„Czytadełko 2016’ czyli Przygoda z Sienkiewiczem!”

„Czytadełko 2016’ czyli Przygoda z Sienkiewiczem!”

20 kwietnia 2016 popłynęliśmy w niezwykłą czytelniczą podróż. W murach Niepublicznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego odbyła się Jubileuszowa X. edycja konkursu „Czytadełko 2016’” pod hasłem „Przygoda z Sienkiewiczem”. Spotkanie obfitowało w wiele atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych, które zapamiętamy na długo. Zacznijmy jednak od początku…

Zaczęło się od ciasteczkowych literek… upieczonych przez Kierownika Ośrodka- panią Agnieszkę Gulanowską. Częstowano nimi Wszystkich przybyłych na uroczystość. Serdecznie powitano Szanownych Gości, którzy zasiedli w Jury konkursu oraz wychowawców, młodzież i dzieci z Ośrodka i Placówek „Tęcza” i „Opoka”. Panie- Agnieszka Gulanowska i  Magdalena Czechowicz opowiedziały przybyłym o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich (przypadającym rokrocznie 23 kwietnia), roku Henryka Sienkiewicza oraz Wrocławiu- jako Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016. Przypomniano historię konkursu „Czytadełko” (wymyślonego i od 10 lat prowadzonego przez panią Magdalenę Czechowicz, która z okazji jubileuszu konkursu otrzymała podziękowanie i bukiet tulipanów) oraz idee projektu czytelniczego pt. „Czytam, więc jestem” realizowanego w tym roku szkolnym.

Uczestnicy konkursu nerwowo przebierali nogami w trakcie przedstawiania Szanownego Jury, a było ono znamienite! Do wyboru najlepszego występu czytelniczego zaprosiliśmy przedstawicieli jednostek Centrum, które aktywnie współpracują z nami w ramach projektu czytelniczego: panią Anitę Sowę – Dyrektora Przedszkola „Wesołe Nutki”, pana Adriana Tylipskiego- Dyrektora Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pana Krzysztofa Piłata- z DPS „Miłosierny Samarytanin”, panią Małgorzatę Ziernik- wychowawcę w Ośrodku. Gościem honorowym i przewodniczącym Jury został pasjonat literatury, autor powieści „Fala”, pan Jarosław Kolasiński.

Podróż z Sienkiewiczem rozpoczęła się wraz z odczytaniem pierwszych wersów „W pustyni i w puszczy” przez Martynę Krejczy. Następnie prezentowali się kolejni odważni młodzi czytelnicy z wszystkich grup Ośrodka i Placówki „Opoka”. Odczytywane były fragmenty książek „Quo vadis?”, „Latarnik”, „Janko Muzykant”. Jury oceniło najwyżej występ Kamila Dolińskiego, który zdobył 1. miejsce – już piąty raz z rzędu!

Po konkursie czytelniczym przyszedł czas na kolejny punkt programu. Było to przedstawienie artystów Koła Teatralnego pt. „Dla pokrzepienia serc” w reżyserii pani Magdaleny Nasiek. W interesujący sposób przedstawiono życiorys Henryka Sienkiewicza. Prezentacja multimedialna, będąca częścią spektaklu, obrazowała miejsca i postaci związane z życiem i twórczością polskiego Noblisty. Widzowie z uwagą śledzili przedstawiane przez artystów fakty, aby następnie wziąć udział w kolejnym konkursie. Uczestnicy „Czytadełka 2016’” dobrali do pary wybrane z publiczności osoby i wspólnie odpowiadali na przygotowane przez panie Magdalenę Nasiek i Małgorzatę Ziernik pytania. Wszyscy radzili sobie znakomicie, a los wskazał jako zwycięzców pana Adama Kurlapskiego i Martę Górkę.

W trakcie obradowania Jury, Kierownik Ośrodka pani Agnieszka Gulanowska, zaproponowała młodzieży kilka zabaw związanych z polskimi literami. Tak więc, wspólnie wypowiedzieliśmy polski alfabet, rysowaliśmy litery alfa i omega, odpowiadaliśmy na pytania dotyczące liter i ciekawostek związanych z językiem polskim. Na najlepszych czekały słodkie lizaki (niektórzy zdobyli ich kilka!).

Po uroczystym wręczeniu nagród książkowych oraz bonów do sieci sklepów EMPIK zwycięzcom obu konkursów oraz po obdarowaniu Jury książeczkami z przepisami kulinarnymi młodzieży z Ośrodka, okazjonalnymi zakładkami do książek, tulipanami i ciasteczkami literkowymi… przyszedł czas na niespodziankę wieczoru…

Pan Jarosław Kolasiński, autor powieści „Fala” opowiadającej o przeżyciach Wrocławian przed, w trakcie i po powodzi w roku 1997, opowiedział nam o kulisach tworzenia swojej książki. Odpowiadał w niezwykle interesujący sposób na pytania wychowawców i młodzieży. Dotyczyły one pomysłu na napisanie książki, inspiracji artystycznych, rzeczywistych faktów i fikcji literackiej. Dowiedzieliśmy się także, które książki Henryka Sienkiewicza nasz Gość lubi najbardziej i dlaczego? Książka „Fala” z autografem autora trafiła do rąk Kamila Dolińskiego, któremu tego wieczora uśmiech nie schodził z twarzy!

X. edycja „Czytadełka 2016’- przygoda z Sienkiewiczem” zakończyła się jednoznacznym stwierdzeniem zebranych, że warto czytać. Czytać mądre książki, czytać w dzień, czytać w nocy, przy świetle dziennym i świetle płynącym z latarki.  Zachęcał do tego sam Sienkiewicz, mówiąc:

“Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra…”

Magdalena Czechowicz, Agnieszka Gulanowska

GALERIA -> (KLIK)

 

Zmień rozmiar czcionki
Contrast