁOŃCE

Witajcie!

Przed nami kilka dni odpoczynku. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i cieszyć się będziemy czerwcowymi promieniami słońca. Pamiętajmy jednak, że słońce może być niebezpieczne. Zastanawiacie się, jak zdrowo korzystać z kąpieli słonecznych? Mam nadzieję, że dzisiejszy materiał przeczytacie i zastosujecie zarówno w nadchodzącym długim weekendzie jak i w czasie wakacji, które są coraz bliżej!

tekst na podstawie: https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo/jak-opalac-sie-bezpiecznie-wakacyjny-poradnik-opalania-aa-DqSJ-vPG9-4gJU.html
zdjęcia: pixabay.com

 

Lato rządzi się swoimi prawami. Kiedy temperatury sięgają zenitu, wszyscy chętnie wystawiamy twarz do słońca, odsłaniamy nogi, ramiona, przebywamy na świeżym powietrzu i uprawiamy dużo sportu. Pragnieniem większości osób latem jest zdobycie pięknej, brązowej opalenizny, która nieodłącznie kojarzy się z atrakcyjnym wyglądem. W pogoni za brązową skórką jesteśmy w stanie zrezygnować ze zdrowego rozsądku i odrzucić wszystkie zasady bezpiecznego przebywania na słońcu. Skutkiem częstego i długiego opalania są najczęściej oparzenia skóry, alergia na słońce, bolesne i nieestetyczne bąble, a nawet trwałe przebarwienia. Jeśli chcesz zaoszczędzić swojej skórze przykrych dolegliwości i ustrzec się przed długofalowymi konsekwencjami kąpieli słonecznych, stosuj się do kilku zasad bezpiecznego opalania. Dawkuj słońce z rozwagą, a uzyskasz piękną i zdrową opaleniznę na długi czas.

Opalanie i wylegiwanie się na słońcu to jedna z najprzyjemniejszych i najpopularniejszych form spędzania czasu latem. Najczęściej już pierwsze promienie słońca sygnalizują rozpoczęcie sezonu na opalanie i coroczną modę na brązową opaleniznę. Nawadniaj się, stosuj kremy z wysokim filtrem (jasna karnacja oraz dzieci SPF 50+, ciemna karnacja: SPF 30), noś okulary i ochronny kapelusz, a plażowanie będzie zdrowe i przyjemne. Rezygnując z podstawowych zasad bezpieczeństwa narażasz swoją skórę na tragiczne w skutkach poparzenia. Pamiętaj, leczenie oparzonej skóry jest znacznie trudniejsze niż regularna aplikacja kremu z filtrem.

Sam proces opalania można wspomóc odpowiednią dietą. Zabezpieczymy skórę, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy spożywać beta karoten, który zmienia lekko jej zabarwienie. Jeśli dojdzie do poparzenia należy schłodzić skórę, pomoże zimny prysznic lub posmarowanie balsamem z bepantenem, aloesem lub innym kosmetykiem łagodzącym skórę po opalaniu. W razie zmian świadczących o oparzeniu wyższego stopnia – takich jak wystąpienie pęcherzy – należy zgłosić się do lekarza, który w takich przypadkach przepisze lek dostępny na receptę.

Aby ukryć znamiona warto przykleić na nie np. niewielkie plasterki, a jeśli po sezonie letnim zobaczymy na skórze np. znamiona o nieregularnym kształcie należy zgłosić się do lekarza na badanie dermatoskopem. Specjalista oceni taką zmianę pod kątem wystąpienia czerniaka i raka płaskonabłonkowego.

Przesadzasz z opalaniem i nie przejmujesz się odpowiednią ochroną przed promieniami słońca? Możesz spodziewać się przebarwień i śladów na skórze po opalaniu. Trudne do usunięcia, nieestetyczne plamy są wynikiem reakcji hipopigmentacji, czyli zaburzenia barwnikowego skóry. Na tego typu skutki uboczne opalania najbardziej narażonej są osoby zmagające się z trądzikiem, grzybicą oraz osoby zażywające leki zawierające substancję światłouczulającą.

Nawilżanie skóry po opalaniu zacznij od relaksującego prysznica w letniej wodzie. Stosuj nawilżające żele lub olejki – bez zawartości mydła, które wysusza skórę. Następnie nałóż na skórę balsam po opalaniu, który zawiera allantoinę i glicerynę. Częste nawilżanie skóry przyniesie ulgę i przyspieszy gojenie oparzeń, a co najważniejsze, opóźni łuszczenie się naskórka. Odpowiednio nawilżona skóra po opalaniu to również gwarancja trwałej opalenizny.

 

Kiedy chęć posiadania opalonej skóry staje się niezdrowa? Uzależnienie od opalania polega na obsesyjnej potrzebie opalania i posiadania przesadnie opalonej skóry. Tanorektyk opala się przez cały rok – sezon letni poświęca na kąpiele słoneczne, a pozostałą część roku hartuje skórę na solarium i nadużywa samoopalaczy. W wakacje łatwo stracić kontrolę nad opalaniem, dlatego na plażę warto zabierać ze sobą zdrowy rozsądek.

Nie każdy może pozwolić sobie na swobodne kąpiele słoneczne. Wyjątkowo narażone na skutki uboczne opalania są osoby, które zażywają leki z substancją światłouczulajacą. Leki hormonalne, leki moczopędne i przeciwgrzybicze, zioła i antybiotyki mogą, w połączeniu ze słońcem, wywoływać silne reakcje uczuleniowe. Podobne objawy może wykazywać alergia na słońce. Czerwone, swędzące bąble pojawiające się w pierwszych kontaktach ze słońcem to główny objaw silnego uczulenia.

Dzisiaj film dla wszystkich – małych i dużych.

Zadanie: sprawdź w domu, czy posiadasz kremy z filtrem SPF.

z pozdrowieniami Adam Kurlapski

 


Przepisy na dobrą pamięć

Do tej pory (w poprzednich moich wpisach) proponowałam przepisy na : dobre samopoczucie, kondycję, odporność, dbałość o Ziemię, dbałość o wodę i …. sama już nie pamiętam na co :)! No właśnie, „nie pamiętam”, stąd wziął się pomysł na przepisy na dobrą pamięć. Poszperałam trochę w książkach, zerknęłam do Internetu i oto co znalazłam:

Jak polepszyć pamięć? – porady i wskazówki

Pamięć jest zjawiskiem złożonym i zależy od zdrowia i aktywności całego mózgu. Im lepsza jest kondycja mózgu, tym pamięć lepiej działa. Jeśli chcesz polepszyć pamięć to w pierwszej kolejności powinieneś poznać techniki poprawiające aktywność mózgu a co za tym idzie – pamięć. Regularne angażowanie mózgu w wykonywanie różnych nowych zadań poprawia jego aktywność i pamięć.

Każdego dnia spróbuj poświęcić pół godziny na trening swojej pamięci.

W jaki sposób ? Możesz spróbować przeprowadzić taki „trening” poprzez:

  • uczenie się języka obcego,
  • rozwiązywanie zagadek, krzyżówek czy sudoku,
  • regularne ćwiczenia pamięci, na przykład poprzez zapamiętywanie listy zakupów lub wyliczanie reszty,
  • quizy pamięci dostępne w Internecie,
  • techniki pamięciowe – na przykład mapy myśli.

O mapach myśli na pewno słyszałeś już na lekcjach wychowawczych lub od pani psycholog, nie raz ćwiczyliśmy też w ten sposób zapamiętywanie różnych lekcji w internacie. Pamiętaj o zastosowaniu w takich razach oprócz słów prostych ikonek, znaczków i rysunków oraz oczywiście kolorów! Podobno najważniejsze hasła w mapach myśli najlepiej zaznaczać kolorem pomarańczowym, żółtym i niebieskim, gdyż te kolory aktywują mózg i sprzyjają lepszemu zapamiętywaniu).

A co jeść aby poprawić pamięć?

Jeśli czeka cię dzień, podczas którego musisz utrzymać aktywność mózgu na wysokim poziomie staraj się:

Jeść jak najwięcej produktów białkowych – na przykład jogurty naturalne, twarożki, ryby albo drób wraz z warzywami.

Unikaj jedzenia węglowodanów prostych – białego pieczywa oraz słodyczy, np. muffinek, słodkiej czekolady, naleśników z dżemem i bitą śmietaną.

Cukier zawarty w słodyczach powoduje, że aktywują się w mózgu obszary związane z emocjami. To utrudnia i zagłusza działanie kory przedczołowej, a wraz z tym osłabia działanie pamięci.

Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, w pierwszej kolejności sięgaj po produkty białkowe a słodki i relaksujący deser zostaw sobie na wieczór, kiedy wykonałeś już wszystkie ważne zadania i aktywne działanie pamięci nie jest już tak bardzo ważne.

Zjadaj posiłki zawierające witaminy oraz kwasy omega 3 i omega 6. Są to substancje odżywcze, które pomagają mózgowi utrzymać zdrowie i aktywność.

Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 występują głównie w rybach. Jednak w procesie smażenia ryb w dużej części dochodzi do utraty kwasów omega 3 i omega 6, co nie przynosi korzyści mózgowi i nie poprawia w znacznym stopniu pamięci. Z tego względu warto sięgać po dania, w których przyrządzona jest smaczna ryba na surowo (np. sushi).

W diecie poprawiającej pamięć i koncentrację szczególnie poleca się:

łososia – ze względu na wysoką zawartość kwasów omega 3, witamin A, D, E oraz jodu i selenu,

śledzia – ze względu na wysoką zawartość usprawniających myślenie kwasów omega 3, witamin E, D, B2, B6, selenu i żelaza.

Nie wszystkie ryby są jednakowo zdrowe i tak samo korzystnie wpływają na pracę mózgu. Warto dowiedzieć skąd pochodzą i jakie właściwości odżywcze mają te, które chcemy kupić na obiad.

Z uwagi na to, że ryby mogą zawierać również szkodliwe metale ciężkie, zaleca się uzupełnianie diety w kwasy omega 3 i omega 6, za pomocą ekologicznych olejów roślinnych (np. olej lniany, olej słonecznikowy, olej konopny). Innym bardzo dobrym źródłem kwasów omega 3 i omega 6, polecanym przez ekspertów, są coraz bardziej o tej porze roku dostępne: zielone warzywa (sałata, kapusta), orzechy oraz siemię lniane.

Wzbogaceni w kolejną porcję wiedzy wypróbujmy zalecane „przepisy”, ich przestrzeganie powinno „trochę” trwać ale to przecież nic trudnego ! Powodzenia!

Zapisz w zeszycie, czy stosujesz któryś z powyższych a może innych sposobów poprawiania pamięci ?

Pozdrawiam Cię serdecznie ! Jolanta Ryś

W przygotowywaniu wpisu, obrazek i treść zapożyczyłam z artykułu:

Jak polepszyć pamięć? – porady i wskazówki

https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/jak-polepszyc-pamiec-porady-i-wskazowki,67456.html

oraz https://indywidualni.pl/edustrefa/mapy-mysli-od-cz-zaczac

 


Zajęcia profilaktyczne „Dopalacze – śmiercionośna inwestycja”

Dzień dobry!

Dzisiaj porozmawiamy o niezwykle niebezpiecznych substancjach psychoaktywnych, a mianowicie – dopalaczach. Są to substancje psychoaktywne, które nie zostały zaklasyfikowane jako narkotyki. Substancje te często mają bardzo silne działanie, uzależniają i wywołują szereg skutków ubocznych. Jednocześnie, brak dokładnej specyfikacji i zaostrzonych skutków prawnych sprawia, że są niestety o wiele łatwiej dostępne niż narkotyki, dlatego po dopalacze sięgają coraz młodsze osoby. I właśnie, dlatego są tak niebezpieczne. Co warto wiedzieć o dopalaczach?

Czym są dopalacze?

Terminem „dopalacze” w Polsce określa się wszystkie produkty z substancjami psychoaktywnymi, których nie ma na liście środków zawartej w „Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii”. Działają one podobnie, jak narkotyki – uzależniają i wywołują szereg efektów ubocznych. W Anglii dopalacze określane są terminem „designer drugs”. Oto filmik edukacyjny na ich temat:

Charakterystyka dopalaczy

Dopalacze to środki o działaniu psychoaktywnym, które powstają ze składników naturalnych (mieszanki roślin – najczęściej susz lub ekstrakty) lub syntetycznych. Substancje, które wchodzą w skład dopalaczy nie weszły na listę stworzoną przez „ustawę przeciwdziałającą narkomanii”, dlatego są legalne. Nie oznacza to jednak, że dla ludzkiego organizmu są one w pełni bezpieczne. Dopalacze uzależniają, często zawierają składniki wywołujące omamy, majaczenie czy depresję. Większe dawki dopalaczy bywają śmiertelne.

Śmiało można stwierdzić, że dopalacze to nic innego, jak mieszanki trucizn. Owe trucizny często są „pięknie” opakowane. Dopalacze mogą mieć postać kolorowych tabletek, znaczków do lizania, na których zamieszcza się intrygujące obrazki, pachnącego proszku czy kadzidełek. Dostępne są także w postaci suszu, skrętów, mogą do złudzenia przypominać zwyczajną fajkę, ale są wypełnione nie tytoniem, ale mieszankami roślin wywołujących działania psychoaktywne.

Rodzaje dopalaczy

Dopalacze podzielono na kilka grup. Najpopularniejsze są:

  • substancje typu „spicy” (kadzidełka, susze roślinne) – spala się je w fajkach lub skrętach, ich działanie daje podobne efekty, jak opium i marihuana
  • „party pills” – kolorowe tabletki i proszki dostępne w foliowych torebkach produkowane z mieszanek substancji syntetycznych (sztucznych), najczęściej poprawiają one nastrój, dodają energii, likwidują senność, są sprzedawane głównie na imprezach młodzieżowych
  • pigułki i kolorowe znaczki do lizania z jedną substancją aktywną (pochodzenia syntetycznego)

 

W dopalaczach naturalnych najczęściej wykorzystuje się wyciągi z szałwii wieszczej i kratomu (wywołują halucynacje).W mieszankach pojawiają się także składniki muchomora plamistego lub czerwonego oraz wyciągi z powoju hawajskiego.

Podstawą w składzie większości dopalaczy syntetycznych jest BZN. Benzylopiperazyna to substancja działająca podobnie do amfetaminy. Substancja ta uzależnia, zaburza rytm serca, powoduje skoki ciśnienia krwi i odwadnia organizm. Dużym zainteresowaniem cieszą się również dopalacze z dodatkiem TFMPP. Substancje z JWH-018 powodują podobne działanie do haszyszu i marihuany. Mefedron działa, jak kokaina – powoduje bardzo szybki wzrost temperatury, co może doprowadzić do przegrzania organizmu.

Od czego można się uzależnić?

Zarówno dopalacze naturalne (roślinne), jak i syntetyczne zawierają substancje psychoaktywne, które nie tylko działają na ośrodkowy układ nerwowy wywołując określony skutek (halucynacje, dodanie energii itp.), ale i uzależniają. Wiele dopalaczy działa bardzo podobnie, jak marihuana, haszysz, a nawet kokaina. Po ich odstawieniu mogą pojawić się efekty do złudzenia przypominające zespół abstynencyjny – u osoby uzależnionej występują drgawki, nadmierne pocenie, stany lękowe i depresyjne, kołatanie serca, skoki ciśnienia tętniczego.

Uzależnienie dotyczy jednak nie tylko samych składników zażywanej substancji, ale także stanu emocjonalnego, który pozwalają one uzyskać. To sprawia, że wiele młodych osób przestaje umieć bawić się na imprezie bez zażycia „party pills”, musi sięgać po substancje dodające im energii, aby móc skupić się na nauce lub wziąć udział w zawodach sportowych.

Często uzależnienie dotyczy także emocjonalnej potrzeby sięgnięcia po konkretną substancję, ponieważ brak pomocy chemicznej wywołuje bezradność (tutaj działa typowy efekt placebo).

Objawy zatrucia dopalaczami

Dopalacze to substancje słabo zbadane. Na rynku cały czas pojawiają się nowe produkty zawierające mieszanki kolejnych wyciągów roślinnych oraz substancji syntetycznych. To powoduje, że zatrucie dopalaczami może być ciężkie do zdiagnozowania, a lekarze nie zawsze wiedzą o jaką substancję chodzi oraz jakie środki powinni podjąć.

Wszystkie dopalacze są szkodliwe dla organizmu. Stopień ich szkodliwości jest uzależniony od konkretnych substancji, przyjętej dawki, wagi osoby, która sięgnęła po dopalacz. Zatrucie najbardziej niebezpieczne jest w przypadku młodych osób (po dopalacze coraz częściej sięgają nawet dzieci). Niebezpieczeństwo zatrucia zawsze wzrasta, gdy substancja psychoaktywna zostanie zmieszana z alkoholem lub lekami.

W przypadku zatrucia dopalaczami mogą pojawić się:

  • bóle głowy
  • nudności i wymioty
  • kłucie w klatce piersiowej
  • zaburzenia ciśnienia tętniczego

Zatrucie dopalaczami może spowodować przegrzanie tkanek organizmu, zawał serca, śpiączkę, udar mózgu.

Osoby, które poczują niepokojące objawy po zażyciu substancji psychoaktywnych, powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ważne jest zachowanie opakowania, co pozwoli szybko rozpoznać przyjętą substancję i podjąć odpowiednie leczenie. Przed przyjazdem pogotowania, należy nawodnić organizm (zalecana jest niegazowana woda mineralna).

 

Skutki uboczne zażywania dopalaczy

Dopalacze nie pozostają obojętne dla organizmu. Nawet, gdy u osoby często sięgającej po takie środki nie pojawi się zatrucie, substancje psychoaktywne powoli wywołują skutki uboczne. Ich przyjmowanie osłabia działanie układu nerwowego, uszkadza tkanki mózgu i serca.  Konsekwencją uzależnienia będą problemy z koncentracją, pogorszenie wyników nauki, nadmierna senność lub kłopoty z zaśnięciem. Często dopalacze doprowadzają także do stanów lękowych, mogą wywołać napady agresji, uszkodzić wątrobę lub doprowadzić do niewydolności nerek.

 

Sytuacja prawna dopalaczy w Polsce

Jeszcze przed 2009 rokiem dopalacze były na polskim rynku legalnie dostępne (sprzedawały je smart shopy stacjonarne i internetowe). 20 marca 2009 roku w życie weszła nowelizacja „Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”, w której znacznie poszerzono listę substancji zakazanych.

Producenci szybko jednak wprowadzili na rynek kolejne mieszanki spoza listy, co wymagało dalszych zmian. W październiku 2010 roku Ewa Kopacz (pełniąca wówczas funkcję ministra zdrowia) złożyła wniosek do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o zamknięcie i opieczętowanie wszystkich smart shopów działających w Polsce.

Aktualnie za prowadzenie stacjonarnych sklepów z dopalaczami grozi kara grzywny (nawet do miliona złotych). Jednocześnie, dopalacze są dostępne w sklepach internetowych jako „produkty kolekcjonerskie” nie przeznaczone do spożycia, co sprawia, że każdy może je legalnie nabyć.

Zadanie: Czy  znasz Ogólnopolski Telefon zaufania „Narkotyki”? Jeśli nie, spróbuj go odszukać i zapisz w zeszycie pracy zdalnej.

 Z pozdrowieniami,

Pani Magdalena Czechowicz

Źródło:

http://www.osrodekterapia.pl/dopalacze,33.html

 


04-06-2020

Zajęcia aktywizujące ruchowo część 10

Dzień dobry. To już nasz 10-ty artykuł o formach aktywności fizycznej przygotowany dla Was w dobie jeszcze panującego koronawirusa. Mamy nadzieję, że ćwiczycie, jesteście aktywni fizycznie i dbacie o swoje zdrowie. Dzisiaj przedstawimy Wam kolejną formę aktywności fizycznej, jaką jest pływanie.

Pływanie to jedna z naturalnych aktywności ruchowych człowieka i towarzyszy nam właściwie od początku istnienia – pływaliśmy już w brzuchach naszym mam!

Pływanie to doskonały trening fizyczny – aktywuje ponad czterdzieści mięśni jednocześnie! Pływanie ma też zbawienny wpływ na odchudzanie oraz sylwetkę. W zależności od stylu i techniki, pływanie ma wiele zalet prozdrowotnych. Pływanie ma to do siebie, że można je praktykować przez cały rok, latem w naturalnych akwenach wodnych, a w zimie – na basenach i kąpieliskach termalnych. Podczas nauki pływania uczymy się nie tylko efektywnych stylów pływania, ale także wykonujemy porządny trening poprawiający naszą sylwetkę i rzeźbiący mięśnie.

Pływanie jest dobrze znaną aktywnością fizyczną oraz popularną dyscypliną sportową.

Podczas pływania pracują mięśnie niemal całego ciała. W trakcie aktywności fizycznej w wodzie może wydawać się nam, że nie kosztuje nas to żadnego wysiłku, ale nic bardziej mylnego! Woda stanowi naturalne obciążenie i stawia opór naszym mięśniom. Dzięki temu możemy je rzeźbić bez obciążania stawów i kości.

Mięśnie, które są zaangażowane do pracy podczas pływania to m.in.:

  • mięśnie głębokie szyi
  • mięśnie grzbietu
  • mięśnie ramion: mięśnie obręczy barkowej, zginacze i prostowniki ramienia
  • mięśnie klatki piersiowej
  • mięśnie brzucha: mięsień prosty i skośny
  • mięsień dolnego odcinak kręgosłupa
  • mięśnie pośladkowe: mięsień pośladkowy wielki i średni
  • mięśnie ud: mięsień czworogłowy uda, mięsień dwugłowy uda; odwodziciele i przywodziciele
  • mięsień trójgłowy łydki
  • mięśnie stóp oraz dłoni

Pływanie jako aktywność fizyczna ma zmienny charakter wysiłkowy. W zależności od szybkości, oporu wody i stylu pływackiego możemy spalić wiele kalorii. Tabele podają od 400 do 800 kcal spalonych w godzinę, ale oczywiście wydatek energetyczny zależy od wielu różnych czynników.

Jedno jest pewne – pływanie to znakomity trening dla naszego organizmu. Nie tylko rzeźbi mięśnie, ale także rozprawia się z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Jako wysiłek o charakterze tlenowym i beztlenowym pływanie będzie podkręcało metabolizm i spalało nadmiar tkanki tłuszczowej. Jeśli będziemy regularnie uprawiać aktywność w wodzie, pływanie może mieć zbawienny wpływ na odchudzanie.

