DLACZEGO TO ZAJĄC CHOWA PISANKI?

DLACZEGO TO ZAJĄC CHOWA PISANKI?

„Zając, choć sam w sobie niepozorny, od wieków był szanowany w różnych kulturach. W Egipcie w zająca wcielił się po zmartwychwstaniu Ozyrys, mąż Izydy, bogini miłości i ogniska domowego. Od tego czasu zając tam stał się symbolem zmartwychwstania.

W Grecji podziwiany był za płodność, bo jest to jedyne zwierzę, którego samica, będąc w ciąży, może zostać ponownie zapłodniona. Tam symbolizował szczęście, miłość, a ze względu na krótkie życie, umieszczano go na nagrobkach, jak symbol przemijania.

To tradycja pogańska i wiąże się z boginią płodności Osterą. Od jej imienia pochodzi nazwa wielkanocnego święta choćby w angielskim – Easter. Po święcie równonocy, przypadającym w pierwszy dzień wiosny, poganie zakopywali w ziemi kolorowe jajka, które były symbolem początku życia i miały skłonić Matkę Ziemię do wydawania obfitych plonów. Jajka zakopywano też na polach, aby uchronić zbiory przed różnymi plagami.

Co jednak z tym jajkami ma wspólnego zając? Według legendy Ostera znalazła kiedyś w zimie rannego ptaka, który był bliski zamarznięcia. Zamieniła go w zająca, żeby miał cieplutkie futerko. Zając jednak bardzo tęsknił za lataniem, za życiem w przestworzach. Ostatnie jajko, które zniósł jako ptak, pięknie ozdobił i ofiarował bogini. Ostera w zamian pozwoliła mu bardzo szybko biegać i raz do roku, podczas jej święta, znosić jajka, jak kiedyś. I te jajka zawsze były ozdobione oraz kolorowe…”
Źródło: https://www.kobietaxl.pl/wokol-magii/n,41494,dlaczego-to-zajac-chowa-pisanki.html

Ta ciekawa historia była motywem Wiosennego Spotkania Wielkanocnego, które odbyło się 12 kwietnia 2022 roku w parku naszej Fundacji. Goście z Ukrainy, dzieci, młodzież i pracownicy Placówek „Tęcza” i „Opoka” oraz naszego Ośrodka – razem celebrowaliśmy zbliżające się największe święta Chrześcijan, czyli Święta Wielkanocne. Mieliśmy okazję zmierzyć się z pytaniami świątecznego quizu, złożyć osobiście okolicznościowe życzenia, zrobić zdjęcie z zającem, skosztować wielkanocnej babki i czekoladowych zajączków. Zapraszamy do GALERII.

Życzymy Wszystkim i każdemu z osobna Wesołych, Refleksyjnych, pełnych spokoju w sercu i pokoju na Świecie Świąt Wielkiej Nocy. Alleluja!

Бажаємо всім і кожному веселого, рефлексивного, повного

миру в серці та миру у Світі Великодня. Алілуя!

 

Agnieszka Gulanowska
Magdalena Czechowicz
Adam Kurlapski
Fot. Małgorzata Chudzicka