CZYTADEŁKO 2022’ OLGA TOKARCZUK- DROGA DO NOBLA

CZYTADEŁKO 2022’ OLGA TOKARCZUK- DROGA DO NOBLA

W sobotę, 7 grudnia 2019 roku, w Sztokholmie Olga Tokarczuk wygłosiła mowę noblowską w języku polskim, którą zatytułowała „Czuły narrator”. Pisarka poruszyła wiele ważkich tematów, a jej wykład odbił się szerokim echem w Polsce i za granicą. Klamrą spinającą całe przemówienie było słowo „czułość”. „Literatura jest zbudowana na czułości wobec każdego innego od nas bytu” – podkreślała Olga Tokarczuk. Jej powieści są terapeutyczne i pocieszające. Są „lekarstwem na metafizyczny horror istnienia” – pisał Ryszard Koziołek po ogłoszeniu Olgi Tokarczuk literacką Noblistką.

            25 kwietnia 2022 roku, w naszym Ośrodku odbyła się XVI edycja corocznego konkursu pięknego czytania pod hasłem „Czytadełko 2022’ Olga Tokarczuk- droga do Nobla”. Dzieci z „Tęczy” i „Opoki” oraz młodzież z Ośrodka miały okazję zaprezentować fragmenty mowy noblowskiej tej wspaniałej, współczesnej pisarki i odpowiedzieć na pytanie do tekstu. Szanowne Jury w składzie: Przewodnicząca Agnieszka Gulanowska, Emilia Walasek, Małgorzata Chudzicka i Alina Żwirblińska wydało następujący werdykt:

1 miejsce: Wanessa Siwek

2 miejsce : Paulina Marszałek

3 miejsce: Magdalena Więcław

Wyróżnienia: Mateusz Porębski,  Marlena Siwak, Bartosz Wankowski, Kacper Koszowski.

Młodzież z grupy 2 z okazji tego konkursu przygotowała wystawę tematyczną z portretami Olgi Tokarczuk. Wszyscy występujący otrzymali nagrody, oczywiście… książkowe.

Konkurs odbył się w podniosłej i miłej atmosferze. W przerwie na obrady Jury,  odsłuchaliśmy nagranej mowy noblowskiej pisarki w jej własnym wykonaniu. Wszystkim nagrodzonym gratuluję serdecznie i zapraszam na kolejny konkurs już za rok!

Zapraszamy do GALERII

Wrocław, kwiecień 2022
Magdalena Czechowicz
Fot. Jolanta Rus