Pływanie znakomicie kształtuje sylwetkę, zwiększa elastyczność mięśni i poprawia ogólny wygląd ciała, m.in. ujędrnia i wygładza naskórek. Pływanie to aktywność fizyczna, która działa kompleksowo na mięśnie oraz stawy.

Pływanie – style pływackie

Styl motylkowy (motylek, delfin) – styl motylkowy jest najtrudniejszym z czterech podstawowych stylów pływackich. Jego nazwa wzięła się od sposobu, w jaki porusza się delfin w wodzie. Powstał w 1935 roku i został wymyślony przez Volneya Wilsona – fizyka badającego ruchy ryb w trakcie pływania.

Styl grzbietowy – to jedyny styl pływacki, w którym pływa się na plecach. Uznawany jest za najprostszy i najmniej wymagający styl pływania. Pracę wykonuje się tu głównie rękami, robiąc szerokie wymachy do tyłu oraz poprzez energiczne ruchy stóp, które pozwalają utrzymać nas na powierzchni.

Styl klasyczny (żabka) – to styl pływacki, który swoją nazwę wziął od ruchów pływającej żaby. Polega na symetrycznych ruchach ciała zarówno rąk jak i nóg podczas pływania na brzuchu. Należy pływać żabką krytą – z głową zanurzoną pod wodą, wychylając się co drugi, trzeci ruch, by nabrać powietrza, a nie żabką z głową uniesioną ponad wodę, co obciąża przede wszystkim odcinek szyjny, ale i lędźwiowy kręgosłupa.

Kraul – jest zdecydowanie najszybszym sposobem poruszania się w wodzie. Ten styl pływacki wywodzi się z Ameryki Południowej. W Europie po raz pierwszy zaprezentowany był w 1844 roku na zawodach pływackich w Londynie. W technice poruszania się przypomina nieco styl grzbietowy, ale z tą różnicą, że w kraulu płynie się na brzuchu.

Zalety pływania dotyczą nie tylko sfery fizycznej, ale także psychicznej. Ta aktywność fizyczna jest nieoceniona w swej wartości.

Podsumowując:

Pływanie rzeźbi sylwetkę – oddziałuje na modelowanie sylwetki poprzez rzeźbienie mięśni i spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Pływanie poprawia kondycję – pływanie zwiększa pojemność płuc, co pozytywnie wpływa na wydolność całego organizmu.

Pływanie odchudza – wysiłek w wodzie stymuluje do zwiększonej pracy przemianę materii i zwiększa wydatek organizmu.

Pływanie minimalizuje ryzyko kontuzji – podczas pływania woda stanowi opatrunek dla stawów i amortyzuje nasze ciało przed jakimkolwiek upadkiem czy stłuczeniem.

Pływanie poprawia samopoczucie – aktywność w wodzie doskonale wpływa na poprawę samopoczucia. Udowodniono, że kontakt z wodą pozytywnie wpływa na układ nerwowy, pozwala zlikwidować napięcia, stres oraz lęki.

Pływanie koryguje wady postawy – pływanie to sport, który uczy nasze ciało poprawnej postawy i równomiernie je rozwija.

Pływanie likwiduje dolegliwości bólowe – woda ma zbawienny wpływ na nasze mięśnie oraz stawy. Ponadto, pływanie działa prozdrowotnie na powięzi tworzące ochronne błony międzystawowe. Może też stanowić świetną formę rehabilitacji.

Pływanie niweluje także inne dolegliwości – może zmniejszyć dolegliwości związane z układem oddechowym, takie jak astma czy przewlekły kaszel. Co więcej, doskonale wpłynie na poprawę krążenia krwi.

Pływanie stanowi niezastąpioną profilaktykę zdrowotną – pływanie jest nieocenioną prewencją zapobiegającą wielu chorobom i dolegliwościom zdrowotnym. Nie ma lepszego sposobu na uchronienie się przed chorobami serca, osteoporozą, nadwagą, cukrzycą, czy chociażby nadciśnieniem tętniczym.

Rodzaje zajęć na basenie:

Aqua aerobik, czyli gimnastyka w wodzie

Aqua fitness – zalety, efekty i przykładowe ćwiczenia

Aquacycling – zalety pedałowania pod wodą

Aqua zumba, czyli zumba w wodzie

Aqua jogging, czyli bieganie w wodzie.

Do zobaczenia na basenach i innych akwenach wodnych 🙂

Materiał opracowali:
Dariusz Gaworski
Mateusz Kireńczuk

 


ZDROWA TRUSKAWKA

Witajcie!

Czy Wy również kochacie, tak jak ja, sezon truskawkowy? Myślę, że większość z Was – tak. Dlatego dzisiaj zachęcam do zapoznania się z informacjami odnośnie zdrowotnych właściwości tych owoców. Przygotowując dla Was ten materiał, zajadam oczywiście…truskawki.

tekst na podstawie: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/truskawki-dobre-dla-zdrowia-i-urody-jakie-witaminy-mineraly-zawieraja-aa-UExN-MSnh-qeqP.html
zdjęcia: pixabay.com

Truskawki mają liczne właściwości i wartości odżywcze. Wpływ, jaki truskawki wywierają na zdrowie, jest nie do przecenienia. Poleca się reumatykom, cierpiącym na schorzenia wątroby, a także nerek – są bowiem moczopędne. Truskawki działają też dobroczynnie na serce: obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Jakie jeszcze właściwości mają truskawki?

Truskawki mają liczne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze, a dodatkowo mają niewiele kalorii. Truskawki poprawiają apetyt, gaszą pragnienie, leczą ból gardła i chrypkę. Przynoszą ulgę w zaburzeniach układu moczowego i polepszają trawienie – w takich przypadkach powinno się je jeść przed posiłkiem.

Zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii. Ze względu na dużą zawartość witamin owoce te powinny być wybierane przez osoby cierpiące na anemię lub schorzenia związane z niedoborem witamin. Truskawki zawierają także liczne witaminy, a zwłaszcza witaminę C. W 1 szklance truskawek znajduje się 82 mg witaminy C, co stanowi 120% dziennego zapotrzebowania u dorosłych.

  • Właściwości przeciwnowotworowe

Badania wykazały, że truskawki zawdzięczają swoje właściwości przeciwnowotworowe zawdzięczają sporej ilości witaminy C i kwasu elagowego. Kwas ten jest antyoksydantem, wspiera układ odpornościowy i przeciwdziała substancjom rakotwórczym zarówno syntetycznym, jak i naturalnie występującym w żywności, przez co zapobiega przemianie nowotworowej komórek. Truskawki ponadto mogą neutralizować rakotwórcze działanie nitrozoamin, które zawarte są w produktach przetworzonych termicznie.

  • Obniżają poziom cholesterolu.

Oprócz witaminy C i kwasu elagowego truskawki zawierają także flawonoidy, takie jak: antocyjany, katechiny, kwercetyna oraz kemferol. Te substancje pomagają obniżyć poziom cholesterolu, wpływają na stabilność blaszek miażdżycowych, poprawę funkcji śródbłonka naczyń i zmniejszenie tendencji do zakrzepicy żylnej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, co zostało potwierdzone naukowo. Zjadanie co najmniej trzech porcji truskawek tygodniowo może zmniejszyć ryzyko zawału serca u kobiet nawet o jedną trzecią – wykazali naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii. Artykuł na ten temat zamieściło pismo “Circulation”.

  • Mogą wybielić zęby.

Za zaskakujący można uznać fakt, że truskawki mogą wybielić zęby i zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego. Zwolennicy tej teorii nacierają przekrojoną truskawką zęby i dziąsła, pozostawiają na 45 minut, a następnie spłukują ciepłą wodą.

Warto wiedzieć – TRUSKAWKI

Kalorie, wartości odżywcze (w 100 g)
Wartość energetyczna – 32 kcal
Białko ogółem – 0.67 g
Tłuszcz – 0.30 g
Węglowodany – 7.68 g (w tym cukry proste 4.89 g )
Błonnik – 2.0 g

Witaminy
Witamina C – 58.8 mg
Tiamina – 0.024 mg
Ryboflawina – 0.022 mg
Niacyna – 0.386 mg
Witamina B6  – 0.047 mg
Kwas foliowy –  24 µg
Witamina A – 12 IU
Witamina E – 0.29 mg
Witamina K – 2.2 µg

Minerały
Wapń – 16 mg
Żelazo – 0.41 mg
Magnez – 13 mg
Fosfor – 24 mg
Potas – 153 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0.14 mg

Kwasy tłuszczowe
nasycone – 0.015 g
jednonienasycone – 0.043 g
wielonienasycone – 0.155 g

 

Tradycyjnie, czas na film:

dla młodszych

dla starszych

 

 

Zadanie dla wszystkich: zjedz truskawki! (jeśli nie jesteś na nie uczulony).

Z pozdrowieniami

Adam Kurlapski

 


01-06-2020

Zajęcia profilaktyczne „PAPIEROSY- niepozorny zabójca”

Dzień dobry!

Porozmawiajmy dzisiaj o jednym z najpopularniejszych nałogów na świecie- paleniu papierosów. Papieros zawiera przeciętnie od 15 do 20 mg nikotyny, a podczas palenia do krwi przenika około 1 mg tej substancji psychoaktywnej. Nikotyna to alkaloid o cierpkim zapachu i drażniącym smaku występujący w roślinach: Nicotiana tabacum, Nicotiana rustica, Nicotiana persica, w stężeniu od 0,6% do 0,9%. Najpopularniejszą formą przyjmowania nikotyny jest palenie tytoniu (papierosy, fajki, cygara), ale może być on również żuty lub wciągany do nosa (tabaka). Podejście do palenia papierosów zmieniało się na przestrzeni lat. Społeczeństwo uważało tę praktykę albo za wulgarny nawyk, albo za wysublimowany rodzaj rozrywki, a obecnie coraz częściej – za źródło wielu niebezpiecznych chorób i zagrożeń dla zdrowia.

 

W wielu krajach uprzemysłowionych podniesiono podatki od wyrobów tytoniowych, rozpoczęto kampanie antynikotynowe i wprowadzono przepisy zakazujące palenia w miejscach publicznych (restauracjach, pubach, sklepach itp.). Dlaczego papierosy mogą być aż tak bardzo niebezpieczne? Przeciętny palacz nie zdaje sobie sprawy, że w skład dymu papierosowego wchodzi kilka tysięcy związków chemicznych, które zagrażają zdrowiu, np.:

  • nikotyna – podstawowy składnik, insektycyd kontaktowy, silna trucizna,
  • substancje smoliste,
  • aceton – rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów,
  • tlenek węgla – czad, występujący w spalinach,
  • chlorek winylu – wykorzystywany w przemyśle tworzyw sztucznych,
  • cyjanowodór – kwas pruski używany do ludobójstwa w komorach gazowych,
  • arsen – trucizna, składnik chemicznych środków bojowych,
  • polon – pierwiastek promieniotwórczy,
  • kadm – silnie trujący metal strategiczny,
  • amoniak – stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych,
  • naftalen – środek owadobójczy,
  • fenol – kwas karbolowy, składnik środków żrących.

 

Skutki palenia to zaburzenia głównie w układzie krążeniowo-naczyniowym, natomiast wdychanie substancji smolistych i gazów (np. CO, CO2) do rozwoju chorób nowotworowych. Nikotyna powoduje przede wszystkim uzależnienie fizyczne, mniej psychiczne oraz wzrost tolerancji na przyjmowane dawki. Czas działania nikotyny po przeniknięciu do OUN (ośrodkowego układu nerwowego) utrzymuje się około 30 minut, co warunkuje częstość palenia papierosów przez osoby uzależnione. Natychmiastowe pozytywne doznania, jak: uspokojenie, ulga, jasność umysłu, wzrost koncentracji uwagi, poprawa nastroju oraz wydolności psychicznej i fizycznej zachęcają do dalszego palenia.

 

Obejrzyjcie film edukacyjny i odpowiedzcie na pytanie, czy e-papieros jest mniej szkodliwy od tradycyjnego papierosa? Odpowiedź wpiszcie do zeszytu pracy zdalnej.

 

Obejrzycie filmiki profilaktyczne i odpowiedzcie, czym jest palenie bierne i jakie korzyści wynikają z rzucenia palenia? Odpowiedzi wpiszcie do zeszytu pracy zdalnej. 

 

 

 

Z pozdrowieniami,

Pani Magdalena Czechowicz

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-papierosow

 


27-05-2020

SEN TO ZDROWIE

Witajcie!

Dawno już nie miałem okazji wypowiadać słów: „przypominam, że obowiązuje cisza nocna…”. I chociaż zapewne większość z Was za tym nie tęskni, to w tym tygodniu chciałem Wam przypomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy – SEN TO ZDROWIE! Zapraszam do zapoznania się z argumentami, dlaczego warto się wyspać…

tekst na podstawie: https://portal.abczdrowie.pl/10-powodow-dlaczego-nalezy-sie-wysypiac/10

zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

 

Sen to zmniejszenie ryzyka zawałów serca.

Wysypianie się chroni serce. Badania wykazały, że osoby, które cierpią na bezsenność większość nocy w tygodniu, są narażone na zawał serca o 30-45% bardziej. Ważne jest, aby ludzie wiedzieli o związku pomiędzy bezsennością a zawałem i jeśli mają problemy ze snem, powinni skonsultować się z lekarzem.

Sen to lepsze ciśnienie krwi.

Jeżeli martwisz się o ciśnienie krwi, nie myśl jedynie o spożywanej soli. Według badań, mężczyźni, którzy nie spali głębokim snem byli o 80% bardziej narażeni na nadciśnienie niż ludzie, którzy dostarczyli organizmowi wzmacniającego snu. Kiedy śpimy, ciśnienie krwi spada. I dużo tego spadku zachodzi podczas snu wolnofalowego. Jeżeli zatem nie wyśpisz się, ciśnienie krwi nie spada naturalnie, co z czasem przyczynia się do podwyższenia ciśnienia.

Sen to również szczupła sylwetka.

Ograniczanie snu może spowodować, że wysiłek włożony w schudnięcie może spełznąć na niczym, ponieważ naruszy naturalny rytm metabolizmu. Badania pokazują, że osoby, które śpią zbyt krótko mają mniejszy poziom leptyny (hormonu „sytości”) i wyższy poziom greliny (hormonu „głodu”). Kombinacja ta sprawia, że odczuwasz większy głód i masz ochotę na słodkości, które dostarczają energii natychmiast, kiedy odczuwasz zmęczenie.

Sen to mniejsze ryzyko cukrzycy.

Jeśli chodzi o cukrzycę, to pierwsza przychodzi na myśl dieta, jednak osoby martwiące się o poziom cukru we krwi powinny przyjrzeć się wzorcom snu. Istnieje ryzyko rozwinięcia się odporności na insulinę już po kilku dniach ograniczenia snu. Inne badanie pokazały, że długość i jakość snu to ważne czynniki prognostyczne hemoglobiny A1C, która wytwarza cukier we krwi. Zmiany hormonalne, które następują w wyniku małej ilości snu sprawiają, że wzrasta ryzyko rozwinięcia się cukrzycy.

Sen to piękna cera.

Sen poprawia kondycję skóry. Podczas snu komórki ciała wykazują większą produkcję oraz zmniejszone rozkładanie się protein – dwa procesy, które naprawiają szkody czynników negatywnie wpływających na skórę, takich jak promienie UV czy stres. Większa ilość snu zredukuje też cienie pod oczami.

Sen to wzmocnienie układu odpornościowego.

Dobry wypoczynek sprawia, że szansa na przeziębienie jest mniejsza. Według badań, osoby, które spały mniej niż 7 godzin były 3 razy bardziej narażone na zachorowanie na przeziębienie po zetknięciu się z wirusem, w porównaniu z tymi, którzy spali dłużej.

Sen to lepsze zdolności umysłowe.

Ludzie lepiej radzą sobie na testach pamięciowych po tym, jak pozwolą sobie na sen pomiędzy uczeniem się a testem. Różne rodzaje snu konieczne są do polepszenia różnych rodzajów pamięci: sen wolnofalowy pomaga pamięci deklaratywnej (przypominanie sobie konkretnych faktów, np. stolicy Polski), faza REM wydaje się pomocna przy pamięci proceduralnej (przypominanie sobie czynności, np. jazdy na rowerze). Chyba nic tak nie udowadnia wpływu snu na zdolności umysłowe, jak 100 000 wypadków samochodowych co roku spowodowanych niewystarczającą ilością snu.

Sen to niższe ryzyko raka.

Oto kolejne powody, aby wejść pod kołdrę: najnowsze badania pokazały, że osoby, które średnio spały mniej niż 6 godzin dziennie miały o 50% większe ryzyko rozwoju gruczolaków, prekursorów guzów raka, w porównaniu z tymi, które spały 7 godzin.

Mam nadzieję, że nie zasnęliście w czasie lektury artykułu. Teraz zapraszam tradycyjnie już na filmy. W tym tygodniu filmy dla wszystkich grup.

 

 

 

Na koniec zadanie: zapisz w zeszycie, co śniło Ci się ostatniej nocy?

 z pozdrowieniami Adam Kurlapski

 


 

PRZEPISY NA DBAŁOŚĆ O WZROK

 

Oko to ważny i skomplikowany narząd zmysłu. Jest niezwykle delikatny i wymaga ochrony przed różnymi szkodliwymi czynnikami :
zabrudzeniem,
przemęczeniem,
promieniowaniem.

Jak dbać o narząd wzroku by był sprawny
i służył nam jak najdłużej?

Istnieje kilka nieskomplikowanych zasad, które możesz wcielić w życie już dziś i cieszyć się zdrowiem oczu i sokolim wzrokiem przez długie lata.

Co należy robić ?

Dbać o właściwe oświetlenie w domu, w miejscu pracy i zabawy dzieci.

Otoczenie powinno być jasne, pozbawione dużych kontrastów światła i cienia.

Dobrze się odżywiać Co powinno zawierać menu stworzone z myślą o wzroku?

Lekarze okuliści zalecają dietę bogatą w witaminy A, E i C, a także kwasy omega-3 oraz luteinę. Składniki te pomagają nie tylko w utrzymaniu dobrej kondycji oczu, ale zapobiegają powstawaniu zaćmy, a nawet zwyrodnieniu plamki żółtej. Gdzie znaleźć te witaminy? W marchewce, szpinaku i innych zielonych warzywach, m.in. w groszku i brokułach.

Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są ryby. Należy spożywać je minimum raz w tygodniu.

Gdzie szukać cynku? W mięsie wołowym i wieprzowym, ale także w orzeszkach ziemnych oraz w roślinach strączkowych.

Chronić oczy przed promieniowaniem UV – zakładać okulary przeciwsłoneczne. Dobre okulary powinny w 100% blokować promieniowanie UV-A oraz UV-B, dlatego warto kupić je nie na straganie, ale u sprawdzonego optyka.

Wykonywać ćwiczenia relaksujące narząd wzroku, np. masaż gałek ocznych, zamykanie i otwieranie oczu.

Podczas pracy przy komputerze robić częste przerwy, by zapewnić oczom odpoczynek. Amerykanie stosują zasadą 20-20-20. Oznacza to, że powinno się robić przerwę co 20 minut i przez 20 sekund patrzyć na obiekt oddalony od nas o minimum 20 stóp (czyli ok. 6 metrów).

Wysypiać się

Sen jest ważny dla regeneracji całego naszego organizmu, w tym także dla regeneracji oczu.

Uprawiać sport

Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do narządu wzroku. Warto znaleźć dyscyplinę sportu, która sprawia nam przyjemność i ćwiczyć regularnie, żeby poprawić ukrwienie oka.

Masować powieki

To poprawia kondycję naszych oczu. Warto wykonywać masaż powiek 3 razy w tygodniu: delikatnymi okrężnymi ruchami powieki górne oraz ruchami od środka na zewnątrz powieki dolne. Kojące dla naszych oczu mogą tez być okłady/kompresy z ziół : szałwii, nagietka, rumianku lub świetlika lekarskiego.

Nie palić tytoniu

Palenie tytoniu jest szkodliwe i łączy się z wieloma niekorzystnymi dla zdrowia oczu skutkami m.in. związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej AMD i zaćmą.

Prawda, że te przepisy nie są takie trudne? Wypróbuj i zapisz w zeszycie , które z tych zaleceń stosujesz.

Dobrego patrzenia !
Jolanta Ryś

 


Zajęcia aktywizujące ruchowo część 9

Witamy w kolejnym artykule poświęconym aktywności fizycznej. Dzisiaj wybraliśmy dla Was tenis ziemny, jako dyscyplinę, którą można trenować rekreacyjnie, jak i profesjonalnie pod okiem trenera. Wystarczy rakieta, piłeczka i partner do gry. Można tez ćwiczyć przy ścianie. Możecie grać na korcie i zewnętrznych uniwersalnych boiskach.

Tenis to piękny sport, który cieszy się wielką popularnością w kilkunastu krajach na całym świecie. Tenis to forma aktywności fizycznej, która bardzo korzystnie wpływa na zachowanie zarówno zdrowia, jak i pięknej sylwetki. Jest to sport, który istotnie poprawia koordynację ruchową i refleks, a także znacząco wzmacnia mięśnie. Co więcej, pozwala na podniesie odporności organizmu i zapobiec takim chorobom, jak cukrzyca czy choroby serca. Z racji tego, iż tenis to sport szybkościowy i wysiłkowy, jest to także bardzo efektywna dyscyplina, jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej – jednogodzinny trening pozwala spalić nawet 700 kalorii. Co niezmiernie istotne, tenis ziemnym jest tą dyscypliną sportową, która wpływa na ludzką psychikę. Jest skutecznym sposobem na poprawę poziomu zaangażowania i skupienia. Pomaga też walczyć ze stresem. Jest to gra sportowa, która uczy podejmowania szybkich decyzji będąc w stanie podwyższonego stresu, co jest umiejętnością bardzo istotną w życiu codziennym. Co także ważne, ilość wydzielanych endorfin podczas jednego treningu wpływa na pozytywne samopoczucie człowieka przez cały dzień. Jest to także taka forma sportu, która pozwala na indywidualny rozwój osobisty każdego człowieka. Poza tym, jest to świetny sposób na rozrywkę, który łączy przyjemne z pożytecznym.

