ZAJĘCIA RELAKSACYJNE


05-12-2020

Zestaw Nr 6 Zajęcia relaksacyjne

1. Propozycja dla starszych:

Zespół Wham! został założony w 1981 roku przez George’a Michaela i Andrew Ridgeleya. Mieli oni wówczas po 18 lat i byli przyjaciółmi, znającymi się ze szkoły Bushey Meads School w Watford. Przed założeniem Wham! koledzy występowali razem w zespole The Executive, grającym muzykę ska. Gdy formacja się rozpadła, Michael i Ridgeley chwytali się przeróżnych zajęć, m. in. pracowali jako kelnerzy w klubie “Club Tropicana” oraz jako bileterzy w północnym Londynie.

W zespole Wham! rola głównego wokalisty, kompozytora, okazjonalnie instrumentalisty i producenta należała do George’a Michaela, jednakże to wkład Andrew Ridgeleya, jako specjalisty od wizerunku miał ogromny wpływ na późniejszą popularność Wham!. Głównymi wokalistkami wspierającymi grupy były Helen “Pepsi” DeMacque i Shirlie Holliman (Pepsi & Shirlie), które występowały również w teledyskach Wham!. Początkowo partnerką Shirlie Holliman w zespole była Dee C. Lee ale w 1983 roku opuściła grupę.

W 1982 roku zespół podpisał pierwszy kontrakt z niezależną wytwórnią Innervision Records i wydał debiutancki singel “Wham Rap! (Enjoy What You Do)”, który został bardzo dobrze przyjęty przez odbiorców. W tym samym roku Wham! otrzymali propozycję występu w ramach zastępstwa w popularnym programie telewizyjnym Top Of The Pops, podczas którego duet wykonał piosenkę “Young Guns (Go For It!)”. Występ ten uważany jest do dziś za jeden z najlepszych w historii zespołu, jak również całego programu.

8 lipca 1983 roku nakładem Innervision Records w sprzedaży pojawił się debiutancki album studyjny Wham! zatytułowany „Fantastic”. Album ten przez początkowe dwa tygodnie po wydaniu znajdował się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się płyt i singli. Sukces ten sprawił, że zespołem zaczęły się interesować wielkie koncerny fonograficzne. Ostatecznie, po sądowej batalii, zespołowi udało się rozwiązać umowę z Innervision po czym podpisali kontrakt z firmą „Music”.

W 1984 roku nakładem należącej do Sony Music wytwórni Epic Records wydana została druga studyjna płyta zespołu „Make It Big. Album był promowany m. in. przez single “Wake Me Up Before You Go-Go”, “Freedom” i “Careless Whisper”, które zyskały status międzynarodowych przebojów. Album ten przez wiele tygodni znajdował się na pierwszych miejscach list najczęściej kupowanych płyt m. in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych,  Holandii, Szwecji i Norwegii. Historia powstania singla “Wake Me Up Before You Go-Go” jest wprost banalna. George Michael napisał tekst po tym, jak Andrew Ridgeley zostawił mu odręcznie napisaną wiadomość: “don’t forget to wake me up up before you go go, George”. Ponieważ Ridgeley pomylił się i wpisał dwukrotnie słowo “up”, na końcu dostawił podwójne “go”. Teledysk do utworu stał się równie popularny po obu stronach Atlantyku, jak sam singel, głównie za sprawą chórzystek duetu, które wystąpiły w charakterystycznych koszulkach autorstwa Katharine Hamnett z napisami CHOOSE LIFE oraz GO-GO.

W tym samym roku co album Make It Big zespół wydał na podwójnym singlu wraz z utworem “Everything She Wants”, utrzymaną w świątecznych klimatach piosenkę “Last Christmas”. W połowie 1986 roku piosenka ta została dodana do tracklisty dwóch albumów Wham!: studyjnego Music from the Edge of Heaven oraz kompilacyjnego The Final. W 1984 roku utwór dotarł do 2. miejsca brytyjskiej listy przebojów, przegrywając 1. miejsce z również traktującą o tematyce świątecznej piosenką “Do They Know It’s Christmas?”, stworzoną przez projekt Band Aid w ramach działalności charytatywnej (dochody ze sprzedaży singla z piosenką zostały przeznaczone na walkę z głodem w Etiopii). Projekt Band Aid, powołany do życia przez Boba Geldofa i Midge’a Ure współtworzyło wielu artystów, wśród nich był również George Michael. Piosenka Last Christmas stała się wielkim przebojem, który doczekał się dużej liczby coverów – swoje wersje piosenki nagrali m.in. Cascada, Ashley Tisdale, Crazy Frog, Billie i Alcazar.

