7. TURNIEJ GRUP – KOCHAM CIĘ POLSKO, RADOSNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NOSW

7. TURNIEJ GRUP – KOCHAM CIĘ POLSKO, RADOSNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NOSW

2015/11/15 spotkaliśmy się w NOSW na siódmym już TURNIEJU GRUP – KOCHAM CIĘ POLSKO! Tradycją jest już, że Święto Niepodległości obchodzimy właśnie w ten sposób. Do rywalizacji w Turnieju zgłosiły się wszystkie grupy NOSW oraz grupa reprezentująca mieszkańców „Tęczy” i „Opoki”. 2015/11/09 odbyły się eliminacje – trzyosobowe zespoły reprezentujące swoje grupy zmagały się z testem wiedzy historycznej.  W Wielkim Finale, który przeszedł już do historii, do walki o nagrodę główną dla całej swojej grupy stanąć mogły tylko dwie najlepsze drużyny. Trzecie miejsce w Turnieju oraz nagrody pocieszenia zdobyła drużyna reprezentująca grupę 2 w składzie: Marta Górka, Małgorzata Noga, Anika Majerczyk, Daniel Kocur i Maksymilian Ostrowski. Bardzo wiele wrażeń dostarczyła nam rywalizacja o miejsce pierwsze między drużynami grupy 6 i Placówek „Tęcza” i „Opoka”, to właśnie te grupy najlepiej rozwiązały test w eliminacjach. Grupę 6 reprezentowali: Hubert Jędrzejczak, Szymon Bardziński i Maciej Zając, grupę Placówek reprezentowali natomiast: Paulina Kocur, Dominika Kęska i Rafał Weber. Kapitanami grup w siódmej edycji Turnieju zostali wychowawcy grup: Pan Dariusz Gaworski i Pan Piotr Kopko. Obie drużyny zmagały się z 7 zagadkami, a kto wygra cały Turniej miało przesądzić losowanie punktów dopiero po ostatnim pytaniu. Wszystko stało się jasne dzięki szczęśliwemu losowaniu grupy Placówek Tęcza i Opoka, która za prawidłową odpowiedź na ostatnie pytanie wylosowała aż 30 punktów! To właśnie grupa Placówek „Tęcza” i „Opoka” wygrała cały Turniej! GRATULUJEMY!

Patronat honorowy nad turniejem objął Dyrektor Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji – ks. Robert Sitarek, który ufundował zwycięskiej grupie nagrodę – wszyscy wychowankowie grupy Placówek „Tęcza” i „Opoka” otrzymali bilety do Hydropolis.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Turnieju za emocje, których mogliśmy doświadczyć w trakcie wielkiego finału, to było bardzo radosne Święto Niepodległości.
CZY WIESZ, ŻE… CZYLI ZAGADKA FINAŁOWA TURNIEJU!
Pierwsze latarnie morskie powstawały już w Egipcie, najstarszy, pewny przekaz o istnieniu ogni stałych, pochodzi z około 400 roku p. n. e. z Aten. Pierwsze światło latarni morskiej, zwane garnkiem wulkanu, pojawiło się na naszych terenach w X wieku n. e. Z biegiem lat światła wskazujące drogę powracającym żeglarzom opanowały wybrzeża, a celem ludzi stało się udoskonalanie sposobów generowania światła. Począwszy od drewna poprzez średniowieczne świece woskowe, węgiel kamienny, oleje roślinne i mineralne aż po gaz węglowy i propan, w końcu zastosowano prąd, jako najbardziej efektywne źródło światła. Obecnie stosuje się doskonalsze techniki nawigacyjne umiejscowione bezpośrednio na pokładzie statku, jednak nadal latarnie odgrywają ważną rolę w nawigacji i zapewnianiu bezpieczeństwa, a ponadto stanowią żywy pomnik historii i techniki, pełniąc funkcję przyczółków turystycznych polskiego wybrzeża.
Wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się siedemnaście latarń morskich. Latarnie morskie nad Bałtykiem umiejscowione są kolejno: w Świnoujściu, Kikut k/Wisełki, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, na Helu, w Sopocie, Gdańsku Porcie Północnym i Nowym Porcie oraz w Krynicy Morskiej na wschodnim wybrzeżu.
Organizatorzy Turnieju: Małgorzata Ziernik i Adam Kurlapski, listopad 2016r.

Zmień rozmiar czcionki
Contrast