 

Podstawowymi zagrywkami w tenisie są forhand i backhand. Pierwsze to uderzenie piłki wewnętrzną stroną rakiety – zawodnik praworęczny uderza piłkę ze swojej prawej strony. Spójrzcie poniżej jak to wykonać.

 

Inaczej jest z backhandem, który wiąże się uderzeniem zewnętrzną stroną rakiety; praworęczny zawodnik uderza wtedy piłkę ze swojej lewej strony. Można też wykonać to zagranie trzymając rakietę oburącz. Zobacz poniżej kolejne fazy uderzenia backhandem.

 

Najważniejszym w tenisie jest serwis. To od niego rozpoczyna się gra. Jego wykonanie jest podobne do zagrywki w siatkówce. Spójrz poniżej i ćwicz.

A teraz dla chętnych trochę historii tenisa ziemnego, potem przedstawimy zasady rozgrywania meczów tenisowych.

Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. jako lawn tennis (pol. tenis na trawie). Wkrótce po swoim powstaniu tenis rozprzestrzenił się wśród wyższych warstw anglojęzycznych społeczeństw zanim stał się popularny na całym świecie.

Tenis jest sportem olimpijskim uprawianym na wszystkich kontynentach przez ludzi w różnym wieku. W tenisa może grać każdy, kto jest w stanie utrzymać w ręku rakietę tenisową, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, zawodnicy głusi i niewidomi.

Pierwsze gry przypominające tenis znane są z czasów starożytnych. Na historycznych reliefach widoczni są niewiasty w tunikach i mężczyźni w chitonach podbijający piłeczkę. W Rzymie uprawiano „trigon” – zawodnicy ciężkimi pałkami odbijali piłki wypełnione ziarnami figi, zaś w łaźniach znajdowały się specjalne miejsca do gry w piłkę. Homer zaś w „Odysei” opisał Nauzykę odbijającą piłkę.

We Włoszech w połowie XVI wieku znana była gra w „pallone” o systemie liczenia punktów podobnym do tenisa. Inną średniowieczną uprawianą przez mnichów grą w europejskich klasztorach było uderzanie piłki dłonią. Wkrótce potem wprowadzono do użytku skórzane rękawice, te natomiast zastąpiły w XVI w. prototypy pierwszych rakiet, najpierw w postaci pokrytej pergaminem łopatki, a następnie drewnianej paletki. Pierwsze piłki do tenisa były wykonane z drewna. Z czasem ustąpiły one pola lepiej odbijającym się skórzanym piłkom wypełnionym celulozą. Gra szybko zyskiwała na popularności zwłaszcza we Francji oraz w Anglii, której królowie Henryk VII oraz Henryk VIII byli zapalonymi graczami i rozkazali budować korty w całym kraju. Według legendy to właśnie Henryk VIII „wymyślił” serwis (ang. service), czyli uderzenie rozpoczynające wymianę – ponieważ król był zbyt gruby, by móc podrzucić piłkę do góry robili to za niego służący (ang. servants).

Tenis wywodzi się od francuskiego tenez będącego formą trybu rozkazującego od czasownika tenir oznaczającego Gramy!/(Zaraz) serwuję!

Rakieta pochodzi od słowa raquette, które z kolei wywodzi się z arabskiego rakhat, oznaczającego dłoń.

Równowaga (ang. deuce) pochodzi od francuskiego wyrażenia à deux le jeu, oznaczającego „gem dla obu”, czyli równowagę.

Wśród polskich tenisistów największe sukcesy odnosili:

Jadwiga Jędrzejowska (1912–1980) – finalistka Wimbledonu 1937,

Wojciech Fibak (ur. 1952) – finalista Masters 1976 i zwycięzca deblowego Australian Open 1978, czterokrotny ćwierćfinalista turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej; w całej karierze wygrał 15 turniejów singlowych i 52 deblowe.

Łukasz Kubot (ur. 1982) – ćwierćfinalista Wimbledonu 2013, zwycięzca deblowych turniejów Australian Open 2014 i Wimbledonu 2017.

Agnieszka Radwańska (ur. 1989) – mistrzyni WTA Finals 2015, finalistka Wimbledonu 2012, zdobywczyni Pucharu Hopmana 2015, najwyżej sklasyfikowana Polka w historii rankingu WTA (2. miejsce w 2012).

Jerzy Janowicz (ur. 1990) – pierwszy polski półfinalista turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej (Wimbledon 2013), zdobywca Pucharu Hopmana 2015.

Sposób rozgrywania meczu

Dwaj zawodnicy lub dwa zespoły zaczynają grę po przeciwnych stronach kortu. Jeden z zawodników to serwujący, natomiast jego przeciwnik lub, w przypadku gry podwójnej, jeden z przeciwników, jest odbierającym. Po zakończeniu każdego gema w następnym serwuje zawodnik, który poprzednio odbierał. Każda wymiana zaczyna się serwisem granym zza linii końcowej, między boczną linią singlową a znacznikiem środkowym kortu. Odbierający może stanąć w dowolnym miejscu po swojej stronie kortu. Kiedy odbierający jest gotowy do gry, serwujący rozpoczyna wymianę.

 

Jeżeli serwis został wykonany prawidłowo, piłka przelatuje nad siatką nie dotykając jej i ląduje w polu serwisowym po ukośnej stronie kortu. Błędem serwisowym jest podanie, które jest zbyt długie, zbyt szerokie lub nie przelatuje nad siatką. Innym rodzajem błędu serwisowego jest „błąd stóp” (ang. „foot fault”). Do błędu stóp dochodzi, gdy stopa serwującego dotyka linii końcowej lub przedłużenia znacznika linii końcowej przed uderzeniem piłki. Zawodnik, który popełnił błąd serwisowy ma do dyspozycji jeszcze drugi serwis. Jeśli i ten serwis okaże się błędny, zawodnik popełnił podwójny błąd serwisowy, a punkt przyznany zostaje odbierającemu. Jeśli piłka dotknie taśmy siatki, ale wpadnie w karo serwisowe, zostaje wywołana komenda „net”, a podający powtarza serwis. W jednej akcji zawodnik może zaserwować nieograniczoną liczbę netów, ponieważ nie są one uznawane za błędy serwisowe.

Trafiony serwis rozpoczyna wymianę, w której zawodnicy naprzemiennie odbijają piłkę nad lub obok siatki na stronę przeciwnika. Uderzenie zostaje uznane za prawidłowe, o ile zawodnik przebije piłkę na drugą stronę zanim odbije się ona dwukrotnie od podłoża, nie dotykając żadnego innego elementu kortu oprócz siatki, a piłka nie okaże się autowa. Wymiana toczy się do momentu, gdy jednemu z tenisistów nie uda się wykonać prawidłowego odbicia.

Mecz tenisowy dzieli się na sety, one na gemy, które składają się z punktów. Większość meczów tenisowych rozgrywa się do momentu wygrania przez jednego z zawodników dwóch setów (zasada „best of three”). W kilku przypadkach mecze mężczyzn gra się do wygrania przez jednego z zawodników trzech setów (zasada „best of five”).

Gem składa się z serii punktów przy serwisie jednego zawodnika. Gema wygrywa ten zawodnik, który wygra w nim co najmniej cztery akcje przy zachowaniu przynajmniej dwóch piłek przewagi nad rywalem.

Wynik w gemie jest opisywany w charakterystyczny wyłącznie dla tenisa sposób. Wynik zaczyna się od zera (franc. l’œuf) (dosł. jajo), a trzy następne punkty to kolejno: 15 (franc. quinze), 30 (franc. trente), 40 (franc. quarante). Jeżeli każdy z zawodników wywalczył przynajmniej po trzy punkty, a wynik jest remisowy, taką sytuację opisuje komenda „równowaga” (ang. deuce). Kiedy obaj zawodnicy wygrali co najmniej po trzy wymiany, przy czym jeden z nich wygrał o jedną akcję więcej, wywołana zostaje „przewaga” (ang. advantage) oraz nazwisko zawodnika, który prowadzi w gemie.

Mecze turniejowe kończy ogłoszenie przez sędziego dobrze znanej formuły Gem, set, mecz (ang. Game, set, match) oraz nazwiska zwycięzcy lub członków zwycięskiego zespołu, a następnie wyniku końcowego.

Piękno tego sportu a także jego trudność na poziomie profesjonalnym można zobaczyć na filmie do którego link zamieszczamy poniżej:

 

Materiał opracowali
Dariusz Gaworski
Mateusz Kireńczuk

 


25-05-2020

 

Zajęcia profilaktyczne „ALKOHOL- zgubny nałóg”

Dzień dobry!

W ramach dzisiejszych zajęć profilaktycznych  zajmiemy się uzależnieniem od alkoholu. Jest to związek organiczny, najczęściej spotykany to  alkohol metylowy, etylowy i propylowy. Alkohol etylowy jest powszechnie wykorzystywany do celów spożywczych. Otrzymuje się go w wyniku fermentacji alkoholowej roślin.

Alkohol otrzymywany jest z pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, owsa, ziemniaków, winogron, a nawet buraków cukrowych. Wykorzystywany jest m.in. do produkcji niektórych leków, rozpuszczalników czy biopaliw.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka

Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym. W małych dawkach wprowadza człowieka w stan pobudzenia i nieodczuwania zmęczenia. Alkohol powoduje przyspieszone bicie serca oraz rozszerzenie źrenic. Alkohol w większych dawkach powoduje stan zamroczenia. Dochodzi do utraty sprawności ruchowej, problemami z utrzymaniem równowagi, utratą kontroli nad zachowaniem, a nawet całkowitą utratą świadomości, zanikiem pamięci oraz mowy i wyraźnego widzenia.

Śmiertelna dawka alkoholu

Powszechnie uznaje się, że około 5 promili alkoholu we krwi jest dawką śmiertelną. Jednak są przypadki osób, które przeżyły mając we krwi więcej alkoholu. Jest to uzależnione od wielu czynników. W czerwcu 2018 roku małopolscy policjanci zatrzymali pijanego kierowcę, który miał 5,12 promila alkoholu w organizmie.

Wpływ alkoholu na zdrowie

Alkohol jest nieustannym przedmiotem badań naukowców. W prestiżowym magazynie  „The Lancet” opublikowano wyniki badań, według których każda dawka alkoholu jest szkodliwa dla zdrowia. Spożywanie alkoholu przyczynia się do wielu chorób, m.in.: marskości wątroby, cukrzycy, nowotworów czy udaru mózgu. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia alkohol odpowiada za ponad 5 procent wszystkich zgonów na świecie. Oznacza to, że rocznie z powodu alkoholu umiera około 3 mln osób!

Spożycie alkoholu w Europie

W Europie w czołówce narodów, które piją najwięcej alkoholu, znajdują się Litwini, Czesi, Estończycy, Austriacy oraz Irlandczycy. Według różnych badań Polacy znajdują się na 12 miejscu narodów w Europie, które najczęściej spożywają alkohol.

Czy wiecie, Jak działa alkohol?

Obejrzyjcie film i odpowiedzcie na pytanie „Co to znaczy, że alkohol jest depresantem?” Odpowiedź odpiszcie w zeszycie pracy zdalnej.

 

A oto inne ważne informacje o alkoholu. Obejrzyjcie film i odpowiedzcie na pytanie „Czy alkohol upośledza pamięć człowieka?” Odpowiedź zapiszcie w zeszycie pracy zdalnej.

 

Z pozdrowieniami,

Pani Magdalena Czechowicz

Źródło:
https://wiadomosci.onet.pl/alkohol

 


22-05-2020

Zajęcia aktywizujące ruchowo część 8

Bule

Dzień dobry. Chcielibyśmy Wam dzisiaj zaproponować kolejną grę rekreacyjną, w którą możecie grać w domu (ogródku), w parku, na polanie czy nawet na plaży. Oczywiście podczas tej gry musicie zachować zasady bezpieczeństwa, aby nikt z zawodników nie rzucał bulą w kierunku innych osób. Wszyscy gracze powinni stać za osobą rzucającą lub w jego linii.

Grą o której wspomnieliśmy to bule (Boule, Petanque). Niektórzy z Was mieli już możliwość poznania, a także gry w bule w szkole na lekcjach w.f. i zajęciach usprawniających.

Szczególnie popularna jest ona na południu Francji oraz we Włoszech. Powstanie tej formy aktywności datuję się na 1907 rok. Początkowo bule były drewniane obijane gwoździami, natomiast od 1930 są robione z żeliwa. W 1958 w Marsylii powstała międzynarodowa federacja Petanki/Bule, a w 1959 odbyły się pierwsze zawody międzynarodowe. W Polsce bule zaczęły się pojawiać w latach 70-tych XX wieku, jednak dopiero w 2002 roku powstała Polska Federacja Petanque zrzeszająca 6 klubów. Obecnie w Polsce jest około 17 klubów, a Światowa Federacja Petanki zrzesza ponad 70 krajów (w tym Polska od 2003) i ponad 600 000 graczy z licencjami.

 

Zasady

Gra odbywa się poprzez rzucanie z ustalonego punktu kulą żeliwną (0,8 kg) w ten sposób, by ta jak najbardziej zbliżyła się do „świnki” (przeważnie biała lub żółta mała kulka). Kule każdego z graczy różnią się liniami, które tworzą wgłębienia na kulach, po każdej turze liczone są punkty.

Gracz, którego kula jest najbliżej, dostaje 1 pkt. a każdy kolejny 1 więcej. Gracze dysponują 6 kulami podzielonymi między siebie, a punkty z każdej rundy się sumuje i wygrywa osoba z najmniejszą ilością punktów.

Gdy gramy zespołowo, dzielimy 6 kul na drużyny w równych ilościach i każdy gracz wykonuje jeden rzut w rundzie, natomiast punkty liczone są za wygranie całej partii przy wcześniejszym ustaleniu ile partii będziemy grać.

W grze mamy możliwość uderzania rzuconą kulą w kule przeciwnika, a także w „świnkę”, co niejednokrotnie zmienia końcowy wynik. Technika rzutu jest prosta, gracz wykonuje go ruchem wahadłowym od tyłu do góry, trzymając kulę nachwytem. Gra odbywa się na boisku 16 x 6 m, rzucamy z kwadratu o boku 1 m znajdującego się 1 m od krótszej krawędzi boiska, „świnka” znajduje się na dalszej połowie, a podczas rzutu kula musi przelecieć ponad połowę boiska, w przeciwnym razie rzut jest nieważny.

Grając amatorsko nie potrzebujemy boiska, zachowując tylko, lub dopasowując zasady do warunków i możliwości gry. Ustawiamy w dogodnym dla nas miejscu „świnkę” i rozpoczynamy grę z ustalonego wcześniej miejsca.

Korzyści dla zdrowia

Bule to gra głównie towarzyska, coraz częściej spotyka się ludzi grających w bule w parkach co świadczy o jej zwiększającej się popularności. Samo przebywanie na łonie natury wpływa bardzo dobrze na układ krążenia, poprawie ulega praca serca, dotleniamy organizm, a poprzez aktywność fizyczną wzmacniamy mięśnie, układ kostny . Dodatkowo zwiększa się odporność organizmu. Dzięki temu, iż gramy przeważnie w towarzystwie przyjaciół, poprawie ulega nasze samopoczucie, odpoczywamy psychicznie, relaksujemy się. Podczas gry w parku rywalizacja nie odgrywa głównej roli.

Rozgrzewka

Rozgrzewka do gry w bule nie musi być zbytnio intensywna, ważne jest, by dobrze rozgrzać nadgarstek rzucającej ręki i mięśnie naramienne, gdyż rzucamy nachwytem. Zaleca się wykonać ćwiczenia wolne typu: krążenie ramion w przód, tył i naprzemianstronne, skręty tułowia w postawie zasadniczej, a następnie w opadzie, skłony w rozkroku w wytrzymaniem do prawej nogi, lewej i do środka. Ćwiczenia rozciągające mięśnie ramion np. trzymamy jedną rękę przed sobą zaś ręką drugą chwytamy za łokieć i dociągamy do klatki piersiowej, wytrzymujemy i wykonujemy to samo na druga stronę, podobne ćwiczenie: ręka skierowana w górę, druga ręka chwyta za łokieć i dociąga jak najdalej za głowę, wytrzymujemy i to samo na drugą stronę. Ćwiczenia można różnicować, jednak należy skupić się głownie na mięśniach pracujących przy rzucie. Na koniec rozgrzewki powinniśmy wykonać kilka próbnych rzutów.

Życzymy dużo radości i satysfakcji podczas gry w bule 🙂

To już ostatnie spotkanie z bohaterami naszych filmów o odżywianiu. Zachęcamy do stosowania się do rad i wiadomości przekazanych we wszystkich odsłonach.

 

 

Opracowanie: Dariusz Gaworski i Mateusz Kireńczuk

 


20-05-2020

NA ZDROWIE JAJKO

Witajcie!

Nie będziemy zastanawiać się dzisiaj co było pierwsze, jajko czy kura? Na ten temat podyskutujemy, jak będziemy się już mogli zobaczyć. Dzisiaj zachęcam Was do pogłębienia swojej wiedzy o JAJKU. Nie ma znaczenia, czy wolisz jajko na miękko czy twardo. Nie ma znaczenia, czy wolisz jajecznicę czy omlet. Ważne jest, abyście wiedzieli, że…

tekst na podstawie: http://www.farmio.com/7-powodow-dla-ktorych-warto-jesc-jajka
fotografie: pixabay.com

 

Jajko zawiera ogromną ilość różnych składników odżywczych

Jajka nie dość, że są niskokaloryczne, to zawierają 13 witamin i wiele minerałów, wzorcowe białko i antyoksydanty. Są źródłem wielu witamin m. in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego oraz składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i magnezu, selenu i jodu. Zjedzone rano jajko dostarcza organizmowi niezbędnych wartościowych składników odżywczych na cały dzień.

Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach, kiedy nasze głowy codziennie obciążone są tak wieloma sprawami, żółtko jaja może zdecydowanie poprawić nasze funkcjonowanie, gdyż jest doskonałym źródłem choliny niezbędnej do prawidłowego działania mózgu.

W jajku znajduje się białko w najczystszej postaci

Jajko to źródło pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała białko jajka za wzorcowe, przez co wykorzystuje się je jako wzór do pomiaru zawartości aminokwasów w innych produktach. Oczywistym jest fakt, że za wzór zawsze stawia się najlepszą z dostępnych form, w wypadku jakości białka – wzorem jest jajko.

Jajko sprzyja odchudzaniu i pomaga zachować zdrową sylwetkę

Jedno jajo o masie około 60 g to tylko 81 kcal. Wzbogacenie odchudzającej diety w białko jaja przyczynia się do większej stabilizacji poziomu cukru we krwi, co powoduje utrzymywanie się uczucia sytości przez dłuższy czas. Oznacza to, że włączenie jaj do diety może wspomóc proces odchudzania, zapewniając jednocześnie dostarczenie organizmowi białek, które najlepiej wpływają na rozwój masy mięśniowej.

Jajka można wykorzystać w kuchni na tysiące sposobów

Od zarania ludzkości jaja stanowiły ważne i cenne źródło naturalnych składników odżywczych. Dziś potrafimy je przyrządzać na setki sposobów i podawać w rozmaitej postaci jako element dań, przystawek, sałatek czy też jako składniki złożonych kulinarnie potraw. Na polskich stołach bardzo popularne są jajka faszerowane przeróżnymi nadzieniami.

Dziś w Polsce zjadamy w ciągu roku ok. 15% mniej jaj (statystycznie ok. 205 szt./os./rok) niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej (ok. 240 szt./os./rok). Oznacza to, że w tej dziedzinie odżywiania powinniśmy poprawić swoje zwyczaje żywieniowe stawiając na naturalne produkty wysokiej jakości.

Jajko chroni oczy, serce i inne narządy

Żółtko jaja zawiera luteinę, która poprawia widzenie, a także chroni gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Według amerykańskiej jednostki badawczej ENC (Egg Nutrition Center) zawarta w jajku luteina i zeaksantyna mają właściwości obniżające ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz chorób serca.

To natura opracowała te najdoskonalsze formy żywieniowe

Jajko, poza funkcją reprodukcji organizmów, od zawsze było jednym z najcenniejszych elementów diety w łańcuchach pokarmowych, począwszy od mikroorganizmów, przez dinozaury, a na współczesnych drapieżnikach i… ludziach kończąc.

Ta doskonała forma pokarmu jest darem, z którego korzystać powinniśmy bez obaw i w pełni ufając sile natury, której doświadczenia rzędu setek milionów lat są nie do przecenienia w porównaniu z historią ludzkości czy naszej cywilizacji.

 

w tym tygodniu proponuję film dla wszystkich grup

Czas na zadanie: zapisz w zeszycie, w jakiej postaci najbardziej lubisz jeść jajka?

z pozdrowieniami Adam Kurlapski

 


ZDROWIE W KWIATACH UKRYTE

Chyba domyślacie się, co będzie tematem naszego dzisiejszego spotkania?
Rośliny doniczkowe…. Towarzyszą nam w życiu wszędzie – w domu, szkole oraz wielu instytucjach i miejscach, w których jesteśmy na co dzień.

Różnią się kształtem, wielkością, kolorem, odcieniem zieleni. Są piękne. Pełnią funkcje dekoracyjną, jednak czy tylko taką?

Dlaczego warto mieć rośliny doniczkowe w domu?

Upiększają otoczenie

To chyba najbardziej oczywisty powód, dla którego kupujemy rośliny doniczkowe. W dodatku niedawno powrócił trend wnętrzarski z lat ’60, na wysoką roślinność o dużych gabarytach. Wysokie, rozłożyste palmy i paprocie posadzone w dużych donicach zdobią już nie tylko oranżerie, ale przede wszystkim stanowią aranżację współczesnych salonów. Niezwykle modne stały się palmy, fikusy, monstery i paprocie.

Mają dobry wpływ na samopoczucie

Rośliny sprawiają, że nasz nastrój się poprawia. Stajemy się bardziej zadowoleni, odczuwamy większą satysfakcję z życia, a nasze relacje z domownikami stają się silniejsze. W dodatku rośliny uczą empatii i pomagają zwiększyć współczucie. Osoby, które dbają o naturę, są bardziej skłonne dbać także o innych, są bardziej wyrozumiałe i troskliwe. Kwiaty zmniejszają także niepokój, stres i depresję.