W kwietniu 1985 roku zespół Wham! wybrał się w międzynarodową trasę koncertową. Podczas niej grupa odbyła 10-dniową wizytę w Chinach, stając się pierwszym, zachodnim zespołem popowym, któremu udało się wystąpić w tym państwie. Starania menedżera grupy, Simona Napier-Bella o pozwolenie chińskich władz na koncert w Pekinie trwały blisko 18 miesięcy. Swoje doświadczenia związane z tamtymi wydarzeniami menedżer opisał w książce “I’m Coming To Take You To Lunch”. Oprócz książki autorstwa Napier-Bella, wyprawę Wham! do Chin przedstawia również film dokumentalny pt. “Wham! In China: Foreign Skies” w reżyserii Lindsay Anderson.

Wiosną 1986 roku zespół Wham! ogłosił zakończenie działalności. Głównym z powodów rozpadu grupy były ambicje George’a Michaela, który pragnął tworzyć dla bardziej wymagającej publiczności. Ostatecznie duet Wham! przestał istnieć po wydaniu albumu Music from the Edge of Heaven oraz zagraniu 28 czerwca 1986 roku pożegnalnego koncertu “The Final” z udziałem 73-tysięcznej widowni na Stadionie Wembley. Zespół podczas pięciu lat swojego istnienia sprzedał w sumie 20 milionów albumów oraz blisko 15 milionów singli.

Zadanie: Posłuchajcie jednej z najpiękniejszych piosenek duetu Wham!”Last Christmas”. Myślę, że to dobry czas na przedświąteczna muzykę! Napiszcie w zeszytach pracy zdalnej, czy macie swoją ulubioną piosenkę o tematyce świątecznej.

 

2. Propozycja dla młodszych:

Witajcie! Dzisiaj, zgodnie z obietnicą,  druga część baśni „Pani Zamieć” braci Grimm. Mam nadzieję, że obejrzycie ją z radością i będzie się Wam podobała, tak, jak mnie. Zapiszcie w zeszycie pracy zdalnej morał, czyli  naukę płynącą z opowieści: „Serdeczność i życzliwość są najważniejsze”.

 

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wham!

Życzę miłego relaksu !

Pani Magdalena Czechowicz


27-11-2020

Zestaw Nr 5 Zajęcia relaksacyjne

1. Propozycja dla starszych:

Enya, właściwie Eithne Patricia Ní Bhraonáin, w uproszczeniu Enya Brennan urodziła się  17 maja 1961 w Gaoth Dobhair (Gweedore)– irlandzka instrumentalistka, kompozytorka i wokalistka. Wychowana w rodzinie muzyków, zamieszkałej w irlandzkojęzycznym regionie Gweedore w hrabstwie Donegal na północy Irlandii. Enya rozpoczęła karierę muzyczną w 1980 roku, kiedy to dołączyła do rodzinnego zespołu Clannad, gdzie grała partie klawiszowe. Po nagraniu dwóch albumów, opuściła zespół w 1982 roku za namową swego menadżera i producenta Nicky’ego Ryanema, aby kontynuować karierę solową. Od tego momentu Enya rozwijała swój muzyczny styl, oparty na własnych kompozycjach, łączących tradycje muzyczne (wywodzące się z celtyckiej muzyki ludowej, muzyki kościelnej i muzyki klasycznej) z rozwiniętą przez Ryana techniką dźwiękową wielokrotnego nakładania głosu (layering), zainspirowaną efektem „Ściany Dźwięku”, wymyślonym przez amerykańskiego producenta Phila Spectora. Za oprawę tekstową jej utworów odpowiada irlandzka poetka i autorka tekstów, Roma Ryan, prywatnie żona Nicky’ego Ryana, która napisała teksty na wszystkie dotychczasowe albumy Enyi. Głównie pisane one były po angielsku i irlandzku, nieraz sięgała do języków rzadszych lub nieistniejących. Dotychczas Enya śpiewała w dziesięciu językach.

