„CZYTADEŁKO 2023’ Z POEZJĄ NA TY” Z OKAZJI 100 URODZIN WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

„CZYTADEŁKO 2023’ Z POEZJĄ NA TY” Z OKAZJI 100 URODZIN WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

To słowa Polskiej Noblistki, Wisławy Szymborskiej, hasło przewodnie tegorocznej, XVII edycji konkursu pięknego czytania „Czytadełko 2023’ Z poezją na TY”. Konkurs zorganizowany został z Okazji Dnia Książki i Praw Autorskich oraz 100 rocznicy Urodzin tej Poetki. Wzięła w nim udział młodzież z Niepublicznego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego oraz gościnnie Podopieczni Placówek „Tęcza” i „Opoka”. Poprowadziła go pomysłodawczyni i wieloletnia realizatorka, pedagog Magdalena Czechowicz.

Uczestnicy konkursu odczytywali kolejne fragmenty mowy Noblowskiej autorki i odpowiadali na pytania do tekstu. Wszystkim poszło doskonale!  Pan Marcin Nowakowski opowiedział o ciekawostkach z życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Dowiedzieliśmy się o tajemniczej szufladzie,  w której gromadziła swoje skarby, o tym, że nie lubiła fotografować się w okularach  oraz o krótkich wierszowanych utworach, które pisała z radością. Największą atrakcją spotkania było obejrzenie tomiku poezji autorki pt. „Tutaj” z odręczną dedykacją poetki. W przerwie obrad Jury obejrzeliśmy krótki film na temat życia autorki, wzbogacony w komentarze i archiwalne zdjęcia.

Szanowne Jury w składzie: Pan Marcin Nowakowski (polonista i wychowawca w Placówkach) –  Przewodniczący oraz Pani Emilia Walasek- pedagog i wychowawca a także Panowie wychowawcy- Krzysztof Oleksiak i Paweł Kupczyk ogłosili werdykt. Oto jego treść:

1 miejsce: Mateusz Budziar

2 miejsce: Julia Michalska

3 miejsce: Mateusz Porębski

Wyróżnienia: Natalia Łozińska, Michał Madej, Wojciech Jagodziński.

Wyróżnienia specjalne dla grupy 1 i 2 za wykonanie wystawy prac plastycznych z portretami Wisławy Szymborskiej.

Gratulujemy Wszystkim za odwagę głośnego czytania i zapraszamy za rok!

Zapraszamy do GALERII

Kwiecień 2023’
Organizator: Magdalena Czechowicz
Fot. Edyta Wilczek i Emilia Walasek