Zwiększają wilgotność powietrza

Rośliny uwalniają parę wodną, która zwiększa wilgotność. Im w pomieszczeniu jest cieplej i bardziej sucho, tym rośliny jeszcze bardziej nawilżają powietrze. Jest to bardzo dobre dla naszego zdrowia, ponieważ pomagają one zmniejszyć suchość skóry, a nawet zapobiec przeziębieniom, bólom gardła i suchym kaszlom. Rośliny potrafią także filtrować drobnoustroje, które mogą podrażniać nasze drogi oddechowe.

Oczyszczają powietrze

W powietrzu krąży wiele związków, które są groźne dla naszego zdrowia. Rośliny nie tylko pochłaniają CO2 i uwalniają tlen, ale także oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. NASA przygotowała listę roślin, które powinny znaleźć się w każdym domu i biurze, ponieważ najskuteczniej oczyszczają powietrze. Znalazł się na niej m.in. figowiec, daktylowiec, gerbera, anturium, dracena, bluszcz, chryzantema. Warto pamiętać, że NASA zaleca także, aby na 10 metrów kwadratowych przypadała jedna roślina.

Podnoszą produktywność

Wiele badań potwierdza fakt, że rośliny podnoszą naszą produktywność, a także poprawiają koncentrację oraz pamięć. Wniosek jest jeden, warto udekorować nimi nasze miejsce pracy i nauki. Wystarczy mała roślinka na biurku, która będzie łapać nasz wzrok, a tym samym motywować do dalszej pracy. Skorzystaj z tej rady, jeśli zmagasz się ze spadającą wydajnością oraz brakiem motywacji do działania.

Tak więc kwiaty doniczkowe nie tylko zdobią otoczenie i cieszą oko. Wydzielane przez nie substancje mają istotny wpływ na organizm człowieka. Dostarczają one tlenu, zwiększają wilgotność powietrza. zwalczają też bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Dzieje się tak dzięki wydzielanym przez nie lotnym substancjom fitoncydom, zwanym czasami roślinnymi antybiotykami. Kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Stosujemy w mieszkaniach tworzywa sztuczne, tapety, syntetyczne tkaniny, kleje, lakiery. Mogą one powodować , zmęczenie, bóle głowy, łzawienie oczu, podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła (powracające infekcje), trudności z oddychaniem, alergie, astmę, a nawet zaburzenia systemu nerwowego. Odpowiednio dobrana roślina skutecznie ograniczy ich niezdrowe oddziaływanie.

Obejrzyjcie proszę film o tym, jakie kwiaty warto mieć w domu ze względu na ich pozytywne oddziaływanie na nasze zdrowie.

 

 

 

Popularne rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze:

  1. Palma
  2. Nefrolepis
  3. Dracena
  4. Bluszcz
  5. Anturium
  6. Sansewiera,
  7. Zielistka
  8. Skrzydłokwiat
  9. Fikus

Wielu naukowców twierdzi, że sam kolor zielony ma wpływ na nasze zdrowie. Powoduje poprawę pracy płuc, krążenia, pogłębienie oddechu. Udowodniono również jego pozytywne działanie na naszą psychikę – zieleń koi zmęczone oczy i uspokaja nasze nerwy. Podobnie sprawa ma się z kolorami kwiatów, których barwa może oddziaływać na nas w różny sposób.

I tak:

ZIELONY-poprzez swoje oddziaływanie rozluźnia i łagodzi napięcia oraz pomaga utrzymać w równowadze energię zarówno fizyczną jak i psychiczną. Pomaga się odprężyć po długiej pracy umysłowej. Wskazany dla osób nadmiernie aktywnych.

NIEBIESKI – jego wielką zaletą jest również fakt, że poprawia znacznie naszą koncentrację i przyswajanie wiedzy. Idealny dla osób zmęczonych psychicznie.

FIOLETOWY znakomicie wycisza i łagodzi objawy stresu, dlatego zalecany jest dla osób, które mają problem na tle nerwowym i cierpią na bezsenność. Ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Szczególnie zalecany też dla osób, które chcą schudnąć gdyż tłumi uczucie głodu, reguluje przemianę materii oraz wyrównuje gospodarkę hormonalną.

RÓŻOWY zmniejszając agresję oraz irytację zalecany jest szczególnie w celach łagodzenia stresu i stanów napięciowych. Dodatkowo napawa optymizmem oraz sympatią łagodząc uczucie osamotnienia.

ŻÓŁTY – to żywy kolor, pełen radości, idealny na smutek i depresję. Inspiruje i dodaje pewności siebie. Rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Wskazany dla ludzi poszukujących zastrzyku energii.

CZERWONYpobudza do działania, ożywia, wzmacnia oraz rozgrzewa i rozpala zmysły. Dodaje optymizmu i siły, dzięki czemu mamy więcej energii do zdobywania celów i walki z depresją. Idealna dla ludzi ospałych i przemęczonych.

POMARAŃCZOWY– kolor dodaje pewności siebie, energii, odwagi i skutecznie pomaga zwalczać lęk oraz depresję. Ma korzystny wpływ również na umysł, gdyż pomaga pobudzić kreatywność i przyswajanie wiedzy.

BIAŁY– korzystnie wpływa na zmysł intuicji, ochrania przy tym i odbija negatywne emocje oraz energie. Kolor ten dodaje również optymizmu i poprawia samopoczucie.

Według wschodniej sztuki aranżacji przestrzeni – ważne są kształty liści. Okrągłe, miękkie i cienkie wydzielają energie łagodne. Natomiast liście twarde, ostre i szpiczaste prowokują do działania.

Najbardziej niekorzystne dla nas są rośliny, które mają twarde, kanciaste kształty i liście. Kwiaty o ostrych liściach i igłach powinno ustawiać się w odległości jednego metra od miejsca, w którym zwykle siedzimy i odpoczywamy. Rośliny takie najsilniej zakłócają bowiem naszą aurę. Najbardziej kłopotliwe z roślin mają na tyle silną energię, że mogą nawet służyć do obrony lub stymulacji. Rośliny o najsilniejszej energii mogą nam zarówno szkodzić, jak i pomagać. Wszystko jest kwestią odpowiedniego dostosowania energetycznych właściwości rośliny do temperamentu i cech osobowościowych osób przebywających w najbliższym jej otoczeniu. Przykładem takich kwiatów są wszelkie rośliny kaktusowate – im dłuższe i ostre mają kolce, tym bardziej agresywną energię wysyłają. Osoby przebywające w jednym pomieszczeniu z kaktusami powinny zachować od nich odpowiedni odstęp. Kaktusy bowiem onieśmielają, wzmagają agresję, działają depresyjnie. Kanciasta i ostra jak kolce energia tych kwiatów wywołuje niepokój zarówno u ludzi, jak i u zwierząt domowych. Z drugiej jednak strony tak silna i ostra energia kaktusów stanowi doskonałą ochronę przed negatywną energią zewnętrzną, pochodzącą na przykład ze skrzyżowania żył wodnych.

 

 

A teraz kilka cennych uwag dla chętnych uprawy roślin doniczkowych w domu:

  • Ważny, także jest dobór odpowiedniego stanowiska. Kwiaty najlepiej rosną na północnym i północno-zachodnim parapecie okiennym.
  • Doniczki, w których rosną rośliny, muszą mieć dziurki w podstawie, przez które będzie mógł wypłynąć nadmiar wody po podlaniu rośliny.
  • Donica musi być większa od rośliny o przynajmniej dwa, trzy centymetry. W przypadku dużych roślin istotne jest, aby doniczka była solidna i duża.
  • Wybierając pojemnik na kwiaty lepiej wybrać gliniany, a nie plastikowy (wyjątek stanowią storczyki, które sadzi się do przezroczystych donic z dużymi dziurami).
  • Największym grzechem jest tzw. podlewanie na zapas, zazwyczaj powoduje to gnicie korzeni rośliny, a w efekcie całkowite zmarnienie. Zawsze sprawdzamy ziemię palcami. lepiej wsunąć palec głębiej i jeśli ziemia jest sucha, wtedy podlać.
  • Podlewanie roślin doniczkowych w domu często i po trochu jest szkodliwe. Zazwyczaj podlewa się rośliny dwa razy w tygodniu latem i raz w tygodniu zimą.
  • Kolejnym ważnym elementem jest nawożenie. Przenawożona roślina szybciej zamiera, niż ta, która w ogóle nie została nawożona.

Jak dbać o rośliny domowe zilustruje Wam poniższy filmik:

 

Jak łatwo i bez nakładów finansowych, samodzielnie powiększać swoją zieloną kolekcję dowiecie się z filmu poniżej o pozyskiwaniu sadzonek roślin:

 

Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie było dla Was miłe i inspirujące. Być może skłoni Was do pochylenia się nad waszymi zielonymi, cichymi ale wiernymi przyjaciółmi. Dbajcie o nie, a na pewno się Wam odwdzięczą!

Zadania do wykonania:

  1. Odkurz i wyczyść wilgotną ściereczką swoje domowe rośliny.
  2. Spróbuj rozmnożyć kwiatka zgodnie ze wskazówkami podanymi w filmie.
  3. Pamiętaj że kwiat doniczkowy jest doskonałym prezentem.

Jolanta Szczerbowicz-Dziurman

 


Koktajle

Dzień dobry, moja dzisiejsza propozycja to koktajle, które, podobnie jak kolorowe surówki i sałatki, wykonują swoją „dobrą robotę” dla naszego organizmu.

Ciągle namawiam: zrezygnujmy z codziennej paczki chipsów, wafelków czy słodkich napojów. Nie jedzmy czegoś, czego nasza babcia nie nazwałaby jedzeniem i ….obserwujmy swoje samopoczucie, chęć do działania i ogarniający nas nastrój.

Dzisiejsza propozycja jest jeszcze łatwiejsza i dla rąk, i dla naszego układu pokarmowego, a jaka pyszna i wartościowa!

Do koktajli możemy dodać mleko (również roślinne), jogurt lub wodę.

Koktajle na bazie wody dobrze nawadniają organizm, co sprawia, że mamy więcej energii, a narządy wewnętrzne lepiej funkcjonują.

Podam kilka propozycji – zaczerpnęłam je z wpisów Ewy Chodakowskiej, Agnieszki Mielczarek i Victorii Boutenko.

Wypróbujcie koktajle, które potrafią zdziałać cuda. Oto propozycje :

Dla zwiększenia energii, zapobiegania anemii i łatwiejszej koncentracji

Burak (mała sztuka), banan (średni), migdały łuskane (kilka) i pomarańcza(sok)

Obierz banana i buraka.

Następnie pokrój na mniejsze cząstki i zmiksuj z sokiem i migdałami.

 

Szpinak (duża garść), jarmuż (duża garść), kiwi, banan, siemię lniane (3 łyżki)

Zmiksuj wszystkie składniki.

 

Kiwi, ½ ananasa, ½ cytryny, banan, płatki owsiane 1 łyżka, pomarańcza (sok), olej (kilka kropel)

Zmiksuj wszystkie składniki.

 

Na dobry nastrój

Passata pomidorowa (2 szklanki), pomidor (średni), seler naciowy(2 gałązki), ogórek zielony (½)

Zmiksuj, dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem (Smakuje jak chłodnik-pyszny!)

 

Przeciw przeziębieniom i dla poprawy wyglądu skóry

Miąższ z pomarańczy (z ½ sztuki), miąższ grejpfruta (¼ sztuki), kiwi (½ sztuki), miód (pół łyżeczki), starty imbir (łyżeczka)

Zmiksuj wszystkie składniki

 

Dla poprawy trawienia i odmładzanie

Ananas pokrojony w kostkę (½), daktyle bez pestek (6-8 sztuk), zmielone siemię lniane (2 łyżki), cynamon (płaska łyżeczka), mleko (szklanka), banan, olej (łyżeczka), sezam (łyżeczka), owoce sezonowe (garść)

Zmiksuj wszystkie składniki.

(Ten jest pyszny i słodziutki, choć nie ma grama zwykłego cukru)

 

Dojrzały banan, 1 szklanka malin (mogą być mrożone),¼ szklanki jagód goji,¼ łyżeczki kurkumy, 1 szklanka mleka 1 łyżka nasion chia (opcjonalnie)

Zmiksuj wszystkie składniki

 

Na usuwanie toksyn

Banan, kawałki ananasa (1 szklanka), liście szpinaku (2szklanki) woda (1 szklanka)

Zmiksuj wszystkie składniki

 

Po treningu

Maliny (świeże lub mrożone) ½ szklanki, banan, masło orzechowe (łyżeczka), jogurt naturalny (½ szklanki)

Zmiksuj wszystkie składniki

 

Koktajle najlepiej przygotowuje się za pomocą blendera. Umieszczamy wszystkie składniki w blenderze i miksujemy tak długo, aby otrzymać płynną konsystencję napoju.

Lepiej nie obierać owoców i nie usuwać gniazd nasiennych – zawierają dużo błonnika i amigdalinę (wit.B17), która działa antyrakowo).

Zachęcam: zrób koktajl i podziel się nim z kimś jeszcze. To będzie nie tylko miły gest, ale i dzielenie się „zdrowiem”.

A może masz swoje własne propozycje?

Podziel się wypróbowanym pomysłem i przyślij go na konkurs do swoich wychowawców!

Talerz czy kolorowy kubek? Najważniejsze, żeby nasza dieta obfitowała w kolorowe warzywno-owocowe składniki z całym ich bogactwem.

Jolanta Ryś

 


18-05-2020

Zajęcia profilaktyczne „NAŁOGI”

Drodzy Wychowankowie!

                Dzisiaj chciałbym poruszyć bardzo ważny I trudny temat. Chodzi o nałogi prowadzące człowieka do różnego rodzaju uzależnień – o nich  szczegółowo opowiem na kolejnych zajęciach. Mechanizm nałogu jest zazwyczaj taki sam. Osoba coraz częściej sięga po używkę, która dostarcza chwilowej przyjemności, a następnie zażywanie konkretnego środka, staje się koniecznością. Często pomimo chęci, osoba uzależniona nie jest w stanie samodzielnie zaprzestać korzystania z danego nałogu.

Zobaczcie „Krótki film o uzależnieniu” umieszczony poniżej i zapiszcie w zeszycie, czy ptaszek symbolizujący osobę uzależnioną odnalazł szczęście na końcu tej opowieści?

Człowiek z nałogiem kieruje się tym, by przede wszystkim spełnić nadrzędną potrzebę, jaką jest sięgnięcie po używkę. Cel ten góruje nad innymi potrzebami. Osoba uzależnioną charakteryzuje kilka typowych zachowań, jednym z nich jest tendencja do kłamania, samooszukiwania, usprawiedliwiania siebie z wykonywania danej czynności.

Takie zachowanie jest typowym mechanizmem obronnym. Ponadto, zachowaniom nałogowym często towarzyszą osłabienie woli, długotrwałe obsesje, natręctwa myślowe oraz zachowania kompulsywne. Dążenie do konsumpcji skutkuje wyniszczeniem zdrowia a także kontaktów z innymi ludźmi. W wielu przypadkach osoba poddana nałogowi izoluje się od społeczeństwa, jej głównym determinantem jest znalezienie sposobu na zdobycie środka uzależniającego.

Osoba z nałogiem wielokrotnie wydaje wszystkie pieniądze na używki, co prowadzi do problemów finansowych oraz rodzinnych. Nałóg wpływa destrukcyjnie nie tylko na zdrowie osoby uzależnionej (długotrwałe stosowanie używek prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu), ale w dużym stopniu na relacje społeczne. W zwalczaniu nałogu dużą rolę odgrywa motywacja oraz chęć osoby uzależnionej (palacz aby rzucić palenie musi chcieć odstawić papierosy). Taka postawa zwiększa szansę na wyjście z nałogu. Ważnym elementem w leczeniu uzależnień jest detoksykacja – odstawienie używki rozpoczyna proces odtruwania organizmu. Po długotrwałym używaniu danej substancji detoksykację należy przeprowadzać pod kierunkiem lekarza. Czasem nawet konieczna jest w tym celu hospitalizacja. Istotna jest silna wola osoby, aby odwyk mógł zakończyć się sukcesem. W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie psychoterapii (grupowej lub indywidualnej). Warto również skorzystać z różnych grup wsparcia.

Obejrzyjcie teraz film „Cała prawda o nałogach – 6 najważniejszych decyzji które podejmiesz – Sean Covey”. Zastanówcie się, czy warto ulegać nałogom. Odpowiedź wpiszcie do zeszytów.

Zadanie: Napiszcie w zeszytach pracy zdalnej, jakie nałogi grożą współczesnej młodzieży.

Z pozdrowieniami,
Pani Magdalena Czechowicz

Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/nalog-czym-jest-rodzaje-mechanizm-uzaleznienia-leczenie

 


14-05-2020

CZYtam ZDROWIE

Witajcie!

W naszym Ośrodku do czytania książek niezmiennie zachęcają Was Pani Pedagog Magdalena Czechowicz oraz Pani Kierownik Agnieszka Gulanowska. Niektórzy pamiętają jeszcze realizowany projekt „Czytam, więc jestem” oraz wiele innych akcji czytelniczych. Czas zatem podziękować Pani Pedagog oraz Pani Kierownik, ponieważ zachęcając Was do czytania książek, bardzo dbają o Wasze zdrowie!

Jak się okazuje…badacze przedstawiają KORZYŚCI dla naszego ZDROWIA, wynikające z CZYTANIA książek:

Tekst na podstawie:
https://zdrowie.pap.pl/psyche/czytanie-ksiazek-siedem-korzysci-dla-zdrowia
zdjęcie: https://pixabay.com

1. Lepsza empatia i relacje z innymi

Jeden z tych elementów rozwoju dobrze pokazuje opublikowana na łamach prestiżowego „Science” praca zespołu z amerykańskiej The New School. Otóż odkryli oni, że kontakt fikcją literacką wspiera umiejętności rozpoznawania stanów psychicznych innych osób niezbędne dla radzenia sobie w złożonych relacjach społecznych. Naukowcy, za pomocą specjalistycznych testów, zbadali tego rodzaju zdolności u ochotników, którzy w ramach eksperymentu czytali dzieła trzech różnych rodzajów – fikcji literackiej, literatury popularnej i literatury faktu. Osoby czytające utwory należące do fikcji literackiej radziły sobie wyraźnie lepiej z odgadywaniem stanu umysłu innej osoby.

2. Przeciw bólowi i na dobry sen

Literatura może pomóc nawet tam, gdzie kłopoty zaczyna mieć medycyna. Otóż naukowcy z University of Liverpool pokazali, że terapia w formie wspólnego czytania pomagała uczestnikom takich zajęć w poradzeniu sobie z chronicznym bólem. Czytanie działało w podobnym stopniu, jak stosowana często w takich przypadkach terapia poznawczo-behawioralna. Wprawdzie dolegliwości nie osłabły, ale uczestnicy eksperymentu zaczęli lepiej radzić sobie z wywoływanymi bólem emocjami.

3. Książki współpracują z neuronami

Zajmujący się badaniem efektów czytania specjaliści odkryli już nawet, że wyraźnie oddziałuje ono na pracę mózgu. Zespół naukowców z Emory University pokazał, że przeczytana powieść przynajmniej na kilka dni pozostawia w aktywności mózgu widoczny ślad.

4. Lepszy start w szkole

Z książkami warto więc mieć kontakt od początku życia. Literatura stwarza przestrzeń do dialogu z samym sobą i z drugim człowiekiem. Wsparcie za pomocą lektury może stanowić przydatne narzędzie wspomagające higienę psychiczną dziecka oraz jego rozwój osobisty. Dorośli najczęściej zdają sobie sprawę z tego, że czytanie wzbogaca młodych odbiorców, wyzwaniem pozostaje jednak sposób zachęcenia do sięgania po książki. Dobrą praktyką jest na pewno rytuał wspólnego czytania domowego, łatwiej wtedy rozwijać pasję czytania w przedszkolu i szkole.

5. Książkowa terapia

Po wzięciu pod uwagę tak szerokiego oddziaływania książek, nie powinno dziwić, że stosuje się je w profesjonalnej pomocy osobom z różnymi kłopotami. Takie działanie nosi nazwę biblioterapii.

Zapraszam na film!

Dla grupy 1 i 2

 

Dla grupy 3, 4, 5 i 6

 

 

Zadanie dla wszystkich: zapisz w zeszycie imię i nazwisko autora oraz tytuł książki, którą ostatnio przeczytałeś.

 

Z pozdrowieniami
Adam Kurlapski

 


Zajęcia aktywizujące ruchowo część 7

Badminton

Witamy Was serdecznie już w siódmej odsłonie artykułów zachęcających Was do aktywności fizycznej.

Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam dyscyplinę sportową, jak i szczególnie rekreacyjną, jaką jest badminton.

Badminton to z pewnością gra dla każdego. Zasady badmintona rozgrywanego w halach sportowych są nieco bardziej skomplikowane niż gra na świeżym powietrzu w popularną kometkę. Sport ten można uprawiać zarówno rekreacyjnie jak i profesjonalnie. Żeby móc zagrać w badmintona trzeba mieć jedynie rakietkę, lotkę i… drugiego chętnego gracza!

 

Gra w badmintona według niektórych źródeł powstała już za czasów jednych z najstarszych cywilizacji: azteckiej i chińskiej, o czym świadczą rysunki przedstawiające grę podobną do badmintona. Inne źródła podają, że badminton miał swoje początki około 2 tysięcy lat temu i polegał na odbijaniu lotki samymi dłońmi.

Nazwa gry wzięła się od nazwy angielskiej posiadłości księcia Beauforta VIII, gdzie około roku 1870 rozegrał się pierwszy pokaz gry. Kilka lat później przyjęto zasady gry z dworu Badminton do oficjalnych wytycznych gry. Do tej pory z tamtych czasów przetrwała długość i szerokość boiska, które były po prostu wymiarami salonu, w którym pokaz badmintona się odbył, oraz wysokość siatki. Popularność gry stale rosła, a po latach powołano Międzynarodową Federację Badmintona, która sprawuje opiekę i czuwa nad rozwojem tejże dyscypliny sportowej. Pierwsze mistrzostwa w badmintonie zostały rozegrane w 1977 roku w szwedzkim mięśnie Malmo. W naszym kraju szczytowy rozwój tego sportu przypada na lata 70. XX wieku, a jego popularność nie gaśnie do dziś.

