WITAJ MAJOWA JUTRZENKO!
Witajcie!
Przed nami kilka dni odpoczynku od zajęć szkolnych. Przed rozpoczęciem majowego weekendu, zachęcamy do zapoznania się z historią tych trzech świątecznych dla naszego kraju dni.
1 maja
To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto zostało wprowadzone w 1889 roku, na znak upamiętnienia strajków dotyczących wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Wydarzenie to miało miejsce w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, w 1886 roku. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1890 roku, a od 1950 roku jest to święto państwowe, wolne od pracy. W tym dniu organizowane są pochody pierwszomajowe, na które uczęszczają całe rodziny. W tym czasie należy podkreślić i zwrócić uwagę na pracę, która wykonywana jest przez ludzi.
2 maja
W tym dniu świętujemy podwójnie! Dlaczego? Ponieważ jest to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi został wprowadzony w 2004 roku. Z tej okazji organizowane są różnorodne manifestacje patriotyczne. W 2009 roku ponad 500 osób utworzyło flagę Polski, z równocześnie uniesionych bransoletek w barwach biało-czerwonych. Była to prawdopodobnie największa flaga Polski! Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto Wam najbliższe! Obchodzone jest od 2002 roku, a jego celem jest uznanie dorobku i wkładu Polaków za granicą w odzyskanie przez państwo niepodległości oraz wierności i przywiązania do polskości. Święto to ma przypominać jak ważna jest Polska, język ojczysty, nauka i wiedza o kraju, z którego się pochodzi.
3 maja
Jest to polskie święto państwowe, które obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dzień ten został wprowadzony na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Konstytucja była uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja. Święto to ustanowiono w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i obchodzone było do 1946 roku. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je dopiero ustawą w 1990 roku.
(tekst na podstawie: https://polonijka.edu.pl/swieta-majowe/, fotografie: https://pixabay.com/pl/)
Na zakończenie, zapraszam na film:
- dla młodszych (grupa 1)
- dla starszych (grupa 2, 3, 4, 5 i 6)
Z patriotycznymi pozdrowieniami i życzeniami udanego świątecznego weekendu.
Jeśli macie w domu flagę, to koniecznie ją wywieście!
Adam Kurlapski