Z powodu wyłącznej współpracy z małżeństwem Ryanów od początku solowej kariery, wokalistka podkreśla w wywiadach, że Enya to tak naprawdę trio: Enya Brennan (kompozycje i wykonanie), Nicky Ryan (dźwięk i produkcja) i Roma Ryan (teksty).

Pierwsze projekty Enyi jako solistki obejmowały muzykę do ścieżki dźwiękowej do filmu The Frog Prince (1984) i serialu dokumentalnego produkcji BBC The Celts z 1987 roku. Materiał z tego drugiego projektu został wydany jako jej debiutancki album, zatytułowany Enya (1987). W tym samym roku Enya podpisała kontrakt z Warner Music UK, który zapewnił jej artystyczną swobodę i minimalną ingerencję ze strony wytwórni. Enya zyskała światową sławę po wydaniu drugiego albumu solowego Watermark (1988), za sprawą międzynarodowego hitu Orinoco Flow. Następnie pojawiły się sprzedające się w milionach sztuk albumy Shepherd Moons (1991), The Memory of Trees (1995) i A Day Without Rain (2000). Sprzedaż pochodzącego z tego ostatniego albumu singla Only Time gwałtownie wzrosła w Stanach Zjednoczonych po jego wykorzystaniu przez media jako tła do reportaży o zamachu na World Trace Center. Po Amarantine (2005) i And Winter Came … (2008) Enya zrobiła dłuższą przerwę od muzyki. Po powrocie do studia w 2012 roku, wydała trzy lata później Dark Sky Island (2015).

Enya znana jest w świecie muzyki z pilnie strzeżonej prywatności, nigdy też nie odbyła solowej trasy koncertowej. Jest najlepiej sprzedającą się solową artystką Irlandi, zaraz po U2. Sprzedała 26,5 miliona albumów w Stanach Zjednoczonych i ponad 80 milionów płyt na całym świecie,  co czyni ją jednym z najlepiej sprzedających się i najbogatszych artystów na świecie.  A Day Without Rain (2000) pozostaje najlepiej sprzedającym się albumem New Age, z szacowaną liczbą 16 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Enya zdobyła wiele nagród, w tym siedem World Music Awards oraz cztery nagrody amerykańskiego przemysłu fonograficznego Grammy za najlepszy album New Age. Była nominowana do Oscara i Złotego Globu za utwór May It Be, napisany do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (2001). W 2017 roku dwa irlandzkie uniwersytety (National University of Ireland i University of Ulster), w uznaniu zasług i wkładu w rozwój przemysłu muzycznego, nadały jej tytuł doktor honoris causa.

Odsłuchajcie dwóch największych hitów piosenkarki i zapiszcie w zeszycie pracy zdalnej, czy Enya była nominowana do Oscara i Złotego Globu za utwór May It Be, napisany do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia  w 2001?

 

2. Propozycja dla młodszych:

Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować kolejną piękną baśń braci Grimm pt. „Pani Zamieć” cz.1. O czym jest ta opowieść? Luise jest leniwa i nie podejmuje się żadnych prac domowych. Wszystko za nią robi jej przyrodnia siostra – piękna i pracowita Marie. Pewnego dnia, ciężko pracując, Marie upuszcza wrzeciono do studni. Obawiając się złej macochy, dziewczyna wskakuje do studni, by wydobyć przedmiot. Niespodziewanie trafia do tajemniczej krainy Pani Zamieci, gdzie zwierzęta i drzewa potrafią mówić, a kiedy Pani Zamieć potrząsa swoją poduszką, pada śnieg… Co było dalej musicie obejrzeć sami. W zeszycie pracy zdalnej napiszcie krótko, czy podobała Wam się ta baśń i dlaczego? Za tydzień kolejna część. Zapraszam!

Żródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Enya

Życzę miłego relaksu!

Pani Magdalena Czechowicz


19-11-2020

Zestaw Nr 4 Zajęcia relaksacyjne

1. Propozycja dla starszych:

Michał Szpak to polski piosenkarz wykonujący muzykę inspirowaną brzmieniem z lat 80. i 90. XX wieku, z pogranicza popu, rocka, pop-rocka, rocka symfonicznego i ballady. Niektóre piosenki artysty są również nagrane w stylu pop opery, jazzu, muzyki akustycznej, klasycznej i elektronicznej.