Badminton często mylony jest z kometką, jednak te aktywności, to podobne do siebie choć dwa różne sporty. Badminton to 2 lub 4 osobowa dyscyplina olimpijska oficjalnie ustanowiona w 1992 roku. Badminton uprawia się w zamkniętych pomieszczeniach, najczęściej w halach sportowych, a grze towarzyszą ściśle wyznaczone reguły gry. Kometka natomiast to rekreacyjna gra sportowa, tak samo jak badminton, polegająca na odbijaniu lotki rakietką. Jednak kometka nie wymaga konkretnych zasad i profesjonalnych hal do gry. Można w nią grać wszędzie, a popularna jest zwłaszcza na świeżym powietrzu – w parkach, na boiskach, nad jeziorem, w ogrodzie czy na plaży.

Badminton – zasady gry

Badminton rozgrywany jest na polu o wymiarach: 13,4 metrów długości i 6,1 metrów szerokości. Natomiast siatka o szerokości 76 cm rozwieszona jest na wysokości 1,524 metra nad ziemią. Lotka do gry w badmintona wykonana jest z szesnastu naturalnych lub syntetycznych piórek. Lotka zazwyczaj ma masę od 4,74 grama do 5,50 grama.

Gra badminton polega na przebijaniu lotki nad siatką za pomocą rakietki. Standardowa rozgrywka składa się z setów, które rozgrywane są do 21 punktów lub dwóch punktów przewagi jednego z zawodników. Punkty zdobywa się wówczas, gdy przeciwnik nie odbił lotki zanim spadła na jego pole lub upadnie po jego zagraniu poza wyznaczone pole przeciwnika. Zawodnik, który wygrał poprzednią akcję, wykonuje serw. Gracz serwuje z prawej lub lewej strony boiska, a decyduje o tym parzystość punktów. Podczas serwu główka rakiety i jej kontakt z lotką powinien być poniżej linii bioder gracza. Natomiast lotka musi być skierowana w przeciwległą ćwiartkę kortu. Grę uznaje się za zakończoną, gdy jeden z zawodników lub jedna z drużyn wygra dwa sety. Jeżeli zawodnicy osiągną wynik 20:20 to set wygrywa ten gracz, który pierwszy zdobędzie przewagę dwóch punktów. Jeśli ten stan remisowy będzie trwał do uzyskania wyniku 29:29, to wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy uzyska 30 punktów.

Sprzęt do gry w badmintona nie jest drogi, więc sport ten mogą z powodzeniem uprawiać wszyscy chętni. Rakietki do badmintona można zakupić już w cenie od 30 złotych! Te droższe, przeznaczone dla zawodowych graczy, kosztują od mniej więcej 300 do 800 zł. Lotki do badmintona to koszt około 30-120 złotych za paczkę. Lotki najczęściej pakowane są po 10-12 sztuk.

Efekty treningu gry w badmintona mogą okazać się zaskakujące! Ten niby niepozorny sport to spory wysiłek aerobowy, a czasem nawet anaerobowy. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie gramy. Podczas badmintona pracują mięśnie całego ciała. Po pierwsze, musimy dość dużo się nabiegać. Charakter gry przypomina bowiem siatkówkę lub grę w tenisa, więc musimy stale czuwać nad kierunkiem lotu lotki i w dobrym momencie podbijać ją rakietką. Po drugie, ręka, którą uderzamy wykonuje niemałą pracę. W badmintonie uderza się zarówno forhendem, czyli od góry, jak i backhandem – od dołu. To sprawia, że cała górna kończyna łącznie z mięśniami łopatki wykonuje intensywną pracę. Druga ręka z kolei służy do podrzucania lotki i nadawania równowagi oraz wyznaczania prędkości biegu, więc też jest stale aktywna. Trening na świeżym powietrzu, co ma miejsce w przypadku pochodnej badmintona – kometki, doskonale wpływa na dotlenienie organizmu, poprawę samopoczucia oraz zmniejszenie stresu i napięcia. Badminton to intensywna gra, podczas której musimy stale czuwać nad kierunkiem lotu lotki i właściwym odbijaniem jej. To sprawia, że sport ten rozwija koordynację ruchową, bystrość oraz zwiększa czas reakcji. Do tego, badminton jest sportem, który można uprawiać właściwie w każdym wieku i nie ma wielu przeciwwskazań do gry. Dlatego może przynosić korzystne efekty zdrowotne nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także osobom starszym.

Zachęcamy Was do aktywnego grania w badminton z mamą, tatą, rodzeństwem, kolegami i koleżankami. Życzymy miłych wrażeń!

Oczywiście nadal uzupełniamy wiedzę na temat odżywiania:

 

Materiał opracowali
Dariusz Gaworski i Mateusz Kireńczuk

 


12-05-2020

 

Pielęgniarki i położne

Witajcie…

Czy wiecie, że maj to szczególny miesiąc dla zawodów pielęgniarki i położnej? Jak co roku obchodzimy ich święta: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek (12 maja) i Dzień Położnej Polskiej (8 maja ).

Święto pielęgniarstwa ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Tego samego dnia przypada rocznica urodzin Florence Nightingale uważanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa i patronkę zawodu. Obecny 2020 rok ogłoszony został na 72 posiedzeniu Światowego Zgromadzenia Zdrowia – rokiem pielęgniarek. Tym samym całoroczna uroczystość zbiegnie się z dwusetną rocznicą urodzin Florence Nightingale (1820-1910).

Strój pielęgniarki z czasów Florence Nightingale

 

Florence Nightingale( w środku) w towarzystwie wychowanek pielęgniarek

 

Jej koncepcja pielęgniarstwa oparta była na prawach naukowych, skoncentrowana na człowieku, a nie na chorobie. Uwzględniała znaczenie profilaktyki i wskazywała na konieczność stałego rozwoju. Koncepcja ta do dziś nie straciła na ważności.

Polskie Położne obchodzą swoje święto 8 maja. Jest to rocznica urodzin wielkiej postaci polskiego położnictwa Stanisławy Leszczyńskiej.

Ta heroiczna kobieta w całym swoim życiu kierowała się niezłomnymi zasadami. Położna za pomoc Żydom została osadzona w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Tam zdołała odebrać z powodzeniem wszystkie porody, jakie prowadziła – a było ich łącznie aż trzy tysiące! Ani żadna świeżo upieczona matka, ani żadne nowo narodzone dziecko nie zmarło w trakcie rozwiązania. Los zarówno rodzących, jak i ich dzieci, był wprost opłakany. W tej sytuacji Leszczyńska robiła, co mogła by ulżyć im w bólu. Porody przyjmowała na przewodzie kominowym biegnącym wzdłuż baraku. Zamiast sterylnego prześcieradła dysponowała brudnym kocem, który aż ruszał się od wszy. Mimo to udało jej się osiągnąć niesamowite rezultaty – jej położnice i przyjęte przez nią na świat dzieci nie umierały.

Stanisława Leszczyńska przekonana o swoich ideałach mawiała: „Natura jest nauczycielką położnej. Razem w nią walczy o życie i razem z nią propaguje najpiękniejszą rzecz na świecie – uśmiech dziecka”.

Stanisława Leszczyńska

[Moja Nauczycielka języka rosyjskiego w IX LO we Wrocławiu miała na przedramieniu wytatuowany numer obozowy. Urodziła się w Auschwitz. Może ją również przyjmowała na świat położna Stanisława Leszczyńska? Dopisek AG]

Pielęgniarstwo to nie tylko zawód, to także misja. Niektórzy nazywają to też powołaniem. Każdy, kto spełnia określone wymagania, może go wykonywać, ale nie każdy będzie wykonywał go dobrze. W tej pracy trzeba posiadać określone predyspozycje psychiczne i fizyczne. Trzeba ją po prostu lubić. Jeżeli pielęgniarka lub położna w tym zawodzie czują się źle, to źle czują się pacjenci, którymi się opiekują. Z jednej strony pielęgniarka lub położna ma być opiekuńcza i empatyczna, ma wspierać pacjenta, a jednocześnie musi być zdecydowana i umieć szybko podejmować decyzje i nie ulegać zbytnio emocjom.

Misją tego zawodu jest służba życiu – zwłaszcza zagrożonemu przez choroby, wyrażająca się w posłudze chorym w celu ich powrotu do zdrowia. Na co dzień wykonują nie tylko czynności medyczne, ale także są wsparciem dla chorych – potrafią ich wysłuchać, rozmawiać z nimi, znajdując czas i odpowiedź na najtrudniejsze pytania. Ich obecność jest dla chorych bardzo pomocna w procesie powrotu do zdrowia i sił.

Ważną rolę pełnią pielęgniarki i pielęgniarze środowiskowi oraz opieki długoterminowej sprawujący opiekę nad pacjentami w warunkach domowych. To oni swoją postawą często wykraczają poza granice obowiązków medycznych przynosząc choremu uśmiech, dobre słowo, wsparcie a przede wszystkim swoją obecność.

Pielęgniarki
kapłanki
celebrujące życie i śmierć
oglądające
spektakle – monodramy
grane za parawanami ludzkich powiek
to do was wyciągamy ręce
po dwadzieścia kropli łez
na wzmocnienie serca
po tabletkę uśmiechu
po ostatnią deskę ratunku

Jan Lechicki

Pielęgniarka

Białą szatę, symbol czystości
na siebie wkłada
kaganek nadziei w ręku trzyma
balansuje na cienkiej linie
między życiem, a śmiercią
koi ból, łagodzi cierpienie
odprowadza do nieba bram.

Bronisława Sibiga

Z racji faktu, iż rok 2020 jest rokiem pielęgniarstwa, podejmowane są inicjatywy, które mają zachęcić do studiowania pielęgniarstwa i podejmowania pracy w ochronie zdrowia. Cel ten jest bardzo ważny w odniesieniu do Polski, gdzie na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 5 pielęgniarek. Pomimo, że w Polsce około 5 tysięcy osób uzyskuje prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, to zapotrzebowanie na opiekę medyczną ciągle rośnie w związku z procesem starzenia się społeczeństwa. Nasz kraj plasuje się na jednej z najniższych pozycji w Europie pod względem wskaźnika stosunku liczby pielęgniarek do mieszkańców.
W dobie pandemii przekonaliśmy się jak ważną rolę odgrywa w życiu społeczeństwa i każdego człowieka personel medyczny a w szczególności pielęgniarka, która przy łóżku pacjenta bywa najczęściej.

Pamiętajcie, że szczęściem jednego człowieka jest drugi człowiek.
To pielęgniarki są szczęściem dla wielu osób chorych potrzebujących ich pomocy.
Życzymy aby każdy dzień poświęcony drugiemu człowiekowi dawał radość i satysfakcję.

Dziękujemy za ofiarną i niezwykle trudną pracę!

Siostro!

Siostro!
Maleńki ptaku nocnych korytarzy,
Sal wypełnionych bólem,
Trwogą malowanych,
Nocy rąk wyciągniętych,
Zrozpaczonych twarzy,
Snów krótkich, westchnień płytkich,
Świtów niedotrwanych.
Zrywasz się z trzepotaniem skrzydeł umęczonych,
I niesiesz ulgę cichą w białych wątłych dłoniach,
Gołębiu dobrej wieści,
Pocieszycielko strapionych,
Uśmiech dziecka bezradny pod twoją obronę,
Ty i serca podniesiesz rozdeptane wzgardą,
I jak grosz rzucisz uśmiech, co przeważy szalę
Ty jak liść jesteś miękka i jak diament twarda,
Dziś wierszem skromnym, siostro, głoszę twoją chwałę.

Marek Cywiński

 

Nadzieja i przyszłość polskiego pielęgniarstwa 😉

Zadanie:

1. Okazujmy na co dzień wdzięczność pielęgniarkom w naszej szkole za ich pracę i troskę.

2. Postarajcie się odnaleźć informację na temat życia i kariery zawodowej Florence Nightingale.

Pozdrawiamy

Jolanta Szczerbowicz-Dziurman
Agnieszka Gulanowska

 


11-05-2020

Drogi Wychowanku!

Przeczytaj ze zrozumieniem tekst zadań o emocjach. Zapisz w zeszycie odpowiedzi na zadania umieszczone w tekście. Powodzenia!

Materiał umieszczony został na stronie www „NOSW zdalnie” za zgodą Wydawnictwa Szkolnego PWN. Dziękujemy!

pani Magdalena Czechowicz

 


06-05-2020

JAK PRAWIDŁOWO SEGREGOWAĆ ODPADY

Witajcie!

Obecnie pojemniki na segregację odpadów w NOSW są puste. Nie zapomnieliście, mam nadzieję, że każda grupa odpowiedzialna była za ich opróżnianie, a śmieci takie jak plastiki, szkło i papier wyrzucaliśmy do odpowiednich pojemników.

Jeśli zapomnieliście w jaki sposób prawidłowo segregować odpady, to czas na przypomnienie najważniejszych zasad.

(tekst na podstawie: https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac, zdjęcie: https://pixabay.com/pl/)

Metale i tworzywa sztuczne
Należy wyrzucać
  • odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach
  • nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych
  • plastikowe opakowania po produktach spożywczych
  • opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach)
  • opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.
  • plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie
  • aluminiowe puszki po napojach i sokach
  • puszki po konserwach
  • folię aluminiową
  • metale kolorowe
  • kapsle, zakrętki od słoików

Nie należy wyrzucać

  • butelek i pojemników z zawartością
  • plastikowych zabawek
  • opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych
  • opakowań po olejach silnikowych
  • części samochodowych
  • zużytych baterii i akumulatorów
  • puszek i pojemników po farbach i lakierach
  • zużytego sprzętu elektronicznego i AGD

 

Papier
Należy wyrzucać
  • opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą)
  • katalogi, ulotki, prospekty
  • gazety i czasopisma
  • papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki
  • zeszyty i książki
  • papier pakowy
  • torby i worki papierowe
Nie należy wyrzucać
  • ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych
  • papieru lakierowanego i powleczonego folią
  • papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego
  • kartonów po mleku i napojach
  • papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych
  • tapet
  • pieluch jednorazowych i innych materiałów higienicznych
  • zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych
  • ubrań
Szkło
Należy wyrzucać
  • butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych)
  • szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców)

Nie należy wyrzucać

  • ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów
  • szkła okularowego
  • szkła żaroodpornego
  • Zniczy z zawartością wosku
  • żarówek i świetlówek
  • reflektorów
  • opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych
  • luster
  • szyb okiennych i zbrojonych
  • monitorów i lamp telewizyjnych
  • termometrów i strzykawek

 

Odpady biodegradowalne
Należy wyrzucać
  • odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.)
  • gałęzie drzew i krzewów
  • skoszoną trawę, liście, kwiaty
  • trociny i korę drzew
  • niezaimpregnowane drewno
  • resztki jedzenia

Nie należy wyrzucać

  • kości zwierząt
  • oleju jadalnego
  • odchodów zwierząt
  • popiołu z węgla kamiennego
  • leków
  • drewna impregnowanego
  • płyt wiórowych i pilśniowych MDF
  • ziemi i kamieni
  • innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

Odpady zmieszane

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

Film dla grupy 1 i 2

 

Film dla grupy 3, 4, 5 i 6

 

Zadanie dla wszystkich: sprawdź, czy prawidłowo segregujesz w swoim domu śmieci. Wykonanie zadania zapisz w zeszycie.

Z pozdrowieniami
Adam Kurlapski

 


Zajęcia aktywizujące ruchowo część 6

Witamy Was w 6 części artykułów poświęconych aktywności ruchowej. Pisaliśmy już o ćwiczeniach w domu, tenisie stołowym, spacerach, bieganiu. Teraz czas na jazdę rowerem :).

Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. I to bez większego wysiłku! Systematyczną jazdą poprawisz kondycję, zrzucisz parę kilogramów i odreagujesz stres. Pobudzone do pracy mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych, dzięki czemu nie tylko chudniemy, ale też normalizuje się poziom cukru we krwi. Regularne przejażdżki (3–4 razy w tygodniu) pozwalają bowiem obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobrego”. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni.

Dzięki rowerowym wycieczkom staniesz się bardziej odporny na zmęczenie, a do tego dużo lepiej zniesiesz sytuacje stresowe. W dodatku jazda na rowerze da ci możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i prawdziwego odprężenia. I co ważne – jest odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego, niemal bez ograniczeń. Jedynymi przeciwwskazaniami do jazdy na rowerze są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.

Korzyści odchudzające z jazdy na rowerze

Korzyści płynące z jazdy na rowerze dla osób zdrowych są oczywiste. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, lepiej pracuje serce. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni – rozwija się szczególnie mięsień trójgłowy łydki i czworogłowy uda. Stajemy się bardziej odporni na zmęczenie, bo organizm przyzwyczaja się do większego wysiłku fizycznego. Podnosi się poziom endorfin (hormonów szczęścia) i lepiej znosimy sytuacje stresowe.

Jednocześnie zwiększa się zapotrzebowanie na energię, zaczynamy więc spalać jej zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej i chudniemy. Ale aby rower rzeczywiście dał taki efekt, przejażdżka musi trwać trochę dłużej niż pół godziny. Dlaczego? Mięśnie zużytkowują dwa rodzaje paliwa: glukozę i kwasy tłuszczowe. W pierwszych minutach jazdy mięśnie korzystają z własnych zapasów glukozy. Ale już po 30 minutach zużywane są zapasy glukozy z wątroby i zaczyna być spalany tłuszcz.

Ile czasu jeździć na rowerze, żeby zauważyć efekty?

Lepiej, gdy przejażdżka trwa dłużej i jest mniej intensywna. Starajmy się więc pedałować w spokojnym, równym tempie – po prostej drodze ok. 15 km na godzinę.
Zaczynamy od krótkich tras, potem stopniowo zwiększamy dystans i wysiłek fizyczny. Powolne przyzwyczajanie mięśni do pracy pozwoli nam uniknąć zakwasów. Pamiętajmy jednak, by podczas jazdy uzupełniać płyny! Zawsze należy zabrać ze sobą wodę lub odżywki izotoniczne i popijać co jakiś czas kilka łyków (nie czekajmy, aż poczujemy pragnienie).

Ile kalorii można spalić, jadąc z prędkością 20 km/h
czas jazdy/ waga ciała 60 kg waga ciała 70 kg
15 min
30 min
60 min
125 kcal
250 kcal
500 kcal
145 kcal
290 kcal
580 kcal
Dokładna liczba spalonych kalorii zależy od rodzaju nawierzchni, ukształtowania terenu i typu roweru (górski, miejski), nie tylko od wagi ciała i czasu jazdy

Zalety jazdy na rowerze stacjonarnym

Rower stacjonarny nigdy nie zastąpi nam prawdziwego. Ale i on ma swoich zwolenników. Jego zaletą jest to, że umożliwia trening niezależnie od pogody i pory roku. Taki rower wyposażony jest w licznik kilometrów. Możemy też regulować tempo i obciążenie kół. Siodełko i kierownicę ustawiamy tak, by siedzieć w pozycji wyprostowanej – korzystniejszej dla kręgosłupa niż pochylenie do przodu.

Wybierając rower, dbasz o środowisko

Wybierając rower jako swój środek transportu, decydujesz się jednocześnie na pewien styl życia, ekologiczny i zdrowy. Udowadniasz ponadto, że sprawy środowiska nie są ci obojętne. Skażenie środowiska naturalnego to jeden z poważniejszych problemów współczesności. Do jego rozwiązania nie przyczynia się rosnąca liczba samochodów. Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Jest bardziej mobilny, dzięki czemu nie stoisz w korkach i nie wdychasz miejskich zanieczyszczeń. Zawsze możesz skręcić w boczną uliczkę, pojechać ścieżką rowerową czy przez park. Rower nie powoduje hałasu, którego poziom, zwłaszcza w centrach dużych miast, przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Wybierając rower, nie tracisz czasu

Rower jest zawsze gotowy do podróży. A poza tym nie musisz na przystanku czekać na zapchany autobus czy tramwaj, którego pasażerowie mogą cię zarazić grypą lub okraść. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz. Choć ilość energii, której potrzebujesz, poruszając się rowerem, jest porównywalna do ilości zużywanej podczas szybkiego marszu, odległość, którą w tym czasie pokonasz, jest niemal trzy razy większa. Owszem, zmęczysz się, wjeżdżając pod górę, ale za to zjazd będzie frajdą.

Bezwzględnie należy jeździć w kasku!!!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jest niewygodny, albo że wyglądasz w nim głupio. Konsekwencje urazu zależą przede wszystkim nie od prędkości jazdy, lecz od siły uderzenia. Ta z kolei jest zależna od wysokości, z jakiej się spada. Śmierć grozi już przy upadku z wysokości 117 cm; prędkość spadania wynosi wtedy 17,6 km/godz. Przeciętnie głowa rowerzysty znajduje się 160 cm od ziemi, gdy więc się on przewróci, uderza silniej. Kask natomiast redukuje ryzyko urazów głowy nawet o 85 procent. Dobrze dopasowany, z otworami wentylacyjnymi, gdy nie uciska, nie przegrzewa, jest pożądanym elementem ekwipunku każdego rowerzysty.

Wybierając rower, chronisz własne życie

Według statystyk, wypadki z udziałem rowerzystów są o wiele rzadsze niż z udziałem pieszych i kierowców samochodów. Ale zachowaj ostrożność, bo na rowerze nie chroni cię karoseria. Łatwiej jednak wyminiesz nim pojazdy, więc masz większą szansę uniknąć wypadku. Pamiętaj, że twój rower powinien być wyposażony w sprawne hamulce, dobre opony, dzwonek i  wiatła. Podczas jazdy na rowerze nie tylko przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, ale zachowaj też rozsądek.

Wybierając rower, lepiej poznajesz otoczenie

Podczas jazdy rowerem możesz podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. Dzięki temu lepiej poznasz miasto i okolicę. Ile jest interesujących uliczek, mostów i parków, których nigdy nie odkryjesz, korzystając z miejskiej komunikacji. W każdym z tych miejsc zawsze możesz się na chwilę zatrzymać i nieco odpocząć.

Wybierając rower, poprawiasz nastrój!

Kolejna porcja wiedzy o odżywianiu znajduję się poniżej:

 

Opracowanie:
Dariusz Gaworski
Mateusz Kireńczuk

 


Kolorowe talerze

Dzień dobry, czy zdajecie sobie sprawę z tego, ze nasza chęć do działania ale i optymizm, mają swoje źródło również w tym, co zjadamy?

Wiadomo, że węglowodany to podstawowe źródło energii dla naszych organizmów, ale dopiero bogactwo zawarte w owocach i warzywach sprawia, że nabieramy chęci do życia.

