SYMULTANA SZACHOWA

25 maja 2019 roku w ramach IX Festiwalu Kultury Protestanckiej  oraz 20 lecia istnienia i działalności ECDiE odbył się festyn szkolny, na którym rozegrana została symultana szachowa pomiędzy Mateuszem Uhrynem (lat 9,5), a chętnymi, którzy się zgłosili. Wynik symultany 15 – 1 dla Mateusza. Jedynym zawodnikiem, który godnie bronił naszego honoru był Adam Kurek. W drugiej części symultany brał udział brat Mateusza, Łukasz Uhryn (lat 8,5). Pomimo młodego wieku, nasi goście prezentują bardzo wysoki poziom kultury szachowej i umiejętności szachowych. Mateusz uczył się gry w szachy od 4 roku życia, a jego brat Łukasz już od 3 roku życia. Obydwoje w 2005 roku zostali zawodnikami klubu szachowego MUKS MDK Śródmieście Wrocław, gdzie trenowali pod okiem wybitnych szkoleniowców i szachistów. Mateusz jest wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski w szachach klasycznych, szybkich oraz błyskawicznych. Zdobywca medali na Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Makroregionu na Mistrzostwach Dolnego Śląska, Otwartych Mistrzostwach Wrocławia, cyklicznych turniejach „Cztery Pory Roku” oraz licznych międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych oraz lokalnych turniejach i Memoriałach szachowych. 14.04.2019 r. w Sielpi Wielkiej zdobył brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych oraz zajął drugie miejsce indywidualnie. Dzień wcześniej w turnieju błyskawicznym zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski. 19.05.2019 r. w Legnicy zdobył wicemistrzostwo Dolnego Śląska w szachach szybkich. Oprócz szachów Mateusz realizuje się w wielu innych dziedzinach, rozwijając swoje pasje i zainteresowania.

Młodszy brat Mateusza, Łukasz posiada podobne osiągnięcia co jego starszy brat. W 2017 roku w wieku 6 lat zdobył Mistrzostwo Dolnego Śląska w szachach szybkich. W tym samym roku zdobył Drużynowe Wicemistrzostwo Polski. Jest wielokrotnym finalistom Mistrzostw Polski w szachach klasycznych, szybkich oraz błyskawicznych. Zdobywca medali na Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Makroregionu na Mistrzostwach Dolnego Śląska, Otwartych Mistrzostwach Wrocławia, cyklicznych turniejach „Cztery Pory Roku” oraz licznych międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych oraz lokalnych turniejach i Memoriałach szachowych.  14.04.19 r. w Sielpi Wielkiej zdobył brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych oraz zajął trzecie miejsce w rywalizacji indywidualnej. W turnieju błyskawicznym, który odbył się dzień wcześniej zdobył brązowy medal. Łukasz podobnie jak jego brat, realizuje oraz rozwija swoje pasje w wielu innych dziedzinach.

Nad całością symultany czuwał pan Wojciech Zawadzki były prezes DZSZACH, działacz, organizator, dziennikarz, wydawca, sponsor, z zamiłowania fotograf i kolekcjoner akcesoriów szachowych, a także ojciec trojga znanych szachistów – Magdaleny i Stanisława i naszej arcymistrzyni Jolanty Zawadzkiej. Zamieszczamy poniżej kilka fotografii autorstwa pana Wojciecha z tego wydarzenia.

Wrocław: 29.05.2019 Adam Świder