Zdobywca drugiego miejsca w programie talent show TVN X-Factor (2011). Zwycięzca Festiwalu Piosenki Rosyjskiej z utworem „Oczy czarne” (2013). Laureat nagrody SuperPremiery na 52 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu  oraz nagrody w kategorii SuperArtysta oraz Grand Prix Złote Opole 2016 na 53. KFPP. Wystąpił jako reprezentant Polski z utworem Color of Your Lifew 61 Konkursie Piosenki Eurowizji. Czy wiecie, w którym roku odbył się ten Festiwal? Odpowiedź zapiszcie w zeszycie pracy zdalnej. Posłuchajcie też tego popularnego utworu.

 

2. Propozycja dla młodszych:

Proponuję Wam dzisiaj piękną baśń Hansa Chrystiana Andersena pt. „Świniopas” studia filmowego Westdeutscher Rundfunk Produkcja: ARD, Askania Media Filmproduktion GmbH . O czym jest ta opowieść? Uboga królowa (Margarita Broich) nakłania swojego syna Augustina (Emilio Sakraya), aby poślubił zamożną kobietę i uratował ich królestwo. Młody książę decyduje, że jego serce może należeć tylko do księżniczki Wiktorii (Jeanne Goursaud). Augustin przebiera się za świniopasa i zatrudnia na dworze królewskim, aby zbliżyć się do dziewczyny. Choć królewna zakochuje się w nim z wzajemnością, szczęście pary jest zagrożone. Rodzice próbują bowiem zaaranżować ich małżeństwa. Zarówno Augustin, jak i Wiktoria mają już wybranych narzeczonych. A teraz zadanie. Po obejrzeniu filmu wykonajcie w zeszycie pracy zdalnej ilustrację przedstawiająca ulubioną scenę lub postać z tej baśni.

 

Żródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Szpak

Życzę miłego relaksu !
Pani Magdalena Czechowicz


13-11-2020

Zestaw Nr 3 Zajęcia relaksacyjne

1. Propozycja dla starszych:

Limahl właściwie Christopher Hamill (ur. 19 grudnia 1958 w Wigan) – brytyjski piosenkarz pop, który od lat 80. XX w. jest piosenkarzem zespołu „Kajagoogoo”, osiągając także sukcesy jako solista. W wieku 16 lat porzucił szkołę i uciekł do Bolton, gdzie rozpoczął naukę w zawodzie fryzjera. Następnie pobierał lekcje śpiewu. Przez krótki okres był punkiem w zespole „Vox Deus”, a następnie śpiewał w grupie „Crossword” i formacji „Brooks” z Mikiem Nolanem. Jego sceniczny pseudonim Limahl to anagram nazwiska (Hamill).

Hamill przyjechał do Londynu. W 1982 odpowiedział na anons dotyczący poszukiwanego dla grupy muzycznej wokalisty, a zarazem frontmana. Po przesłuchaniu został wokalistą zespołu pop „Art Nouveau”, przekształconego wkrótce na „Kajagoogoo”, a jego karierą pokierował jako współproducent pierwszych nagrań Nick Rhodes z zespołu „Duran Duran”. Wylansowany przebój „Too Shy” szybko znalazł się na miejscu pierwszym w Wielkiej Brytanii i dotarł do miejsca piątego amerykańskiej listy Billboard Hot 100. Piosenka stała się symbolem pop kultury lat 80-tych i zyskała ogromną popularność. Również „Kajagoogoo” z Limahlem bardzo szybko stali się jednymi z najbardziej popularnych wykonawców w Wielkiej Brytanii. Znani byli z charakterystycznego stylu, który tworzyły kolorowe fryzury i kolorowe ubiory. Odejście Limahla od „Kajagoogoo” w 1983 spowodowane było wewnętrznym konfliktem w zespole, w związku ze stale rosnącą popularnością artysty. Rok potem grupa zmieniła nazwę z Kajagoogoo na „Kaja” i działała do 1986.

W 1983 Limahl rozpoczął karierę solową, a jego pierwszy utwór „Only for Love” trafił na dwudzieste miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Rok później odniósł sukces przebojami „Too Much Trouble” i „Never Ending Story” – muzycznym motywem przewodnim baśniowego filmu fantasy Wolfganga Petersena „Niekończąca się opowieść”. Posłuchajcie tej niezwykłej piosenki. Niech poprawi Wam nastrój przeniesie w magiczne czasy lat 80-tych ubiegłego wieku. Czy widzieliście film „Niekończąca się opowieść?” Jeśli tak,  wpiszcie do zeszytu, czym jest dla Ciebie fantazja i czy warto marzyć?