„Wszystko co rośnie nad ziemią kumuluje energię słoneczną”, a my możemy z niej korzystać jedząc świeże surówki, świeże sałaty, owoce czy pijąc koktajle.

Jest wiosna. Dostęp do tych skarbów jest coraz większy. Dlatego weźmy sobie tę wiedzę do serca. Po co?

Aby dostarczyć organizmowi wszystkiego czego potrzebuje

Czy wiecie, że barwa warzyw i owoców to efekt określonych substancji w nich zawartych? Wpływają one nie tylko na kolor, ale i właściwości zdrowotne produktów. Dlatego różnorodność kolorystyczna zjadanych przez nas warzyw i owoców zapewnia dostarczenie nam wszystkich cennych składników odżywczych.

To będzie tak zwany kolorowy talerz

A gdy znajdzie się na nim kolor

  • ciemnogranatowy, który mają np. czarne jagody, winogrona, borówki, śliwki, jeżyny (zawierają antocyjany, keratoniny i witaminę C), to będą one miały wpływ: na lepsze widzenie, lepszą odporność, ochronę przeciw bakteriom i wirusom, szybsze gojenie się ran;
  • pomarańczowo-żółty, który jak wiemy ma marchewka, dynia, pomidory, morele, pomarańcze, cytryny, brzoskwinie, to dzięki beta-karotenowi (prowitaminie A), te kolory zapobiegną „kurzej ślepocie”, będą działać przeciwnowotworowo, wzmocnią naszą odporność, wpłyną na wygląd skóry i zapobiegną rogowaceniu naskórka;
  • zielony, czyli na przykład sałata, brokuły, natka pietruszki, seler naciowy, to dzięki zawartym w nich folianom będą chronić nas przed anemią, dzięki chlorofilowi pomogą uporać się nam z toksynami, a dzięki zawartości magnezu – lepiej radzić sobie ze stresem.

Na pewno macie swoje ulubione surówki, ja polecam jeszcze jedną i myślę, że Pani Kierownik też zaproponuje znowu coś wyjątkowego! 😊

https://aniagotuje.pl/przepis/surowka-kopenhaska

Pozdrawiam Was i życzę smacznego!
Dbajcie o siebie! (jedząc między innymi kolorowe surówki!)
Jolanta Ryś

A ja dziś polecam:

Wiosenna sałatka, która jest bombą witaminową (u mnie będzie dziś na lunch, właśnie ugotowałam jajka):

4 jajka ugotowane na twardo, pokrojone na ósemki lub mniejsze kawałki (biały i żółty)

pęczek rzodkiewek, pokrojonych w plasterki (czerwony)

pęczek szczypiorku, posiekanego (zielony)

można dodać liście sałaty (zielony), porwane na kawałki (nie krojone nożem!)

majonez albo jogurt albo oliwa czy olej

sól (odrobina) i pieprz (ile kto lubi)

wszystkie składniki wymieszać i odstawić przynajmniej na 15 minut do lodówki, a potem zjeść ze smakiem

Szparagi, na które sezon właśnie się zaczął, a trwa krótko (mniej więcej do końca maja).

Polecam zielone, bo nie trzeba ich obierać!

Porady dotyczące przyrządzania i ciekawe przepisy znajdziecie na moim ulubionym portalu Jadłononia.

Najprostszy sposób na szparagi to polanie ugotowanych oliwą i posypanie płatkami migdałowymi (https://www.jadlonomia.com/przepisy/ostatnie-szparagi/).

Jeśli nie jedliście jeszcze szparagów – spróbujcie, może polubicie? Może przyślecie zdjęcia swoich potraw ze szparagami? Chętnie je zobaczymy!

Pozdrawiam bardzo serdecznie, wiosennie i kolorowo!
Trzymajmy się i jedzmy zdrowo!

Agnieszka Gulanowska

 


04-05-2020

Drogi Wychowanku!

Wykonaj zadanie według instrukcji na obrazkach. Życzę dużo radości przy wykonywaniu kanapek (koniecznie poczęstuj nimi najbliższych). Zadanie wpisz do zeszytu. Smacznego!

Materiał umieszczony został na stronie www „NOSW zdalnie” za zgodą Wydawnictwa Szkolnego PWN. Dziękujemy!

Pani Magdalena Czechowicz

 


30-04-2020

Aktywność ruchowa zdalnie 5

Witamy Was w piątej części artykułów o aktywności fizycznej.

Jak już wiecie możemy już w celach rekreacyjnych udać się do lasu i parku. Ostatnio zachęcaliśmy Was do spacerów, aktywnego marszu. Dzisiaj chcielibyśmy zaproponować kolejną formę aktywności ruchowej, jaką jest bieganie.

Bieganie to obok marszu, najbardziej naturalna dla człowieka forma aktywności. Jogging dodaje energii, wzmacnia odporność, odchudza i działa antydepresyjnie.

Bieganie rekreacyjne (jogging) to forma truchtu lub biegu w wolnym tempie (maksymalna prędkość to 7–9 km/ godz.). W tym sporcie nie liczy się szybkość, przeciwnik ani liczba przebiegniętych kilometrów – tutaj ważna jest przyjemność!

Co daje bieganie?

Bieganie jest ćwiczeniem o charakterze aerobowym (tlenowym) – wzmacnia układ oddechowo- krążeniowy. Serce biegacza jest bardziej wydolne, zwiększa się jego objętość, ciśnienie się normalizuje, puls obniża. Naczynia krwionośne stają się elastyczniejsze, płuca sprawniejsze, przez to mózg jest lepiej dotleniony. Regularne biegi to sprawdzony środek antystresowy i jedna z najskuteczniejszych form terapii antydepresyjnej. Po treningu masz nie tylko doskonały humor, ale też satysfakcję, że udało ci się pokonać własne słabości. Jogging dodaje wiary w siebie, uczy cierpliwości. Jest także okazją do przemyśleń, nabrania dystansu i wewnętrznego spokoju.

Zanim zaczniesz biegać

Pamiętaj, że tułów musi być prosty – napinaj więc mięśnie brzucha tak, żeby wzmocniły kręgosłup. Ręce powinny być zgięte pod kątem prostym i poruszać się w rytm kroków. Patrz przed siebie, nie chowaj brody w ramiona, bo to utrudnia oddychanie, a niedobór tlenu sprawia, że mięśnie szybciej się męczą. Wciągaj powietrze nosem i ustami. Jeśli z kimś biegasz, łatwo skontrolujesz odpowiednie tempo – optymalna szybkość to taka, która pozwala swobodnie rozmawiać z partnerem.

Gdzie i kiedy biegać?

Jogging najlepiej uprawiać w lesie czy parku – naturalne nawierzchnie są przyjazne stawom. Możesz biegać o dowolnej porze dnia, ale pamiętaj, aby przed biegiem zrobić krótką rozgrzewkę – porozciągaj łagodnie mięśnie całego ciała.

Czego potrzebujesz do biegania?

Aby zapewnić sobie komfort treningu, potrzebujesz jedynie wygodnych butów, najlepiej przeznaczonych do biegania. Ubranie (T-shirt, spodnie dresowe) powinno odprowadzać wilgoć ze spoconej skóry. Z tego powodu wybieraj raczej materiały syntetyczne. W zimie ochronią cię dodatkowo przed utratą ciepła.

Bieganie – twój plan treningowy

Zanim zaczniesz uprawiać jogging, poświęć kilka dni na intensywne spacery – w ten sposób przygotujesz organizm do większego wysiłku.

Potem przystąp do realizacji planu. Jeżeli któryś dzienny program okaże się zbyt trudny, powtórz go podczas następnego biegu.

Pamiętaj, że biegasz dla przyjemności, nie za karę! Przyzwyczajenie organizmu do wysiłku, jakim jest bieg, może trwać długo. Działaj metodą małych kroków, stopniowo podnosząc poprzeczkę. Skracaj czas marszu do chwili, gdy będziesz w stanie biegiem pokonać cały przewidziany dystans.

Przykładowy plan biegania

Trenuj 2-3 razy w tygodniu z przerwą na odpoczynek. Pamiętaj o ewentualnych przeciwskazaniach do takiego wysiłku. Wtedy wybierz aktywność dostosowaną do własnych możliwości.

Biegnij 2 min, idź 4 min, powtórz 5 razy.

Biegnij 3 min, idź 3 min, powtórz 5 razy.

Biegnij 4 min, idź 3 min, powtórz 4 razy.

Biegnij 5 min, idź 2 min, powtórz 4 razy.

Biegnij 7 min, idź 2 min, powtórz 3 razy.

Biegnij 9 min, idź 2 min, powtórz 3 razy.

Biegnij 13 min, idź 2 min, powtórz 2 razy.

Biegnij 17 min, idź 1 min, powtórz 2 razy.

Biegnij 24 min, idź 1 min, powtórz 2 razy.

Biegnij 30 minut.

Powodzenia! Jeśli zaczniesz treningi, zapisuj informacje w zeszycie. Jeśli potrzebujesz rady lub pomocy, skontaktuj się z nami.

Opracowali:
Dariusz Gaworski
Mateusz Kireńczuk

 


28-04-2020

Aktywność ruchowa zdalnie 4

Witamy Was bardzo serdecznie w czwartej odsłonie artykułów dotyczących aktywności fizycznej.

W związku z tym, że od poniedziałku 20.04.2020 r. możemy już korzystać ze spacerów w parkach i lasach, oczywiście w maseczkach i odpowiedniej odległości od innych osób, postanowiliśmy przedstawić Wam korzyści zdrowotne, jakie daje nam chodzenie.

Chodzenie to najprostszy i najbardziej naturalny ruch, jaki wykonujemy.

Aktywny marsz to najbardziej skuteczna metoda pozwalająca w pełni czerpać korzyści z chodzenia: uzyskać smuklejszą sylwetkę i odprężyć się. Aktywny marsz, uprawiany w tempie nieco szybszym niż naturalna prędkość, z jaką chodzisz (ok. 5 km/h), jest sportem, który najłatwiej uprawiać… pod warunkiem opanowania kilku technik. A więc:

NADAJ CHODZENIU ENERGIĘ: PAMIĘTAJ O PRZETACZANIU STOPY.

Aby podczas aktywnego marszu spalać kalorie i odprężyć się, trzeba nauczyć się chodzić prawidłowo. Każdy dzień zostanie w ten sposób wypełniony sportem.

Ludzie często chodzą nieprawidłowo, stawiając od razu całą stopę płasko na ziemi. Tymczasem stopa, złożona z 26 kości, 16 stawów i 107 więzadeł, jest w stanie wykonywać bardzo płynny ruch. Mówimy, że jest to przetaczanie stopy.

Aby chodzić wydajniej, przestrzegaj trzech faz tego przetaczania: stawiając na ziemi piętę, pamiętaj, by całkowicie przetoczyć stopę aż do palców, którymi odepchniesz się od podłoża do przodu. Szybko poprawisz płynność kroku i będziesz chodzić lepiej: zaczniesz uprawiać aktywny marsz!

Prawidłowa technika chodzenia obejmuje również pracę rąk. Podczas aktywnego marszu nie wstydź się naturalnego ruchu wahadła, jaki wykonują ręce, od przodu do tyłu.

Rozluźnij barki. Wahadłowy ruch rąk pozwoli ci poprawić równowagę, przede wszystkim zaś pobudzi do pracy mięśnie górnych partii ciała, w szczególności usytuowane po bokach tułowia mięśnie skośne brzucha. Po kilku treningach poczujesz się fantastycznie i zauważysz, że twoje ciało się wzmacnia.

Bądź z siebie dumny, trzymaj się prosto: uświadomisz sobie szybko, że aktywny marsz wprawia w ruch całe twoje ciało i poprawia wytrzymałość: od barków aż po palce u stóp.

Dziennie wykonujemy zwykle ponad 6 tysięcy kroków. Dodatkowe 30 minut to tylko 3-4 tysiące kroków więcej! Łatwo więc zrobić 10 tysięcy kroków, jak zaleca japoński lekarz, Yoshiro Hatano, profesor i naukowiec o światowej renomie w dziedzinie zdrowia i sportu, wybitny specjalista w zakresie badań nad oddziaływaniem chodzenia na nasze samopoczucie. W Japonii przywiązuje się dużą wagę do spacerów, a Yoshiro Hatano udowodnił, że chodzenie pozwala nam cieszyć się lepszym zdrowiem! Począwszy od 30 minut “nadprogramowych” w stosunku do czasu, jaki dziennie zajmuje nam chodzenie, aktywność fizyczna zaczyna przynosić korzyści. Pomaga zachować zdrowie i utrzymać codzienną formę, ale również poprawić kondycję fizyczną (na przykład poprzez wzmocnienie mięśni, lepsze krążenie krwi czy zwiększenie elastyczności).

Ile kalorii można spalić spacerując? Zależy to od masy ciała i tempa marszu. Im jesteś cięższy, tym więcej kalorii spalisz. Im szybciej maszerujesz, tym więcej spalisz. Spacerowanie z prędkością 6,5 km/h pozwala osobie dorosłej spalić nawet 400 kalorii w ciągu godziny. Jest to jednak dość szybki marsz i nie każdy poradzi sobie z takim tempem. Lepszym pomysłem jest więc śledzenie kroków. Możesz pobrać aplikację (krokomierz) na telefon, która będzie liczyła kroki za ciebie. Śledząc liczbę kroków wykonywanych każdego dnia, aplikacja może pomóc dostosować trening do twoich celów odchudzania. Wykonanie około 2000 kroków powoduje utratę około 100 kalorii. 0,5 kg odpowiada w przybliżeniu 3 500 kaloriom. Musisz więc przejść około 10000 kroków dziennie, aby stracić 0,5 kg na tydzień.

Chociaż może wydawać się trudne do realizacji, śledzenie liczby kroków pomaga skupić się na długoterminowym celu. pozwala też zrozumieć, ile wysiłku potrzeba, żeby spalić tłuszcz, co może się przełożyć na zdrową dietę.

Warto podkreślić, że 10000 kroków to łączna liczba kroków, wykonanych w ciągu dnia.

Na zakończenie dla sympatyków tenisa stołowego załączamy film:

 

w którym zobaczycie najpiękniejsze momenty z Drużynowych Mistrzostw Świata w tenisie stołowym w Halmstad 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia 8 minutowego filmu i podziwiania tenisa stołowego w wykonaniu mistrzów.

Zachęcamy oczywiście do dalszego śledzenia filmów o tematyce zdrowego odżywiania. Poniżej linki do dwóch kolejnych filmów. Pozdrawiamy

 

 

Materiał opracowali
Dariusz Gaworski
Mateusz Kireńczuk

 


WODA

Kontynuując temat naszej dbałości o środowisko, w którym żyjemy i jego przyszłych losów przyjrzyjmy się naszemu być albo nie być , czyli wodzie.

Wg Wikipedii woda to „związek chemiczny o wzorze H₂O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo „woda” jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia”.

To prosta formułka a przecież wiemy, że:

Woda to jeden z najcenniejszych ziemskich zasobów. Bez wody, nie istniałoby żadne życie na naszej planecie oraz nie mógłby funkcjonować żaden żywy organizm.

Dane pokazują, że zużywamy jej znacznie za dużo, nie zwracając uwagi na konsekwencje dla środowiska.

Obejrzyj film ( trwa tylko 9 minut i 40 sekund)

 

Zadanie dla nas:

Wodę można oszczędzać na wiele różnych sposobów. Sprawdźmy np. ile wody zużywamy w łazience, kuchni, pralni  oraz na zewnątrz.

Zmiana drobnych nawyków sprawi, że woda dosłownie przestanie przeciekać nam przez palce.

  • Zakręć kran w czasie mycia zębów, golenia się czy szorowania rąk.
  • Oszczędzaj wodę w trakcie kąpieli, namydlaj ciało gdy kran jest zakręcony.
  • Nie spłukuj resztek jedzenia do zlewu.
  • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą ale w misce lub zmywarce (załadowanej do pełna).
  • Owoce, warzywa lub innego typu żywność zawsze płucz w naczyniu, a nie pod bieżącą wodą. Dzięki temu zaoszczędzisz dużą ilość wody.
  • Gdy tylko możesz, zawsze przetwarzaj wodę. Ciekawe czy wiesz czym jest tak zwana szara woda? – to zagadka na dzisiaj 🙂
  • Pamiętaj o tym, by nigdy nie wylewać niepotrzebnie wody, jeśli można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.
  • Jeśli masz okazję i możliwość łap deszczówkę! Można w ten sposób zaoszczędzić zasoby wody słodkiej, zdatnej do picia wydobywanej najczęściej z głębokości ok.100 metrów pod powierzchnią ziemi, do podlewania trawników i roślin czy mycia samochodu .

Bądźmy zdrowi i odpowiedzialni (ja się staram :)!

Pozdrawiam Was serdecznie, Jolanta Ryś

W tym wpisie korzystałam z artykułów :

https://wody.gov.pl/aktualnosci/…
https://www.techsterowniki.pl/blog/…
https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/…
https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/…

 


Serdecznie witam wszystkich naszych miłych wychowanków.

Wiosna darzy nas przyjazną pogodą, wokół przyroda już intensywnie budzi się do życia, czym sprawia nam wielką przyjemność. Musimy jednak pamiętać, że każde uczucie powinno być odwzajemnione i dlatego my również powinniśmy być dla niej dobrzy i dbać o nią by jak najdłużej nam służyła. Niestety, obserwujemy w Polsce zjawisko suszy, co zagraża ludziom bezpośrednio i pośrednio przez naruszenie równowagi w ekosystemie.

Obserwując w moim ogródku kwitnienie drzew owocowych i związaną z tym pracę pszczół, przyszła mi na myśl refleksja na temat zagrożenia losu tych bardzo pożytecznych owadów, które często spotykacie w swoim otoczeniu, ale czy dużo o nich wiecie?

„Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”- to cytat przypisywany Albertowi Einsteinowi. Dzięki pszczołom możliwe jest życie na naszej planecie. To bardzo pożyteczne owady, których roli na co dzień często nie dostrzegamy. Przetrwały miliony lat, a teraz grozi im wyginięcie na wskutek nadmiernej globalizacji.

Jak wiecie pszczoła miodna mieszka w ulu. W każdym ulu możemy znaleźć kilka form pszczół. Do takich form zaliczamy matkę, trutnia i robotnicę. W każdym ulu możemy znaleźć ok. 80 tysięcy osobników. To jest mniej więcej taka liczba, jak ilość osób mieszkających w mieście wielkości Jeleniej Góry. Pszczoły z racji tego, że są bardzo pracowitym owadem, nigdy nie śpią. Za dnia wylatują z ula w poszukiwaniu nektaru, z którego robią miód, a w nocy siedzą w ulu i budują z wosku ramki, w których mieszkają. Pszczoła żyje około miesiąca i w ciągu swojego życia produkuje około łyżeczki miodu.

Zastanówcie się: ile w słoiku, który kupujecie w sklepie, jest takich łyżeczek miodu?

Miód produkowany przez te zwierzęta posiada nie tylko walory smakowe, ale też i lecznicze. Sprawdza się przy przeziębieniach i bólach gardła. Obniża ciśnienie krwi, uspokaja i działa nasennie, jednocześnie pobudza mózg do pracy. Używany w leczeniu schorzeń wątroby, dróg żółciowych, hamuje procesy miażdżycowe. Produkują również propolis, czyli kit pszczeli, stosowany w lecznictwie, działający odczulająco i przeciwbólowo. Na trawienie korzystnie wpływa pyłek pszczeli, apetyt pobudzi i usunie zmęczenie mleczko, którym pszczoły karmią larwy. Wosk produkowany przez pszczoły stosowany jest od wieków do produkcji świec. Bez pszczół w naturze rośliny nie mogłyby się rozwijać, uprawy nie dawałby wysokich plonów.

Zapraszam do obejrzenia filmu 

 

A czy wiecie, że pszczołom zawdzięczamy nie tylko miód? Większość roślin w naszym kraju jest owadopylna, czyli, aby wydać nasiona musi zostać odwiedzona przez owady. U zdecydowanej większości roślin nasiona znajdują się w owocach, które powstają z zapylonych kwiatów – czyli wtedy, kiedy pszczoła lub innych owad zapylający przeniesie pyłek z jednego kwiatu na drugi.

Zastanówcie się, jakie znaczenie ma to dla nas? Wyobraźcie sobie swoje ulubione owoce i warzywa np. truskawki, maliny, czereśnie. Wszystkich tych owoców i warzyw nie mielibyśmy, gdyby nie pszczoły.

Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata, oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności.

W pewnym rejonie Chin – w Syczuanie przez to, że ludzie o nie nie dbali, doprowadzili do tego, że pszczoły wymarły i teraz sami muszą zapylać kwiaty za pomocą specjalnych pędzelków wykonując pracę, którą normalnie wykonywały pszczoły.

Bez zapylania z powierzchni Ziemi znikną niektóre gatunki roślin, które stanowią pożywienie dla pewnych gatunków zwierząt, co w konsekwencji doprowadzi do ich wyginięcia.

Wymieranie pszczół to zjawisko globalne, które zagraża całej cywilizacji. Powinno być ostrzeżeniem przed niekorzystnymi zmianami zachodzącymi w środowisku naturalnym, w które coraz intensywniej ingeruje człowiek. Pszczołom w poważnym stopniu zagrażają toksyczne pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Kilka z nich można określić mianem prawdziwych zabójców pszczół, szczególnie te należące do grupy neonikotynoidów. Neonikotynoidy mogą wywoływać ostre lub chroniczne zatrucia, które prowadzą do śmierci pojedynczych pszczół lub całych kolonii. Zatrucie może mieć miejsce, gdy pszczoła przelatuje przez chmurę pestycydowego pyłu podczas oprysków, ale także w samym ulu, gdy pszczoły robotnice karmią czerw pszczeli zanieczyszczonym lub skażonym pestycydami nektarem i pyłkiem. W 2018 roku Unia Europejska wprowadziła niemal całkowity zakaz stosowania najbardziej szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów.

Pszczoły należą więc do grupy owadów zapylających. A czy znacie jakieś inne owady zapylające? Ważna role odgrywają w zapylaniu kwiatów również pszczoły samotnice zwane murarkami, które różnią się znacznie od pszczoły miodnej. One nie zakładają rodzin, nie mieszkają w ulach i nie produkują miodu. Każda samica zakłada gniazda samodzielnie w różnych materiałach np. pustych łodygach, gałęziach czy nawet w glinie. Niestety, wszystkie te pszczoły zagrożone są wyginięciem. Głównym powodem jest to, że one chętnie zakładały gniazda w słomianych dachach lub glinianych ścianach domów i jak, się domyślacie, takich domów już się nie spotyka nawet na wsiach, dlatego pszczoły te nie mają gdzie zakładać gniazd. Na szczęście w dzisiejszych czasach ludzie są w stanie pomóc owadom, aby miały gdzie zakładać gniazda, budując im specjalne urządzenia ułatwiające ich przetrwanie.

Naturalny dom dla pszczół murarek powstał w Parku Piszczele w Sandomierzu – wykonany w przeznaczonym do usunięcia drzewie w sąsiedztwie kwietnej łąki.

Łatwo stworzyć murarce taki domek. Wystarczy, że poszukamy trzciny, słomek albo innych łodyg, które są w środku puste. Ważne, żeby średnica wewnątrz wynosiła przynajmniej 5 milimetrów. To po to, żeby pszczoła zmieściła się w rurce. Kilkanaście lub kilkadziesiąt takich równo przyciętych rurek związujemy w pęk albo wkładamy w plastikową butelkę, od której wcześniej odcięliśmy spód i szyjkę. Wciskamy te rurki do butelki tak, aby trzymając ją pionowo, nie wypadły. Nie możemy jednak zawiesić butelki w pionie, tylko w poziomie. To z tego względu, żeby murarka nie wypadła. Warto taki domek zawiesić np. pod dachem altany ogrodowej, na werandzie albo na gałęzi drzewa.

Aby zrobić poidełko prawidłowo powinniśmy przede wszystkim zapobiegać otwartej powierzchni wody. Będą nam potrzebne: podstawka pod doniczkę, kamyki, większy kamień i oczywiście woda. Po wsypaniu kamyków do pojemnika musimy pamiętać, aby wystawały one ponad wlaną wodę tak by pszczoły mogły na nich przysiąść.

1. Do płytkiej podstawki pod kwiaty wsyp kamienie

2. Przygotuj też jeden większy kamień na środek podstawki 

3. Ustaw kamienie tak, aby duży kamień znajdował się pośrodku, a mniejsze wokół.

4. Wlej odrobinę wody tak, aby nie zakrywała kamieni.

Na koniec naszego spotkania przypomnijmy sobie jak pyszny i pomocny w lecznictwie jest miód, którym zajadamy się właśnie dzięki pszczółkom. One nam po prostu osładzają życie i dlatego odwdzięczmy się im i niech każdy zbuduje dla nich poidełko, które ustawi w bezpiecznym miejscu, a murarkom dodatkowo domek.

Życzę powodzenia.

Jolanta Szczerbowicz-Dziurman

 


ZDROWA WODA

Witajcie!

Dzisiejszy temat związany z naszym zdrowiem to WODA. Wiele razy słyszeliście w Ośrodku od swoich wychowawców, że warto ją pić. Proponuję teraz znaleźć sobie wygodne miejsce, przygotować szklankę z wodą i poświęcić chwilę czasu, aby zastanowić się, dlaczego WODA jest taka ważna w naszym codziennym życiu.

Poczytajcie więc popijając wodę.

Na początek trochę teorii
(na podstawie https://gis.gov.pl/zywnosc-i-woda/jakie-wody-nalezy-wybierac/):

  • Ciało człowieka, w zależności od wieku, składa się w 45% (wiek podeszły), do ok. 65% (ludzie dorośli), a nawet 78% (dzieci do 2 roku życia) z wody. Woda jest składnikiem wszystkich tkanek i płynów ustrojowych, koniecznym do pełnienia ich funkcji fizjologicznych, a więc życiowych.
  • Woda nie tylko uwadnia organizm człowieka, a więc wszystkie jego narządy, ale jest też niezbędna dla procesu oddychania, przyjmowania pokarmów i przyswajania ich składników odżywczych oraz wydalania składników nieprzyswojonych (w tym toksycznych) z kałem i moczem.
  • Woda dostarczana jest organizmowi głównie w formie płynnej (woda, napoje) – przeciętnie w ilości 1,2 do 1,5 l dziennie, ale również z pokarmami stałymi (głównie owoce, warzywa) dostarczającymi ok. 0,5-1,0 l dziennie (razem 1,7 l- 2,6 l). Organizm jednak stale traci wodę: w trakcie oddychania i pocenia (1,0-1,2 l na dobę), jednak w największej ilości z moczem i kałem (1,0-1,2 l) – razem to aż 2,0- 2,4 l na dobę. Bilans ten stwierdzany jest u osób zdrowych, nie żyjących w warunkach ekstremalnych pod względem temperatury otoczenia i wysiłku fizycznego.
  • W czasie intensywnego wysiłku fizycznego – przy pracy, zwłaszcza w podwyższonej temperaturze powietrza czy też podczas uprawiania sportu, tracimy znacznie więcej wody zarówno drogą oddechową, jak też przez pocenie. Jednocześnie z potem wydalane są z organizmu elektrolity, w tym chlorki i sód co dodatkowo zaburza funkcje życiowe. Odwodnienie powodując zmniejszenie objętości krwi krążącej wpływa niekorzystnie na czynność serca i układu oddechowego. Obniża się też ilość wydalanego moczu i kału, co może skutkować zaparciami czy zatruciami.
  • Objawem odczuwalnym znacznego odwodnienia (> 10%) jest rozdrażnienie, bezsenność, utrata apetytu, osłabienie fizyczne, a czasem zaczerwienienie skóry. Ponieważ organizm nie może „magazynować zapasu” wody, konieczne jest jej systematyczne uzupełnianie w ciągu całego dnia (w małych porcjach jednorazowych) w ilości: dorośli 2-4 % masy ciała, dzieci 10-15 % masy ciała. W czasie intensywnego wysiłku, a przy tym upałów, zapotrzebowanie na wodę może wzrastać nawet do 4-5 litrów na dobę.
  • Odczuwalne pragnienie chwilowo zaspokojone nie świadczy o wystarczającym uzupełnieniu wody. Następuje ono dopiero pod koniec następnego dnia przez picie systematyczne, wskazanymi porcjami  co najmniej 2 litrów wody lub płynów z jej udziałem.

Po teorii czas na praktykę, włączcie głośniki i oglądajcie!

Film dla grupy 1 i 2

Film dla grupy 3,4,5 i 6

Zadanie do wykonania: sprawdź, ile wody dziennie wypijasz? Wyniki swoich obliczeń i obserwacji zapisz w zeszycie.

Chętnych zapraszam jeszcze na wirtualną wycieczkę do miejsca, które o wodzie wie wszystko!

https://hydropolis.pl/wirtualny-spacer/

Z pozdrowieniami oraz życzeniami zdrowia
Adam Kurlapski

 


27-04-2020

Drogi Wychowanku!

Wzrok jest w naszym życiu niezwykle ważny i musimy o niego dbać. Przeczytaj uważnie tekst „Jak dbać o wzrok?”. Zapisz w zeszycie odpowiedzi na zadania umieszczone w tekście. Powodzenia!

Materiał umieszczony został na stronie www „NOSW zdalnie” za zgodą Wydawnictwa Szkolnego PWN. Dziękujemy!

Pani Magdalena Czechowicz

 


22-04-2020

ZDROWIE ZIEMI

Witajcie!

W ostatnim czasie dużo mówimy o zdrowiu. Jak myć prawidłowo ręce wiemy już wszyscy. Uczyliśmy się tego na zajęciach w Ośrodku oraz zdalnie – udało się Wam przeprowadzić eksperyment? Mam nadzieję, że tak.

Dzisiaj również będzie o zdrowiu, chociaż trochę inaczej. Proponuję zatroszczyć się wspólnie o zdrowie naszej planety – ZIEMI. To bardzo dla Niej ważne – szczególnie w dzisiejszych czasach.

Zanim przejdziemy do filmów i prezentacji, trochę faktów (na podstawie https://www.eska.pl/news/dzien-ziemi-ciekawostki-i-fakty-na-22-kwietnia-aa-d86s-pY7V-8KqF.html):

  • Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, ale pierwszy, amerykański dzień ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku i według ONZ to oficjalny Dzień Ziemi;
  • 22 kwietnia 1970 odbyła się manifestacja ekologiczna, w której wzięło udział 20 milionów amerykanów! Aby uczcić ten dzień obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi wyznaczono na 22 kwietnia;
  • wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi – dzięki temu można więcej zrobić dla naszej planety;
  • największe do tej pory obchody Dnia Ziemi odbyły się w 2007 roku, według oficjalnych danych wzięło w nich udział około MILIARD ludzi;
  • w 30 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio;
  • do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu, od tej pory co roku jest obchodzony w całej Polsce;
  • Dzień Ziemi to oficjalne zjazdy, obrady konferencje, wiele miast organizuje festyny połączone z wykładami na temat ekologii, ale najlepszym sposobem świętowania jest zrobienie czegoś ekologicznego, pozbieraj śmieci na trawniku na swoim osiedlu, oddaj elektrośmieci do recyklingu, posadź drzewko, albo naucz kogoś segregowania śmieci, zrób coś dobrego dla Ziemi w jej dniu, a przynajmniej przeczytaj artykuł napisany przez panią Jolantę Ryś!

A teraz włączcie głośniki i oglądajcie:

1. Film dla grupy 1 i 2

 

2. Film dla grupy 3,4,5 i 6

 

Zastanów się w jaki sposób możesz dbać o Ziemię? Może wymyślisz jakieś postanowienie, które zaczniesz realizować już teraz? Odpowiedź zapisz lub narysuj w zeszycie.

DBAJ O ZIEMIĘ!

Z pozdrowieniami oraz życzeniami zdrowia
Adam Kurlapski

 


Dzień Ziemi

Czy Ty, tak samo jak i ja uważasz, że Święto Ziemi powinno się obchodzić przez cały rok? Myślę, że tak, przecież wiemy, że w każdym z tych dni mamy szanse zrobić coś dobrego dla Ziemi, a jak dla Ziemi, to i dla nas samych.

Wszyscy jesteśmy mieszkańcami naszej planety i dlatego wszyscy powinniśmy o Nią dbać!

Czy mamy czas, żeby zajmować się tą sprawą tylko raz w roku ? Zdecydowanie nie!

Musimy zacząć działać i to szybko, ponieważ duże zmiany muszą zacząć się od zmian małych – od inicjatywy pojedynczych osób. Wystarczy zmieniać choćby nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne, a to pozwoli nam, w dłuższej perspektywie, zauważać pożądane zmiany. Pokazuje nam to sama przyroda w dobie obecnej pandemii.

Czy wiecie, że według resortu środowiska zakaz wejścia do lasów przyniósł zaskakujące efekty?

„Przez utrudnienia w handlu i produkcji towarów ślad węglowy Chin w lutym zmniejszył się o 25%, podczas gdy poziom zanieczyszczenia powietrza spadł o 36% w porównaniu do odpowiadającego okresu w 2019 roku.

„Leśnicy mówią, że od lat nie było takiego zachowania łani, niedźwiedzi, rysiów czy żubrów”.

„Niesamowite, jest to, jak szybko natura odżywa, gdy nie ma ludzi. Wystarczyły dwa tygodnie zakazu wstępu do lasów, a zwierzęta jakby pozbyły się strachu. Bawią się z małymi na drogach, szlakach, leśnych parkingach, wchodzą do wiat, wychodzą z lasu i zwiedzają puste ulice na podmiejskich osiedlach„.

„Filipińska wyspa Palawan była jednym z popularniejszych miejsc wybieranych przez turystów odwiedzających te rejony. Dziś, z powodu pandemii, plaże Palawanu świecą pustkami. Co innego, jeśli chodzi o przybrzeżną wodę – tam pojawiły się tysiące różowych meduz, nie widzianych tak blisko plaży od lat!”.

„W niektórych regionach Indii po raz pierwszy od 30 lat widać odległe o kilkaset kilometrów Himalaje. To skutek zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza po „zamknięciu” gospodarki z powodu pandemii”.

Sami widzicie, to dzieje się niemal na naszych oczach…

Jak obchodzić codzienny Dzień Ziemi?

  • Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część Ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
  • Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę wyrzućmy do specjalnego kontenera.
  • Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera – przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
  • Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu, kiedy już będzie można. Złoża boksytu, z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
  • Segregujmy śmieci, pamiętajmy, że tylko dziewięć procent plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach albo w papierowych opakowaniach.
  • Oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną.
  • Zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
  • Kupujmy do własnego pojemnika. W wielu sklepach można bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
  • Na zakupy wychodźmy z własną torbą. Plastikowa reklamówka rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, nośmy przy sobie wielorazowe woreczki (można uszyć je np. z firanki).
  • Kupujmy świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki.
  • Naprawiajmy zamiast wyrzucać. Starajmy się używać, to co już mamy, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystajmy z pomocy fachowców.
  • Zastąpmy chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
  • Nie marnujmy i nie wyrzucajmy jedzenia. Na zakupy idźmy z gotową listą i zaplanujmy posiłki na cały tydzień. Nauczmy się gotować z resztek.
  • Kupujmy produkty od lokalnych dostawców i jedzmy sezonowo.
  • Szukajmy wielorazowych zamienników: płatki kosmetyczne zamieńmy na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa.
  • Nie kupujmy kawy w jednorazowym kubku, nośmy przy sobie własny . Nie korzystajmy z jednorazowych sztućców i słomek, kupujmy papier toaletowy z recyklingu, zrezygnujmy z papierowych ręczników.

Takich zachowań nam i Ziemi, naszej błękitnej, cudownej planecie życzę !

Jolanta Ryś

W opracowaniu korzystałam z :https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/dzien-ziemi-12-malych-krokow-dzieki-ktorym-mozemy-zmienic-swiat/g7k7qs1, oraz z prasy i wiadomości codziennych.

 

Zadanie: Zapisz w zeszycie, co zrobiłaś/zrobiłeś dla Ziemi w Dniu Ziemi korzystając z naszych podpowiedzi.

A pomysł na potrawę z “resztek” czyli warzyw z rosołu znajdziecie tutaj:

https://www.jadlonomia.com/przepisy/pasztet-z-recyklingu/

Wypróbowałam i polecam!

Agnieszka Gulanowska

 


16-04-2020

Aktywność ruchowa zdalnie 3

Witamy Was w trzeciej części aktywności fizycznej online.

Mamy nadzieje, że korzystacie z informacji, które zamieszczamy. Dzisiaj trochę teorii o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie człowiekao zaletach gry w tenisa stołowego.

Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego działania procesów metabolicznych oraz fizjologicznych. Rezygnacja z ruchu to często prosta droga do cukrzycy, otyłości, chorób serca oraz układu krążenia, a także zmian w obrębie kręgosłupa czy stawów.

Dbać o kondycję trzeba już od najmłodszych lat. Wedle wskazań WHO dzieci i nastolatki powinny na aktywność fizyczną poświęcać minimum godzinę dziennie. Aby nie stała się nudnym obowiązkiem, warto, by bardziej przypominała zabawę, a nie intensywny trening. Zamiana gry komputerowej czy oglądania telewizji na skakanie na skakance, bieganie, taniec czy jazdę na rowerze z pewnością przyniesie same korzyści. Wczesne wyrobienie nawyku “ruszania się” pozwoli uniknąć problemów w przyszłości. 30-60 minut to niezbędne, dzienne minimum ruchu. Jego natężenie oraz rodzaj powinny być odpowiednio dostosowane do sprawności danej osoby.

W przypadku, gdy problemem jest nadwaga, warto zapisać się na basen. Nie ma znaczenia czy nasza masa przekracza 50 kg czy 100 kg. Istotny jest styl. Aby maksymalnie odciążyć kręgosłup najlepiej pływać na plecach (krążki międzyżebrowe rozszerzają się, dzięki czemu cały kręgosłup rozciąga się), klasyczna “żabka”, choć początkowo bardzo przyjemna, może mieć zły wpływ na odcinek szyjny kręgosłupa.

Masa ciała zaczyna odgrywać ogromną rolę gdy zdecydujemy się na modne od kilku lat bieganie. Osoby ze znaczną wagą muszą wiedzieć, że nacisk na stawy to trzykrotność naszej wagi (np. osoba ważąca 60 kg działa na stawy z siłą 180 kg). Znacznie mniejszy nacisk wywieramy spacerując. Dzięki spacerom wzmacniamy mięśnie (brzucha, nóg, pośladków, ramion), zwiększamy wydolność organizmu. Spada stężenie cholesterolu. Dbanie o formę wcale nie musi zaczynać się od bieżni w siłowni czy ciężkich ćwiczeń w klubie fitness. Można ją budować małymi krokami, wprowadzając drobne “modyfikacje” i zmieniając codzienne nawyki. Zamiast jeździć samochodem, warto chodzić lub jeździć na rowerze, zamiast windy skorzystać ze schodów. Wysiądź z autobusu kilka przystanków wcześniej, a pozostały dystans pokonaj pieszo, nie rezygnuj z domowych porządków. Oglądając telewizję ćwicz na rowerze treningowym, wykonuj ćwiczenia, rozciągaj się. Co się dzieje z ciałem w czasie ruchu?

Ruch znaczy stres. Przynajmniej z takiego założenia wychodzi ludzki mózg. Trafiające do niego bodźce kojarzone są ze stresującą sytuacją, która np. wymaga od nas walki czy ucieczki. Podnosi się ciśnienie. Krew staje się rzadsza i zaczyna szybciej i lepiej krążyć. Tym samym do serca trafia jej znacznie więcej, dzięki czemu jego skurcze są mocniejsze. Zwiększony przepływ krwi to lepsze dotlenienie. Każda pojedyncza komórka jest lepiej odżywiona. Wpływa to nie tylko na sprawność narządów wewnętrznych, ale i skóry. Regularna aktywność fizyczna to również mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Jak to możliwe? Ruch zmniejsza skłonność krwi do nadmiernego krzepnięcia, w efekcie którego tworzą się groźne dla życia zatory i zakrzepy. Ruch pomoże także uporać się ze zbyt wysokim cholesterolem. Wykonywane systematycznie ćwiczenia pozwalają zmniejszyć dysproporcję między tzw. złym a dobrym cholesterolem, na korzyść tego drugiego. Pozwoli to uniknąć przede wszystkim miażdżycy. Tym samym znacznie zmniejsza się poziom trójglicerydów, których nadmiar prowadzi do rozwoju cukrzycy. Kiedy ćwiczymy zwiększa się pojemność płuc. Z kilku litrów tlenu, które są w stanie tłoczyć w spoczynku, w ruchu przekracza grubo setkę! A więcej tlenu to więcej substancji odżywczych i więcej energii. Ale nie tylko. Wytrenowany organizm potrafi także uchronić się przed depresją. Naukowcy dowiedli, że białko wytwarzane przez mięśnie podczas ćwiczeń może kontrolować stężenie jednego z enzymów, który odpowiada za reakcję organizmu na stres. Jego “zatrzymanie” i niedopuszczenie do przekroczenia granicy krew-mózg pozwala uniknąć rozwoju stanów depresyjnych i samej depresji. Niezależnie od tego czy biegamy, jeździmy na rowerze, czy spacerujemy wzmacniamy układ odpornościowy. Jego “odporność” na chorobotwórcze wirusy czy bakterie znacznie się podnosi. Należy pamiętać, że najlepszy efekt przynosi tylko umiarkowany wysiłek, mieszczący się w granicach zdrowego rozsądku. Liczba zakażeń górnych dróg oddechowych u ćwiczących jest znacznie mniejsza w porównaniu, z osobami, które wolny czas spędzają np. przed telewizorem.

Dzięki aktywności fizycznej organizm jest w stanie nie tylko wytworzyć więcej przeciwciał, ale i zacząć działać znacznie wcześniej. Organizm “zapamiętuje” atakujące go patogeny, by móc szybciej je rozpoznać gdy ponownie się pojawią. Ruch działa zbawiennie nie tylko na mięśnie, układ kostny, krążenia czy oddechowy. Korzysta także mózg i sprawność intelektualna. Lepiej dotleniony mózg znacznie sprawniej pracuje, przyspiesza oraz poprawia pamięć, tym samym czas poświęcony na naukę staje się odpowiednio krótszy. Ruch pozwala także dłużej utrzymać sprawność intelektualną na wysokim poziomie. Warto pamiętać, że ruch to także duża przyjemność. Pobudzony mózg uruchamia wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia. Obok uczucia błogości, które pojawia się tuż po treningu ich obecność minimalizuje ból towarzyszący intensywnym ćwiczeniom. Co ciekawe, podczas ruchu ludzki mózg wykazuje dużo większość aktywność niż podczas pracy intelektualnej.

A teraz kilka informacji o tenisie stołowym (ping pongu) i jego wpływie na nasze zdrowie.

Z czym kojarzy się tenis stołowy? Większość ludzi pamięta go ze szkolnych lekcji wychowania fizycznego. Popularny ping-pong nie jest jednak zwykłym wypełniaczem godzin lekcyjnych, jak niesłusznie uważa część osób. Dlaczego stół do ping-ponga znalazł się w sali gimnastycznej? Przede wszystkim dlatego, że jest to dyscyplina dla każdego. Nie trzeba mieć określonych predyspozycji, jak ma to miejsce w wielu innych sportach. Z powodzeniem w tenisa stołowego mogą grać dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze, niezależnie od płci. To również jeden z niewielu sportów, który niepełnosprawni mogą uprawiać na takich samych zasadach, jak osoby zdrowe. Przykładem może tu być znana polska zawodniczka – Natalia Partyka.

Tenis stołowy, zdaniem światowej sławy naukowców, pomaga rozwinąć inteligencję, zwiększyć koordynację ruchową i świadomość własnego ciała. Tenis stołowy pomaga rozwinąć inteligencję człowieka, jednocześnie zwiększając jego sprawność fizyczną. O pozytywnym wpływie gry w tenisa stołowego na rozwój człowieka wypowiedział się znany światowy neurofizjolog kliniczny dr Daniel G. Amen. Wybitny psychiatra twierdzi, że jest to jedyna dyscyplina, która ma tak znaczący wpływ na rozwój mózgu. A dzieje się tak, ponieważ gra dobrze wpływa na koordynację między dłonią a wzrokiem. Podczas meczów zawodnik musi być skupiony na piłeczce i odpowiednio szybko zareagować. Gra w tenisa stołowego harmonizuje pracę mięśni ze zmysłem wzroku.