2. Propozycja dla młodszych:

„Jas i Małgosia” to piękna opowieść Braci Grimm, którą zapewne znacie. Po obejrzeniu bajki, namalujcie w zeszycie ilustrację do tej opowieści. Możecie zainspirować się tym poniżej lub stworzyć prace według swojego pomysłu.

Żródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Limahl

Życzę miłego relaksu !
Pani Magdalena Czechowicz


06-11-2020

Zestaw Nr 2 Zajęcia relaksacyjne

 1. Propozycja dla starszych:

John Winston Ono Lennon to brytyjski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów, jeden z  członków „Beatlesów”. W połowie lat sześćdziesiątych Lennon poznał japońską artystkę awangardową Yoko Ono, z którą się ożenił. Do historii przeszły akcje Lennona i Ono na rzecz pokoju, organizowane pod koniec lat sześćdziesiątych. Jedną z takich akcji był happening bed-in w 1969 roku. Podczas swojej podróży poślubnej, w pokoju hotelowym jednego z amsterdamskich hoteli, przez tydzień Lennon i Ono nie wychodzili z łóżka, urządzając swoistą konferencję prasową, podczas której wypowiadali się na temat możliwości doprowadzenia do ogólnoświatowego pokoju. Lennon nagrał także w tym czasie – z udziałem chóru przypadkowych osób – utwór „Give Peace a Chance”, który stał się najprawdopodobniej najczęściej śpiewanym utworem podczas demonstracji antywojennych – zarówno w tamtych latach, jak i trzydzieści pięć lat później podczas demonstracji przeciwko wojnie z Irakiem. Wtedy to bowiem swoją wersję tego przeboju nagrał syn Johna Lennona, Sean. Po roku Lennon stworzył najpopularniejszy album w jego solowym dorobku – Imagine. Miał on znacznie bardziej optymistyczną wymowę niż poprzedni. Lennon zawarł na nim m.in. piosenki miłosne skierowane do Yoko Ono. Mimo wielkiej popularności albumu, wiele prywatnych stacji radiowych zdecydowało się na ocenzurowanie tytułowego, najbardziej rozpoznawalnego utworu w związku z jego radykalną wymową. W ostatnim udzielonym przez Lennona wywiadzie (8 grudnia 1980 roku) muzyk powiedział: „(…) Wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie”. Posłuchajcie piosenki „Imagine” i zastanówcie się nad przytoczonymi słowami piosenkarza, co  o nich sądzicie ? Odpowiedź wpiszcie do zeszytu pracy zdalnej.

 

2. Propozycja dla młodszych:

„Cudowna kłódka” Bolesława Londyńskiego to bardzo pouczająca opowieść z cyklu „Bajkowisko”. Odsłuchajcie jej wspólnie z domownikami. Odpowiedzcie  na pytanie, jakie zwierze ocalił syn wdowy? Odpowiedź wpiszcie do zeszytu pracy zdalnej.

 

Życzę miłego relaksu !

Pani Magdalena Czechowicz


26-10-2020

Zestaw Nr 1 Zajęcia relaksacyjne

1. Propozycja dla starszych:

Kamil Bednarek znany też jako MaccaBraa  to polski piosenkarz, autor tekstów i piosenek, wykonawca muzyki reggae. W latach 2008–2012 wokalista formacji Star Guard Muffin, od 2012 lider zespołu sygnowanego jego nazwiskiem. Odsłuchajcie piosenek tego artysty i odpowiedzcie na pytanie- czy reggae to gatunek muzyki jawajskiej? Odpowiedź wpiszcie do zeszytu pracy zdalnej.

 

2. Propozycja dla młodszych:

„Kraina dobrego ducha” Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna to moja propozycja na pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia relaksacyjne dla Was. Odsłuchajcie tej opowieści po południu lub wieczorem. Odpowiedzcie  na pytanie, czym jest folwark? Odpowiedź wpiszcie do zeszytu pracy zdalnej.

Pozdrawiam Was serdecznie !
Pani Magdalena Czechowicz

Zmień rozmiar czcionki
Contrast