Na Polskim gruncie tenisem stołowym w kontekście zdrowia zajął się Jerzy Grycan – wieloletni trener klasy mistrzowskiej tenisa stołowego, trener psychologiczny, instruktor oraz autor książki Integralny tenis stołowy. Grycan podkreśla zalety dyscypliny zarówno na poziome amatorskim, jak i zawodowym. Jakie cechy rozwija tenis stołowy według trenera? Przede wszystkim, bardziej niż inne dyscypliny, zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację. Dzieje się tak, ponieważ tenis stołowy jest jednym z najszybszych sportów. Po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 200 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy. Tenis stołowy wymaga wysokiej zdolności przystosowywania się do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji – wyjaśnia trener. Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka. Wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry. Wymaga wysokiej świadomości taktycznej gry, rozumienia konsekwencji różnorodnych strategii. W tenisie stołowym każdy może rozwinąć indywidualny styl gry wokół swoich silnych stron – dodaje autor książki Integralny tenis stołowy.

Ping-pong pozwala dzieciom na lepszy start w dorosłość – dzięki grze najmłodsi zyskują odporność psychiczną, która jest niezbędna w dzisiejszym świecie. Jak mówi Jerzy Grycan: Silne współzawodnictwo, szybkość, zmienność, obciążenie na treningach i zawodach powoduje, że tenis stołowy stawia bardzo wysokie wymagania z punktu widzenia psychologicznego. Podczas gry wymagane są wysokie umiejętności antycypacji, wyczucia czasu, koncentracji, kontroli emocjonalnej, nieustępliwości itp. Tenis stołowy jest grą, która ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, zarówno w sensie fizycznym jak i emocjonalnym. Może więc warto zainteresować się tą dyscypliną?

Jak wiecie u nas w szkole można uczyć się i doskonalić grę w tenisa stołowego i wielu z Was próbowało swoich sił, a także uczestniczy systematycznie na zajęcia. Aktualnie wszyscy przebywamy w domu, więc przesyłamy Wam link w którym możecie zobaczyć jak można trenować w domu, wystarczy rakietka i piłeczka.

Ćwiczenia rozwijające umiejętności gry w tenisa stołowego w domu:

https://pl-pl.facebook.com/PolskiTS/videos/610618436333866/

Oczywiście nadal zwracamy uwagę na odżywianie. Niżej dwa linki do kolejnych filmów o zdrowym odżywianiu. To niezwykle ważne. Wiem co jem:

 https://www.youtube.com/watch?v=Veacl9J-yrQ

https://www.youtube.com/watch?v=49pgfTo_jEY

Zachęcamy do spróbowania i wykonania powyższych ćwiczeń. Powodzenia!

Opracowanie: Dariusz Gaworski i Mateusz Kireńczuk

 


Prozdrowotnie 3

BAJKA

Witajcie!

Czy nasi najmłodsi są wśród nas? Halo grupa 1! Jesteście? Mamy nadzieję, że również śledzicie naszą stronę internetową. Już się za Wami bardzo stęskniliśmy. Wiemy, że Wy za nami też, ale dzielnie się uczycie w domu pod opieką swoich rodziców. Podziękujcie im bardzo za to, że pomagają Wam w lekcjach i nauce.

A dlaczego ważne jest aby jeszcze trochę zostać w domu? Mamy dzisiaj dla Was bajkę!

Pamiętajcie, to cały czas ważne, aby zostać w domu!

Iza, Oliwia i Sandra – jeśli obejrzałaś bajkę, zapisz to w zeszycie.

Krzyś, Kamil, Fabian i Leszek – jeśli obejrzałeś bajkę, zapisz to w zeszycie

Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia!
Adam Kurlapski

P.S. Starsi tez mogą obejrzeć te bajkę.

 


EKSPERYMENT – KOŁO ZDROWIE

Witajcie!

Czy wszyscy pamiętacie nasze zajęcia o myciu rąk? Mamy nadzieję, że tak!

Przypominamy, że od dokładnego mycia rąk może zależeć zdrowie, a nawet życie nas samych i naszych najbliższych.

Dzisiaj mamy dla Was ciekawy eksperyment. Potrzebne Wam będą: białe rękawiczki oraz czarna farba. Załóżcie rękawiczki, nałóżcie na nie trochę czarnej farby i…wyobraźcie sobie, że to jest mydło. Postępujcie tak, jak uczyliśmy się na zajęciach w Ośrodku:

  • myj ręce ok. 30 sekund;
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą ;
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni ;
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie ;
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków;
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Zauważyliście, że mycie rąk to nie taka prosta sprawa? Mamy na to dowód „czarno na białym”:

A na koniec ciekawostka! Wasi koledzy i koleżanki z Placówek „Tęcza” i „Opoka” również eksperymentowali… Wszyscy znamy piosenkę „Wlazł kotek na płotek”. Wystarczy zaśpiewać tekst piosenki dwa razy a minie…30 sekund, czyli tyle aby poprawnie umyć ręce. Śpiewajcie zatem jak najczęściej! Wykonanie zadania wpisz do zeszytu.

Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia!
pani Jolanta Szczerbowicz-Dziurman i pan Adam Kurlapski

 


08-04-2020

Zajęcia aktywizujące ruchowo część 2

Witamy Was ponownie.

Dzisiaj chcielibyśmy Was zachęcić do ćwiczeń rozciągających mięśnie kręgosłupa.

Najbardziej pewną metodą do rozciągania kręgosłupa jest gimnastyka. Odpowiednie rozciągnięcie mięśni gwarantuje ich rozluźnienie, przyspiesza krążenie krwi, dotlenia i odżywia tkanki, pobudza produkcję „hormonów szczęścia”. Ostatecznie zwiększa elastyczność kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych, uodparnia tkanki na kontuzje i urazy gorsetu mięśniowo-ścięgnistego całego organizmu oraz odpręża.

Rozciąganie kręgosłupa polecane jest wszystkim, a szczególnie osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego. Siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa w trakcie odpoczynku, nauki i pracy oraz codzienny stres, wpływają na gorszą kondycję kręgosłupa. Warto więc wprowadzić do codziennych czynności rozciąganie kręgosłupa poprzez gimnastykę.

Rozciąganie kręgosłupa jest ważnym elementem rozgrzewki przed treningami różnych dyscyplin sportowych.

Jak rozciągać? Zasady rozciągania kręgosłupa

Dla bezpieczeństwa i komfortu rozciągania kręgosłupa należy przestrzegać zasad:

  • ćwiczenia wykonywać zgodnie z metodologią ćwiczeń rozciągających, bez parcia, nadmiernej siły, przekraczania granicy bólu, bez pośpiechu,
  • przerwać rozciąganie kręgosłupa w przypadku wystąpienia nagłego bólu pleców,
  • podczas ćwiczeń rozciągających, pozostać co najmniej 5 sekund w danej pozycji po wykonaniu ruchu, czas można wydłużać z biegiem treningów,
  • każde ćwiczenie wykonywać co najmniej 2x,
  • pomiędzy ćwiczeniami rozluźniać mięśnie,
  • wykonywać dodatkowo ćwiczenia oddechowe,
  • rozciąganie kręgosłupa wykonywać regularnie.

Rozciąganie kręgosłupa można wykonywać w domowym zaciszu, na dywanie, macie czy kocu. Ważna przy ćwiczeniach jest koncentracja i wolne tempo ćwiczeń.

Przygotowaliśmy dla Was zestaw czterech prostych ćwiczeń.

Zaczynamy… 😊

  •  ukłon japoński: siad na piętach, stopy złączone, ręce proste nad głową, kolana lekko rozchylone, aż tułów przy skłonie mógł zmieścić się między nimi. Ruch – skłon do przodu, czoło oparte o matę, ręce wyciągnięte do przodu, pośladki dociskają pięt

  • koci grzbiet: klęk podparty, uda i ramiona równolegle do siebie wzrok skierowany w podłogę. Ruch – podczas wydechu kręgosłup piersiowy wygina się do góry, lędźwiowy na dół, głowa skłania się do dołu, w tej pozycji należy wytrzymać 3-5 sekund. Ruch 2 – podczas wdechu kręgosłup piersiowy wygina się do dołu, odcinek lędźwiowy do góry, głowa wygina się do tyłu. Wytrzymać w pozycji 3-5 sekund.

  • mostek: leżenie tyłem, kolana ugięte, stopy na szerokość bioder, ręce wzdłuż tułowia. Ruch – uniesienie bioder, odcinka lędźwiowego i piersiowego jak najwyżej, aby tułów tworzył linie prostą. Wersja dodatkowa z wyprostem jednej nogi.

  • poprzeczne rozciąganie biodra: połóż się na macie, spójrz w jedną stronę, a biodra skręć w stronę przeciwną, górną nogę wyciągnij wprzód, a drugą zegnij w kolanie i wyciągnij w tył, rozciągnij szeroko ręce, głowę trzymaj prosto, wytrzymaj w takiej pozycji 10 sekund, następnie zrób krótką przerwę. Wykonaj 3 powtórzenia na każdą stronę. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia pamiętaj o głębokim i miarowym oddechu.

Mamy nadzieję, że skorzystaliście z powyższych ćwiczeń.
Wykonanie ćwiczeń koniecznie zapiszcie w zeszycie 🙂
Pozdrawiamy serdecznie.

Opracowanie:
Dariusz Gaworski
Mateusz Kireńczuk

 


Jedzenie, na zdrowie i pozytywne nastawienie (2)

Dzień dobry! Czy udało Ci się zrobić domowe musli ? Jeśli nie, to ciągle do tego zachęcam – wypróbuj jego działanie chociaż przez kilka dni i zaobserwuj swoje samopoczucie :), zależy nam przecież na sprawnie działającym i odpornym na wszelkie ataki i zakłócenia organizmie, a przy okazji zwiększamy jego moc, odporność na choroby , energię i sprawne myślenie !

Dzisiaj kontynuując przekazywanie informacji o zdrowszym odżywianiu (czego i sobie życzę) napiszę Wam kilka słów, które wyczytałam w mądrych książkach o oczyszczaniu organizmu.

Wiadomo, że nie zawsze odżywiamy się idealnie. Ulegamy pokusom smaku, aromatu, przyzwyczajeń, czasami lenistwu, żeby sobie coś zdrowszego przygotować (choćby plastry jabłka posmarowane masłem orzechowym zamiast „szybkiego Grześka”) i zjadamy żywność, często wysoko przetworzoną, konserwowaną, z polepszaczami smaku i zapachu, która razem ze skażonym środowiskiem zanieczyszcza nasz organizm. A my jesteśmy tego coraz bardziej świadomi, prawda?

Pamiętacie te ciągle powtarzane przez wychowawców słowa: nie jedz chińskich zupek !(tam tyle soli i konserwantów), zjedz jabłko zamiast chipsów!, znowu nie jesz surówki! nie pij tyle słodkich, gazowanych napojów! Znowu gyros, hamburger czy pizza zamiast kolacji?! itd. itp.

Spróbujmy zatem stopniowo zmieniać nasze nawyki żywieniowe i wprowadzać do naszego menu pokarmy oczyszczające, powoli, małymi kroczkami, które będą stopniowo eliminować z naszych organizmów toksyny.

Jest wiele takich sposobów – najprostszy, to wypijanie w ciągu dnia kilku kubków ciepłej wody z cytryną, a oprócz tego wplatanie w codzienną dietę produktów o właściwościach oczyszczających.

Które to produkty ?

Są to na przykład:

Jabłka. Zawarta w nich pektyna pomaga usuwać cholesterol i toksyczne metale np. ołów i rtęć. Warunek: dob rze zjadać je ze skórką, bo tam tej pektyny jest najwięcej.

Grejpfruty. Ułatwiają spalanie tłuszczów, przyspieszają przemianę materii i oczyszczają organizm).

Słodkie ziemniaki, czyli bataty. Wiążą i usuwają z organizmu metale ciężkie.

Ciecierzyca i inne strączkowe. Obniżają poziom „złego” cholesterolu i regulują ciśnienie krwi.

Zielone warzywa liściaste. Oczyszczają nerki, wątrobę i naczynia krwionośne.

Kiszonki np. kiszona kapusta i kiszone ogórki. To najzdrowsze przetwory, jakie mamy do wyboru.

Kasze głównie jaglana
…i wiele, wiele innych produktów.

A co z naszą chęcią na coś słodkiego? Tu odsyłam Was do pierwszego mojego wpisu „Jedzenie na pozytywne nastawienie”. Przypomnę tylko: zamiast używania cukru zjadamy suszone owoce, w tym np. daktyle, morele, rodzynki, żurawinę, figi, a do słodzenia używamy miodu.

Podsumowując : Jeśli chcemy dbać o nasze zdrowie i urodę unikajmy w naszej diecie produktów wysoko przetworzonych, „nie jemy tego, czego nasze prababcie lub starsze babcie nie uznałyby za jedzenie”!

Opracowała Jolanta Ryś

Informacje zaczerpnęłam z książki K. i M. Szaciłło „Karolina odNOWA” i z zasobów internetu.

A ja zachęcam do samodzielnego zrobienia frytek z batatów. Super przepis znajdziecie tu:
https://aniagotuje.pl/przepis/frytki-z-batatow.

Są pyszne!

Agnieszka Gulanowska

 


06-04-2020

Przeczytaj tekst ze zrozumieniem. Postaraj się umiejętnie zagospodarować swój czas wolny. Zapisz w zeszycie trzy przykłady walki z nudą, które stosujesz w swoim życiu.

Historyjka społeczna „Co to jest nuda?” umieszczona została na stronie www „NOSW zdalnie” za zgodą Wydawnictwa Szkolnego PWN. Dziękujemy!

Pani Magdalena Czechowicz

 


03-04-2020

Aktywność ruchowa zdalnie 1

Dzień dobry.

Witamy serdecznie w czasie, musimy wszyscy pozostać w domu.

Jako Wasi wychowawcy, a także jednocześnie nauczyciele wychowania fizycznego, zachęcamy Was do ćwiczenia w domu.

Co piątek będziemy Wam przedstawiać różnorodne propozycje z zakresu aktywności fizycznej.

W tym tygodniu chcielibyśmy zaproponować Wam trening fitness i/lub trening wzmacniający mięśnie brzucha, tzw. Szóstka Weidera, oraz zestaw kilku ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu i brzucha.

Mamy nadzieję, że skorzystacie i będziecie trenować. Pamiętajcie dostosowujemy rodzaj ćwiczenia i intensywność ćwiczeń do swoich możliwości i ewentualnych przeciwwskazań lekarskich.

Fitness w domowym zaciszu

Trening fitness bez problemu można wykonać w domowym zaciszu. Ważne, by znaleźć trochę miejsca, a jeśli jego brak, można zamieniać ćwiczenia wymagające przestrzeni na ćwiczenia, do wykonania których aż tyle go nie potrzeba.

Czas treningu: powinien trwać ok. 30-60 minut, aby spalić trochę kalorii. Dlatego wybierając konkretne ćwiczenia, sugeruj się również czasem ich trwania. Zawsze można wykonać kilka treningów 10-cio minutowych pod rząd.

Pamiętaj, aby zaczynać od rozgrzewki!

Poniżej kilka kanałów, na których znajdziesz ciekawe propozycje treningowe.

Treningi Melanie Brown znanej jako Mel B – są znane z pewnością każdej kobiecie, która swoją przygodę z aktywnością fizyczną i walkę o piękną sylwetkę rozpoczynała od kanałów na youtube.com. Kultowe treningi to przede wszystkim 10-15 minutowe zestawy ćwiczeń ukierunkowanych na mięśnie pośladków, nóg, brzucha, ramion lub całego ciała. W dorobku treningowym na YouTube znajduje się kilka dłuższych treningów całego ciała trwających ok. 50 minut. Do ćwiczeń z Mel B można wykorzystać dodatkowe obciążenie w postaci butelek wody, puszek z konserwami lub małych hantli. Przyda się również mata lub ręcznik, gdyż ćwiczenia na mięśnie brzucha w większości wykonywane są na podłodze.

Monika Kołakowska to instruktorka fitness i siłowni, która od 2014 roku udostępnia treningi na swoim kanale na youtube.com, którego nazwą jest jej imię i nazwisko. Zasób bezpłatnych materiałów treningowych jest ogromny. Coś dla siebie powinna znaleźć osoba początkująca, średniozaawansowana i zaawansowana. Ćwiczenia tworzące trening są tak dobrane, aby wykonać je w domu. Do niektórych planów potrzebne są gumy oporowe i mata do ćwiczeń. Poszczególne zestawy mają ukierunkowanie na ćwiczenie danych partii mięśniowych: pośladki, mięśnie brzucha, nogi. Znajdą się również ćwiczenia dla osób lubiących mocno się zmęczyć na typowym treningu cardio. Tabata i trening HIIT to propozycje intensywnych form ruchu, które pozwolą spalić niemałą ilość kalorii. Czas trwania treningów: ok. 35-40 minut.

CodziennieFit to kanał na youtube.com prowadzony przez Martę, absolwentkę Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Na swoim kanale zamieszcza różnorodne materiały, które mają dostarczyć cennej wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz zachęcać do codziennej aktywności fizycznej. CodziennieFit to przepisy na zdrowe posiłki, o których nie można zapominać podczas obecnej sytuacji, a także treningi do wykonania w domu. Autorka kanału zapewnia porady, jak przestać jeść słodycze, polubić aktywność fizyczną i pokochać zdrowy tryb życia.

Workout Trainer to aplikacja do pobrania na telefon dostępna w wersji darmowej i płatnej. Zasoby stanowią wideo treningi do wykonania także w domowym zaciszu, przygotowane przez zawodowych trenerów. Aby uniknąć kontuzji i mieć pewność, że podczas konkretnego ćwiczenia pracuje właściwa partia mięśniowa, każde ćwiczenie jest dokładnie wyjaśnione i pokazane. Zestawy ćwiczeń są ukierunkowane na cel: spalanie kalorii lub budowanie masy mięśniowej.

Polecamy również kanałWiem, co jem

 

Opracowali:
Dariusz Gaworski i Mateusz Kireńczuk,
wychowawcy NOSW i Nauczyciele wychowania fizycznego

 


01-04-2020

Jedzenie na pozytywne nastawienie

Obecny czas , kiedy jesteśmy przymuszeni pandemią do ograniczania kontaktów i siedzenia w domu ,sprzyja poszukiwaniu informacji, których zastosowanie poprawi nasze samopoczucie i dobrze wpłynie na nasze zdrowie.

Zacznijmy od rzeczy podstawowych, czyli od tego …co zjadamy ?

Powszechnym sposobem „zajadania stresu” jest jedzenie wielu rzeczy bez zastanowienia, najlepiej słodkich, które powodują, że czujemy się bezpieczniej i jesteśmy spokojniejsi.

Co w takim razie jeść słodkiego , żeby było zdrowo? Należy wtedy mądrze wybierać!

Co wybierać ? np. miód, świeże i suszone owoce, słodkie warzywa, np. marchew i buraki.

Te produkty dostarczają naszemu organizmowi witamin i innych ważnych składników. Natomiast zwykły cukier tylko na chwilę oszukuje organizm, po chwili (gdy spada poziom glukozy we krwi) powoduje odczuwanie frustracji.

Produkty słodkie warto łączyć z innymi dobrymi substancjami , jak płatki owsiane, ryż, słodka kukurydza czy dojrzałe banany, które zawierają melatoninę. Melatonina obniża stres, zwiększa odporność i przeciwdziała bezsenności.

Kiedy czujemy wyraźny spadek nastroju powinniśmy jeść więcej produktów zawierających witaminy z grupy B, witaminę D, magnez – zawierają je owies, kasza jaglana, kasza gryczana, brokuły, migdały, awokado, banany, orzeszki ziemne (niesolone) pestki dyni i np. sezam.

Zatem może warto zacząć dzień od czegoś zdrowego ? Zgodnie z tym co zapisane zostało wyżej może to być np. domowe musli.

Jak je zrobić?

Proszę bardzo : Zmieszaj w słoiku 1/2 szklanki płatków owsianych, 1/2 szklanki płatków jaglanych, garść rodzynek, 2 łyżki uprażonego na suchej patelni sezamu, 3 garści ulubionych orzechów, 2 łyżki siemienia lnianego. Gdy nie ma któregoś składnika – nie szkodzi!

Wieczorem zalej wybraną porcję mlekiem, a rano dodaj starte na tarce jabłko z łyżką płynnego miodu (niekoniecznie) albo pokrojony banan lub pokruszona kostkę gorzkiej czekolady.

Taka porcja wzmacnia nasz układ nerwowy, poprawia się naszą koncentracja, jesteśmy mniej podatni na stres, odmładza się nasza skóra, a nasze jelita będą wolne od złogów. Wypróbujesz?

Życzę smacznego!

Opracowała Jolanta Ryś

Tytuł i informacje zaczerpnęłam
z książki Karoliny i Macieja Szaciłło „Karolina odNOWA”


>>>>>>> Bajka portugalska <<<<<<<


30-03-2020

 

 


27-03-2020

 

Szanowni Państwo! Drodzy Wychowankowie!

W związku z obecną trudną sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju oraz brakiem możliwości osobistego kontaktu, informujemy, że: pragniemy służyć Państwu i Wychowankom wsparciem i poradnictwem telefonicznym.

Naszych Wychowanków zachęcamy do aktywności: wkrótce wychowawcy grup skontaktują się z Wami i przekażą informacje o swoich dyżurach telefonicznych i mailowych, w trakcie których będą pomagać Wam w nauce, rozmawiać i poradzić w sprawach dla Was ważnych.

Odwiedzajcie naszą stronę internetową: https://internat.diakonia.pl/. Tu w zakładce „NOSW zdalnie” będziemy zamieszczać materiały przydatne do realizacji hasła “Zostań w domu”.

Stałe dyżury telefoniczne pełnią:
Kierownik NOSW Agnieszka Gulanowska: poniedziałek, środa i piątek, godz. 16.00-21.00
numer 717823762

Pedagog NOSW Magdalena Czechowicz: wtorek, czwartek, godz. 16.00-21.00
numer 717823760

Informujemy również, że na adres mailowy problem@diakonia.pl można przesyłać wiadomości dotyczące ewentualnych bieżących problemów młodzieży. Pedagog odpowie na każdą wiadomość, udzieli porady i wsparcia.

 

Z życzeniami zdrowia,
Agnieszka Gulanowska i Magdalena Czechowicz